Mezinárodní výzkumný tým zjišťoval, kolik oxidu uhličitého se uvolní z mrtvých stromů. A dospěl k tomu, že to je celosvětově přibližně 10,9 gigatun uhlíku, což je přibližně stejné množství jako ze spálených fosilních paliv.
Respektovaný přírodovědec profesor Jakub Hruška varoval před zavádějícím výkladem tohoto vědeckého poznání. „Rozklad dříví světových lesů je součástí přirozeného cyklu uhlíku na planetě. Pálení fosilních paliv nikoliv,“ sdělil Hruška…
Podle něj ani neplatí, že poražením stromu a použitím například na výrobu nábytku se dřevo jednou navždy zafixuje. Průměrná doba, kdy dřevo zůstane v oběhu, než se spálí nebo skončí na skládce, je totiž přibližně jen 20 let. „Do dlouhověkých produktů (stavby) se použije zlomek těženého dřeva,“ uvedl Hruška.
Připomněl rovněž, že ponecháním mrtvého dřeva v lesích se více uhlíku uloží do půdy, která je jeho velkým rezervoárem – i když je to třeba jen 20 procent z rozložených stromů. „A to vůbec nemluvím o podpoře mizející biodiverzity, která je v lesích na rozkládající se biomase stromů kriticky závislá (brouci, houby, ptáci, lišejníky, mechy a mnoho dalších). V případě holosečných těžeb totiž nastartujeme (rozrytím, osvětlením, zamokřením) oxidační procesy, které uhlík z půdy uvolní do atmosféry taky,“ napsal Hruška na svém facebookovém profilu.
Celý článek ze září 2021
Uhlík z mrtvých stromů je součástí přírody. Emise zvyšuje spalování fosilních paliv
na Obnovitelně.cz ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační