Recept na oblíbenost v Čechách a na Moravě? Neodpovídat, blábolit a každého pomluvit. Rozhovor s Babišem

Hozenou rukavici v podobě nabídky na rozhovor od ministra financí Andreje Babiše redaktoři TST (The Student Times ) nenechali bez reakce. Výsledkem je interview, které svým pojetím působí spíše jako absurdní jednoaktovka nejmenovaného prezidentského jubilanta.

„…

Na Facebooku jste nedávno propagoval vládu odborníků. Psal jste o tom, že nemají vládnout politici, ale odborníci.

Ne, mají vládnout lidi, kteří v životě něco dokázali. Lidi, kteří postavili v životě aspoň psí boudu, a já jsem nějakou psí boudu postavil, víte? Na rozdíl od některých politiků, kteří teď sedí ve vládě. Aristoteles, když učil Alexandra Velikého, říkal, že politici jsou ti nejlepší z nás. Elita, ti nejpracovitější, nejmorálnější – to jsou oni. Řekněte vůči mně něco a já vám dám argumenty. Ale v souvislosti s tím Novákem nemáte žádný argument, protože Novák byl za Palase, který taky zbohatl zázračně a nikdy nemůže prokázat svůj majetek.

A pokud se teda bavíme o krajích, tam je samozřejmě velká tradice korupce. Naše hnutí nemá žádnou tradici v korupci na rozdíl od ČSSD, která ji má bohatou, a na rozdíl od tradičních politických stran, které se teď dohodly, že já nemůžu vlastnit vůbec nic. V pohodě. Nebo to vy považujete za demokratické?

A vy považujete za demokratickou situaci, kdy vlastníte média, jste politik a ještě máte obrovský majetek?

Čtete ta média? Četli jste někdy Lidové noviny? Třeba Komentář Marka Bendy – ten mluví o Čapím hnízdě. Každý se v Lidovkách vyjadřuje.

Ano, ale tady nejde o nějaké jednotlivé komentáře.

Máte nějaký důkaz, že jsem manipuloval moje média? Že tam volám?

Vůbec nejde o to, jestli jste je manipuloval. Tady jde o vnímání těch médií. Vy jste je oslabil. Už jenom tím, že jste je koupil, tak přestala vypadat jako nezávislé deníky.

Mě to mrzí, ale já s tím nic nenadělám.

Koupil jste je čtyři měsíce před volbami. Musel jste vědět, že tím velkým způsobem ovlivníte mediální scénu.

Vůbec nevíte, jak to bylo. Já jsem měl na stole Blesk a Mafru. A ještě jsem udělal z těch novinářů totální idioty, protože jsem dal tweet, že zítra něco koupím. A tady jde vidět, jak funguje naše mediální scéna. Všichni napsali, že kupuju Blesk! A naschvál jsem to neudělal, abych z nich udělal pitomce. Abyste viděli, jak funguje ta mediální scéna.

Vlastně z toho máte srandu, že jste si nekoupil Blesk, ale Mafru.

Jasně, že z toho mám srandu. Protože na tom jde vidět, jak oni fungují, že si neověří informace. Kolik lží napsali a nikdy se nám neomluvili. Jenom říkám, jak funguje náš mediální svět, že lidi si neověřili informaci, že „zítra něco koupím“. Držte se podstaty. Oni napsali, že si koupím Blesk. A nikdo se mě nezeptal.

Podstata je v tom, že jste koupil dva největší celostátní deníky.

Nekoupil jsem dva největší deníky. Vidíte, zase jste řekl nepravdu. Lidové noviny byly před bankrotem díky Balšínkovi a Balšínek, Zlámalová a Kaiser byli jednotka ODS (jedná se o bývalého šéfredaktora a komentátory Lidových novin – pozn. red.). Tak si to trošku nastudujte, kluci, když chcete dělat novinařinu. Oni chodili na kongresy a psali projevy, radili Nečasovi. Lidové noviny a Mladá fronta byly ODS. Zeptejte se Macháčka. (Jan Macháček je předsedou správní rady Institutu pro politiku a společnost, který je think-tankem hnutí ANO – pozn. red.)

Takhle spolu můžeme argumentovat donekonečna. O vás se taky říká, že Ištván Léko (současný šéfredaktor Lidových novin – pozn. red.) s vámi hraje tenis a je hlavním ideologem ANO. Ale to se jenom tak říká.

Ištván Léko je můj kamarád a já se k tomu hlásím.

…“

Celý článek: „Koupím si co budu chtít. To není váš problém“ DOPORUČUJEME na E15 ZDE.

Související příspěvky