Statistika požárů v lesích mluví jasně – horko riziko zvyšuje

V dalších horkých dnech letošního léta se opět zvýšilo riziko vzniku požárů. Jen ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR hořelo od začátku prázdnin 54 krát. Lesníci varují před kouřením v lese i v jeho blízkosti. Opatrnost je na místě.V prvním pololetí letošního roku evidujeme 88 požárů na pozemcích spravovaných Lesy ČR, z toho 85 v lesích,“ říká Jiří Smetana, vedoucí oddělení bezpečnosti práce a požární ochrany z podniku Lesy ČR. Škoda přesáhla 1,2 miliony korun. V letech 2013 bylo v prvních šesti měsících roku evidováno 60 požárů se škodou 960 tisíc korun a v roce 2014 pak 93 případů se škodou 1,5 milionu korun.
Ve druhém pololetí, tedy od začátku prázdnin až do dnešních dní, bylo ohlášeno 54 požárů na pozemcích spravovaných podnikem Lesy ČR. Škody dosáhly dva a půl milionu korun. „Nejvíce práce měli v červenci hasiči na Opavsku, kde je postiženo 9,7 hektarů lesa a škoda přesáhla dva miliony korun,“ uvedl Václav Lidický, výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR. Příčina požárů bývá často neznámá, opakovaně se však ve statistické kolonce viníků objevují návštěvníci. Také vznícení zemědělského stroje či vozidla není výjimkou. Kromě profesionálů zasahují v regionech také dobrovolní hasiči. „Letos jsme podpořili jejich vzdělávání i nákup nového vybavení milionem korun. Je to adekvátní částka, která se nám vrátí, protože dobrovolní hasiči často zasahují u požáru jako první a na místě zůstávají i po skončení akce. Za to musíme poděkovat,“ uvedl Daniel Szórád, generální ředitel podniku Lesy ČR. Požáry se také snaží včas podchytit lesníci, kteří drží pravidelné hlídky, a to i o víkendech a mimo pracovní dobu. Podnik nechává monitorovat lesy také leteckou hasičskou službou.
Jak se tedy mají návštěvníci v horkých dnech v lese chovat? Podle lesního zákona platí zákaz kouření, rozdělávání ohňů a odhazování hořících předmětů v lese i 50 metrů od něj. Hříšníkům hrozí patnáctitisícová pokuta, a v případě, že způsobí požár, i náhrada škody.
V Hradci Králové 5. srpna
Mgr. Eva Jouklová Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.

Source:: http://www.praha21.cz/aktuality/5271-statistika-pozaru-v-lesich-mluvi-jasne-horko-riziko-zvysuje

Související příspěvky