Úvodní stránka 30 TÉMA 30 Osobnost 30 Slováci mají paní prezidentku, my máme konfidenta StB babiše v demisi a zemana v eldéence. Tragická realita „best in covid“ v listopadu 2021 a další (marné) doporučení MeSES

Slováci mají paní prezidentku, my máme konfidenta StB babiše v demisi a zemana v eldéence. Tragická realita „best in covid“ v listopadu 2021 a další (marné) doporučení MeSES

Co je u nás nového z úterka 23. 11. 2021?
Shrnutí kovidové situace v Čechách a na Slovensku.
Jsme opět „best in covid“. Tragickej ftip…

Moravské nemocnice jsou na hraně kapacit, roste poptávka po falešných certifikátech a vláda „otevřela debatu“ o povinném očkování seniorů i vybraných profesí.

Když jsem mluvila se zdravotnickým personálem, který navzdory obrovské snaze čelí výhrůžkám a nenávisti, mám pocit, že žiju v zemi, které nerozumím.“ Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystoupila po návštěvě v bratislavské nemocnici s emotivním státnickým projevem, v němž nejen podpořila zdravotníky, ale také přiznala, že Slovensko boj s covidem prohrává. Hájila zavedení lockdownu a vyzvala, aby lidé přestali šířit o nemoci bludy.

 

Doporučujeme dvě minuty státnické a lidské řeči z 23. listopadu 2021 ZDE.

 

Její slova platí bez podstatných rozdílů i u nás – situace je nyní vážná především na Moravě, kde jsou nemocnice na hraně kapacit.

Hejtmani se dnes (23. 11. 2021) s vládou v demisi shodli, že vyhlásit nouzový stav zatím nutné není. „Ale nemocnice to nezvládnou, jestli se vláda a hygiena rychle neproberou  a nezačnou dělat razantnější opatření,“ upozornil po jednání jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Pokud půjdou nárůsty tímto tempem, během týdne se dostaneme na strop a budeme muset požádat o pomoc jiné kraje,“ očekává zase koordinátor intenzivní péče Vladimír Šrámek, který působí ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Situaci v moravských regionech se věnovaly Iva Bezděková a Markéta Boubínová.

Vedení Zlínského kraje ve snaze ulevit nemocnicím omezí společenský život v regionu a od příštího týdne zakáže akce nad 100 lidí. „Podle predikce a očekávaného počtu nemocných, kteří už jsou třeba teď nakažení, na tom budeme do 14 dnů velmi, velmi kriticky,“ popisuje v rozhovoru s Markétou Boubínovou situaci hejtman Radim Holiš (ANO).

Zdroj: Notes Deníku N a Aktuálně.cz, 23. 11. 2021

 

Související:

S ohledem na dále se zhoršující epidemickou situaci doporučujeme okamžitě zavést relativně “levné nástroje” pro potlačení epidemie.

Nadále existuje mnoho nevyužitých opatření, která je možné okamžitě implementovat, množina možných řešení není v žádném případě vyčerpaná. Tyto nástroje lze rozdělit do dvou kategorií – takové, jejichž efekt se projeví okamžitě (primárně testování), a pak neméně důležité nástroje, které budou mít efekt až se zpožděním (primárně očkování).

Pro úspěšný boj s epidemií a zásadní zlepšení současné situace je třeba aplikovat oba pilíře, pouze jeden není dostatečný.

Celé stanovisko meziodborové odbprné skupiny MeSES ze 17. 11. 2021
doporučujeme ZDE.

Předchozí v ON:

Meziodborová expertní skupina MeSES a Iniciativa SNÍH: stanovisko a tiskovka k současné 5. vlně epidemie covid-19

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Jak lze spojit zemědělskou produkci s udržitelnou výrobou elektřiny? Odpovědí je agrovoltaika

Agrovoltaika, agrivoltaika nebo taky agrofotovoltaika. Jestli jste tyto pojmy dosud neslyšeli, vězte, že se jedná o spojení zemědělské produkce a energetiky. V České republice aktuálně najdeme dvě instalace, jednu mikro ...