Pražské ovocné sady a aleje zvou k (šetrnému!) samosběru

„Pražané si mohou v sadech vlastněných městem natrhat čerstvé ovoce. Nyní dozrávají hrušky, jablka a švestky například v sadech na Klíčově ve Vysočanech, Na Krutci ve Vokovicích nebo Nad Kalvárií v Motole. Sdělil to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Ořechy ještě nejsou zralé, nejvíce ořešáků roste v Sedlci, dodal.

„Rádi bychom ale upozornili, že byť je ovoce ze sadů volně k dispozici, neznamená to, že je možné stromy poškozovat lámáním větví,“ uvedl Hofman.

Celkem má hlavní město ve správě 59 ovocných sadů. Magistrát ročně do obnovy a údržby ovocných sadů investuje 1,5 až dva miliony korun. Údržba sadů se liší podle návštěvnosti, umístění sadu i podle složení bylin. Některé sady se kosí častěji, jiné pouze jednou do roka. Traviny v některých sadech spásají smíšená stáda ovcí a koz. Koruny starších stromů je nutné prořezávat, u mladých stromků se každoročně formují koruny.

„Nejstarší sady jsou z období první republiky. Větší vlna výsadeb ovocných sadů, z nichž část se udržuje do dnešních dnů, následovala v 50. a 60. letech 20. století. Nejmladší sady jsou z letošního jara, neboť od roku 2010 každým rokem vysazujeme alespoň jeden nový ovocný sad,“ dodal Hofman. Od roku 2010, kdy byl zahájen projekt Obnova ovocných sadů a alejí, nechala Praha vysadit zhruba 3000 ovocných stromů.“

Zdroj: Ekolist, srpen 2018
Náhledový obrázek: ilustrační

Ovocné sady a aleje Hlavního města Prahy ZDE.

Doplnění ON:

Stává se vám, že na cestách po českém venkově projíždíte silnicí lemovanou řadou ovocných stromů, jejichž shnilé plody se hromadí v příkopech? Že ve městě narazíte na třešeň či moruši, o kterou se nikdo nestará, nebo dokonce na sad zarostlý k nepoznání? Už jste někdy česali ovoce ze stromu u cesty, a měli při tom nedobrý pocit, že děláte něco špatného? Zajímáte se o přírodu a její okolí? Rádi se zapojujete do obecně prospěšných aktivit? Chcete jíst zdravě? Neradi plýtváte?

Pokud jste si na některé z výše uvedených dotazů odpověděli kladně, jste na tom podobně, jako my. Všechny zmíněné a další otázky vedly ke vzniku iniciativy Na ovoce.

Na ovoce slouží jako komunitní platforma lidem, kteří chtějí zodpovědně využívat přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů či bylinek.

https://na-ovoce.cz/web/

Související příspěvky