Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Současná zemědělská politika má zničující dopad na populace ptáků a celkovou biodiverzitu

„Europoslanci Výboru pro životní prostředí se při hlasování o reformě zemědělské politiky EU přiklonili na stranu ochrany přírody a požadují, aby 15 miliard EUR šlo na podporu biodiverzity. Je to velmi důležitý krok při jednání o reformě Společné zemědělské politiky EU, která dosud zemědělce chránící přírodu nepodporovala dostatečně.

Současná zemědělská politika má zničující dopad na populace ptáků zemědělské krajiny a celkovou biodiverzitu, a stejně negativně ovlivňuje kvalitu a množství vodních zdrojů. Evropská unie na Společnou zemědělskou politiku ročně vynakládá 60 miliard EUR a nyní, při tvorbě reformy, je příležitost ovlivnit, jak budou tyto zdroje použity v budoucnosti.

Česká společnost ornitologická před hlasováním vyzvala své příznivce, aby prostřednictvím e-mailu požádali čtyři české europoslance Výboru pro životní prostředí, aby se přiklonili na stranu ochrany přírody a udržitelného zemědělství a podpořili tak změny, které povedou ke zlepšení návrhu Komise. Děkujeme všem, kteří se do naší výzvy zapojili!

Za posledních 30 let jsme v České republice svědky úbytku dříve běžných druhů, jako jsou skřivani, vlaštovky nebo čejky, které u nás byly tradičními průvodci hospodáře při polních pracích. Reforma Společné zemědělské politiky je poslední příležitost zabránit tomu, aby z našich luk a polí úplně nevymizely další druhy.

Dalším krokem při tvorbě reformy je hlasování Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova.

Pro zdravou a pestrou krajinu může něco udělat každý z nás. O budoucí podobě zemědělských dotací se rozhodne na základě jednání ministrů jednotlivých členských zemí. Žádáme vás proto o podporu naší petice, která je určená ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi zde: https://birdlife.cz/petice-za-krajinu/

Co lze ještě udělat pro krajinu kromě podpisu petice zjistíte v našem článku.

Česká společnost ornitologická, 14.2.2019

Související:

Na naší planetě podle vědců začalo šesté masové vymírání druhů. Vědci na něj upozornili již u větších zvířat, která se snáze zkoumají. Zástupci hmyzu jsou nejrůznorodějšími a nejpočetnějšími živočichy a váží 17krát více než lidstvo. Hmyz je nezbytný pro fungování všech ekosystémů – slouží jako potrava jiných druhů, opyluje rostliny a recykluje živiny.

„Každý rok ve světě zmizí 2,5 procenta z celkového objemu hmyzu a bude-li ubývat dosavadním tempem, tak za 100 let zmizí úplně. Vyplývá to z analýzy zveřejněné v časopise Biological Conservation, na kterou upozornil britský list The Guardian. Ubývá přes 40 procent hmyzích druhů a třetina je ohrožena. Hmyz přitom mizí osmkrát rychleji než savci, ptáci a plazi. Markantní ubývání hmyzu v první řadě způsobuje intenzivní zemědělství, zejména užívání pesticidů, ale přispívá k němu také urbanizace a klimatické změny.“Pokud se úhyn hmyzích druhů nepodaří zastavit, bude to mít katastrofální dopady na ekosystém planety a přežití lidstva,“ konstatoval Francisco Sánchez-Bayo z univerzity v Sydney…“ Celý článek ČTK z 11.2.2019 „Vědci: Bude-li hmyzu ubývat dosavadním tempem, za 100 let zmizí“ v Ekolistu ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační


Související informace, názory a zajímavosti v ON najdete v rubrice
Udržitelnost krajiny a rozvoje

Související příspěvky