Praha dnes neschválila rozpočet pro rok 2016. Čeká nás rozpočtové provizorium?

„Praha začala chystat rozpočtové provizorium na rok 2016. Již připravený rozpočet dnes radní neschválili, důvodem je nestabilní situace ve vedení města. Novinářům to řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Rozpočtové provizorium bude vždy na měsíc ve výši jedné dvanáctiny letošního rozpočtu, kdy byly schváleny výdaje 56,3 miliardy a příjmy 42,1 miliardy korun. Do rozpočtového provizoria vstupuje město ve chvíli, kdy nestihne schválit rozpočet do konce roku předešlého.

„Rozpočtové provizorium jsme zažili letos na začátku roku a vypořádali jsme se s ním. Nyní nás čeká stejná situace a kolegové z odboru (magistrátu) už jej začali chystat,“ řekla Kislingerová.

Zástupci ANO a ČSSD z odpovědnosti za rozpočtové provizorium obvinili Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN). „Přípravou rozpočtového provizoria reagujeme na nezodpovědný přístup Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), jejíž hlasování je nepředvídatelné,“ řekla Kislingerová.

Proti tomuto tvrzení se ohradili radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL) a Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN). Dnešním rozhodnutím ANO a ČSSD byli prý nemile překvapeni. Zastupitelský klub Trojkoalice byl podle nich připraven na prosincovém jednání pro řádný rozpočet hlasovat. Dnešní rozhodnutí považují za nezodpovědné politikaření a totální selhání ANO a ČSSD.

V neschváleném návrhu rozpočtu Praha počítala s příjmy 43,6 miliardy korun a výdaji 58,7 miliardy, rozdíl město mělo dorovnat ze státních příspěvků, které dostává každoročně vždy zhruba v pololetí. Na investice bylo v dokumentu vyčleněno 12,7 miliardy, tedy zhruba stejně jako letos.

V rozpočtovém provizoriu Praha hospodařila i počátkem letošního roku. Důvodem byly volby a výměna vedení města. Kvůli magistrátu skončily v provizoriu i všechny městské části. Řádný rozpočet na rok 2015 pražští zastupitelé schválili až 19. února. Obdobná situace, kdy Praha i mnohé městské části hospodařily v rozpočtovém provizoriu, byla také v prvních měsících roku 2011. Předtím taková situace nastala v Praze v případě rozpočtu na rok 1999.

Po loňských volbách vládly v Praze ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Koalice se rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden, když zastupitelstvo odvolalo předsedu výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD). Trojkoalice deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS.

Jak a kdy bude sestaveno nové vedení města, není jasné, žádné z politických stran se zatím nepodařilo získat v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů. „Kdy bude složena koalice? Já bych to taky ráda věděla. Já doufám, pevně věřím, že to bude co nejrychleji,“ řekla dnes novinářům primátorka Adriana Krnáčová (ANO).“

převzato z ČTK, 1.12.2015, 13:10

Související příspěvky