Úvodní stránka 30 OBČANSKÁ SPOLEČNOST 30 Shrnutí práce Sítě na obranu demokracie za rok 2021

Shrnutí práce Sítě na obranu demokracie za rok 2021

V uplynulém roce jsme se přehoupli do druhého roku fungování Sítě a máme radost, že demokratické hodnoty chráníme v čím dál širším společenství lidí, i s vámi!

Děkujeme a těšíme se, že i v roce 2022 si při ochraně demokracie budeme navzájem oporou.

Přinášíme Vám shrnutí toho, co se v Síti v uplynulém roce odehrálo:

  • V únoru jsme na podnět člena Sítě, Frank Bold, upozornili na problematické vyhlášení nouzového stavu v rozporu s vůlí Poslanecké sněmovny. Výsledkem byla tzv. červená výzva, díky které jsme vůbec poprvé v historii Sítě oslovili všechny členy se žádostí o zapojení. Děkujeme vám za rychlou reakci a pomoc s jejím šířením!

  • Velký dík patří také vám, kdo jste prostřednictvím Sítě upozornili na hrozby pro demokracii – nebo dál sdíleli výzvy ostatních členů. Díky vám se celkem 8 důležitých témat dostalo do širšího povědomí prostřednictvím takzvaných oranžových výzev – od problematických protiepidemických opatření přes reformu exekucí, kontroverzní změny na ministerských postech a nedostatečnou přípravu na české předsednictví Radě EU až po téma voleb.

  • Kromě toho jsme na svět pomohli expertní shodě v tématech nového volebního zákona, tendru na Dukovany, či majetkových přiznání novinářů.

  • Proběhly také dvě debaty – o příčinách nedůvěry v demokracii (přečtěte si analýzu PAQ Research) a o tom, co v Síti vlastně chráníme.

V průběhu roku jsme sledovali dlouhodobý vývoj v oblastech klíčových pro demokracii.

Ke čtení vám doporučujeme shrnutí zpráv z oblastí:

 

Související – shrnutí roku 2020 v ON:

Rok 2020 byl zkouškou. Shrnutí expertů Sítě k ochraně demokracie

 

 

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Zdroj: KZ 5/2022

V Klánovicích startuje pilotní projekt Školní ulice V Soudním a Smržovská

Zdroj: MČ Praha-Klánovice   Související: Klánovický podcast ze 13.května 2022: Podcast si můžete poslechnout zde.   Zdroj: MČ Praha-Klánovice   Související v ON: Parkovací zóny v Klánovicích: otázky a odpovědi. ...