AKTUALIZACE 4.11.2020:
Tisková zpráva ke 4. listopadu 2020
Poslanci na základě výzvy Arniky žádají zpřísnění kontroly úniků kyanidů
Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny dnes vyzval vládu, aby zpřísnila monitoring i nakládání s vysoce nebezpečnými kyanidy (1). Poslanci dále žádají, aby se nově začaly sledovat úniky perfluoralkylovaných látek (PFAS) (2), které mohou otrávit zdroje pitné vody a škodí rybám a vodním organismům. Oba požadavky předložil zpravodaj výboru pro tento bod, poslanec František Elfmark (Piráti) na základě výzvy Řeky bez jedů (3) spolku Arnika, kterou podepsalo více než 5 tisíc lidí. V budoucnu se tak má zabránit haváriím, k jaké došlo nedávno na Bečvě.
“Je to skvělá zpráva. Věřím, že tento prvotní úspěch napomůže tomu, aby se ekologické katastrofy, jakou byla otrava Bečvy, neopakovaly. Zdlouhavé pátrání stále probíhá a ani po 45 dnech není kauza vyřešena. Přesto pevně doufám, že se viníka podaří najít,” říká Jindřich Petrlík z Arniky.
Pro zpřísnění ohlašovacích prahů pro kyanidy do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) (4) a zařazení perfluoralkylovaných látek (PFAS) na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech do IRZ hlasovalo sedm přítomných poslanců, nikdo nehlasoval proti, zatímco čtyři se zdrželi. Před samotným projednáním Arnika zaslala výzvu Řeky bez jedů všem poslankyním a poslancům z Výboru pro životní prostředí PSP.
Zasedání sněmovního výboru se zúčastnil také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který nepřetržitě odmítal vyvrátit spekulace kolem průběhu vyšetřování havárie na Bečvě, aby údajně neovlivnil a nezmařil vyšetřování Policie ČR. Poukázal pouze na to, že až 20. prosince mají být předloženy znalecké posudky, které by mohly vést k odhalení viníka. Členka výboru, poslankyně Eva Fialová (ANO) opakovaně žádala, aby jednání dokonce probíhalo za zavřenými dveřmi bez účasti novinářů a veřejnosti.
“Nad celou kauzou se od jejího počátku vznáší mnoho otazníků a veřejnosti chybí jasné informace. Způsob jednání, který navrhovala poslankyně Fialová, akorát vede k dalším spekulacím,” doplňuje Petrlík.
Budoucnost vidíme bez jedů.
Pro více informací prosím kontaktujte Jindřicha Petrlíka (vedoucí programu Toxické látky a odpady: jindrich.petrlik@arnika.org, +420 603 582 984) nebo Jiřího Kaňu (tiskový mluvčí: jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942).
Poznámky
1) Více o kyanidech https://arnika.org/kyanidy
2) Mezi nejznámější PFAS patří PFOA https://arnika.org/perfluorooktanova-kyselina-pfoa a PFOS https://arnika.org/perfluorooktansulfonat-pfos
3) Výzva Řeky bez jedů https://arnika.org/reky-bez-jedu
4) Více o Integrovaném registru znečišťování https://arnika.org/registr-znecistovani
AKTUALIZACE 2.11.2020:
Do Bečvy dne 27. 10. 2020 opět unikla neznámá látka…
Přestože se zdá, že nejde o tak nebezpečnou havárii jako u měsíc starého úniku kyanidu, ukazuje se, že současná kontrola znečišťování je nedostatečná.
Rozbory z říjnového úniku chemikálií do Bečvy ukázaly nadlimitní množství niklu. Z nejednoznačného vyjádření České inspekce životního prostředí plyne, že úřady nejspíš opět neví, odkud přesně toxické látky do Bečvy unikly. Bude se znovu opakovat scénář z konce září, kdy do řeky unikly kyanidy a viník není doposud známý?
Jaké provozy poblíž daného úseku vloni do vody vypouštěly tento prvek, který je nebezpečný pro vodní organismy?
Data z Integrovaného registru znečišťování mluví jasně: Energoaqua (Rožnov) – 513,5 kg a DEZA (ValMez) – 30,5kg. DEZA však měla větší přenos niklu v odpadech.
Pomozte nám předejít podobným haváriím pomocí zpřísnění monitoringu toxických látek:
https://www.arnika.org/becva-kyanidy
Původní 14.10.2020:
V minulých týdnech média informovala o katastrofě na Bečvě, kde kyanid otrávil přes 30 kilometrů řeky a uhynulo přes 40 tun ryb. Podobným katastrofám by se mohlo předejít zlepšením legislativy – konkrétně snížením limitů na vypouštění kyanidů a těžkých kovů, čímž by se vědělo o více firmách, s jakými toxickými látkami nakládají a jak.
Kyanidy, které 20. září 2020 z Bečvy udělaly mrtvou řeku, jsou vyvrcholením úniků toxických látek do vod, k nimž dochází v poslední době stále častěji. Ochrana vod polevila kvůli nedostatečnému monitoringu toxických látek a je také důsledkem benevolentního povolování dalších a dalších zdrojů znečištění. Výzva „Řeky bez jedů“ žádá změnu a zpřísnění v monitoringu toxických látek ohrožujících kvalitu vod.
Proto se na Vás obracíme s prosbou o podporu výzvy “Řeky bez jedů”, která žádá zlepšení monitoringu toxických látek sedmi konkrétními opatřeními, mj. za pomoci Integrovaného registru znečišťování.
Děkujeme Vám za podporu!
PS: Integrovaný registr znečišťování (IRZ) ukládá firmám povinnost zveřejňovat, s jakými toxickými látkami nakládají. Bohužel zákonné limity nejsou nastaveny dostatečně přísně a řada firem tyto informace zveřejňovat nemusí.
Zdroj: Arnika.org