Příroda selhává. Důkaz jsou všude kolem. Můžeme to napravit? Apel Davida Attenborougha v nejdůležitějším dokumentu roku 2020

Za 70 let své kariéry poznal David Attenborough všechny kouty Země. Milionům diváků sedících v obývajících pokojích před svými televizními přijímači zprostředkoval v dokumentárních sériích, jako byla Zázračná planeta nebo Modrá planeta, třeba dovádění tučňáků v Antarktidě nebo krutý boj o přežití v Národním parku Serengeti. Stal se tak pro několik generací nezaměnitelným hlasem přírody a světa zvířat.

Během té doby byl svědkem řady změn. Zatímco lidská populace se více než zdvojnásobila, podíl divočiny se smrskl ze 66 procent, které dosahoval v roce jeho narození, na současných 35 procent.

DOPORUČUJEME:

‚Tohle je mé životní svědectví.‘ David Attenborough varuje v novém filmu před devastací planety

info a odkaz na IGTV kanál na iRozhlas ZDE.

 

AKTUALIZACE:

V dokumentu neříká nic nového. Vystupuje tam jako člověk, který o změnách, jež nás mohou zahubit a mění tvář světa, svědčí s velikou laskavostí. O to hlouběji jeho varování posluchače zasahuje. Siru Attenboroughovi, moudrému starci, nemohou popírači klimatických změn vmést do tváře, že by měl dostudovat, protože nic neví. On studuje a obdivuje divočinu celý život, učí o ní nejpřístupnějším způsobem – svými dokumenty, filmy, které přece milujeme.

Právě v tom je sdělení dokumentu Život na naší planetě tak otřesné. Náhle nejde nevidět, protože ho prostě na vlastní oči vidíme. A všecky záběry provází ten čtyřiadevadesátiletý muž, jehož si nelze nevážit. Jeho dokument by se měl promítat ve všech školách, od základních po vysoké, jistě by byl vítán. Měli by ho vidět všichni učitelé, ale nejen oni, měli by se k němu dostat byznysmeni, důchodci, politici…

Celý komentář Martina Fendrycha
Attenborough není Greta. Jeho modlitbu za naši planetu nelze neslyšet
doporučujeme na Aktuálně.cz, 4.11.220 ZDE.

 

ZDE.

 

 

Související příspěvky