Pravá oslava 17. listopadu byla v neděli 22.11.2015

„Na pražském Albertově se v neděli odpoledne sešli studenti a další lidé, aby si připomněli 17. listopad 1939 a 1989. Na úterní oslavy je nevpustila policie kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana, na němž prezident pronesl projev.

Podle organizátorů na nedělní shromáždění dorazilo zhruba 5000 lidí, policie odhadla jejich počet na 2000 účastníků.

Akce trvala zhruba hodinu a podle policie se obešla bez incidentů. Část jejích účastníků poté zamířila na Václavské náměstí, kde se od 17 hodin koná akce platformy Setkání dobré vůle.

Setkání se zúčastnili také rektoři řady vysokých škol, kteří akci zaštítili. Byli mezi nimi například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer či rektor ČVUT Petr Konvalinka…Rektor Bek ve svém projevu hovořil o tom, že Češi jsou plebejský národ, protože přišel o své elity aristokratické i měšťanské. „Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Až žije svoboda,“ zakončil. Beka i rektora Grubhoffera nezve prezident Zeman kvůli dřívějším sporům opakovaně na Hrad na oslavy 28. října

Na Albertov přišli také například místopředsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek, europoslanci Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina, ekonom Tomáš Sedláček nebo mecenáška umění Meda Mládková.

Zhruba po hodině shromáždění skončilo zpěvem národní hymny, lidé pak zapalovali svíčky a pokládali věnce k pamětní desce 17. listopadu. Značná část z nich se poté vydala na vzpomínkovou akci na Václavském náměstí, kterou k paláci Melantrich svolala platforma Setkání dobré vůle.

Cílem této akce je podle organizátorů připomenout Sametovou revoluci a ohradit se proti tomu, že prezident Zeman vystoupil na Albertově po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.“

celý článek ČTK  s odkazy na video DVTV ze dne 22.11.2015 doporučujeme v HN – ZDE

Související příspěvky