Pozvání na happening připomínající založení Národního divadla. Sobota 12.5.2018 od 10 h na náměstí Václava Havla

100 let vzniku samostatného československého státu a 150 let od položení základního kamene Národního divadla v Praze. Připomenutí obou výročí v roce 2018  jsou v dnešním Národním divadle rozloženy do celého roku. Aktuálně jsme srdečně zváni na sobotu 12.5.2018 na piazettu ND – Náměstí Václava Havla:

„V sobotu 12. května na náměstí Václava Havla chystáme staročeský jarmark a výstavu k výročí. Probíhat budou prohlídky expozice základních kamenů v podzemí historické budovy ND nebo komentované prohlídky fasád ND. Plánujeme rekonstrukci oné historické události v podání našich umělců. Oslovili jsme také starosty všech 21 obcí, ze kterých pocházejí základní kameny, a tak z regionů dorazí i různé lidové spolky, folklorní soubory, cimbálovka, dobrovolní hasiči či sokolové.“

Program v sobotu 12.5.2018, náměstí Václava Havla, piazetta Národního divadla v Praze – happening s rekonstrukcí historických událostí:

10:00 staročeský jarmark a první blok vystoupení folklórních souborů na náměstí Václava Havla,
zahájení výstavy darů ND v přízemí provozní budovy B
zahájení výstavy ke 150. výročí položení základního kamene na náměstí Václava Havla

11:00 TOBOGÁN ALEŠE CIBULKY – živě vysílaný pořad Českého rozhlasu, Nová scéna ND (hosté: Jan Burian, Jiří Štěpnička, David Prachař, Vlastimil Harapes, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová a další…)

11:00 dopolední představení ČERT A KÁČA, Národní divadlo

12:30 druhý blok vystoupení folklórních souborů na náměstí Václava Havla

13:00 živé vysílání České televize z náměstí Václava Havla

13:00 pouliční divadelní představení v podání studentů DAMU na náměstí Václava Havla

14:00 SLAVNOSTNÍ HAPPENINGrekonstrukce položení základního kamene na náměstí Václava Havla v podání umělců Národního divadla

14:20 vystoupení delegací, předání slavnostní mince, zahájení novodobého sbírkového projektu na náměstí Václava Havla + společný přípitek plzeňským pivem

14:45 vystoupení folklorních souborů z obcí původu základních kamenů na náměstí Václava Havla

14:45 – 18:00 volně přístupná EXPOZICE ZÁKLADNÍCH KAMENŮ v podzemí historické budovy ND

14:45 – 18:00 skupinové KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY fasád historické budovy ND

15:20 – 18:30 třetí blok VYSTOUPENÍ FOLKLÓRNÍCH SOUBORŮ na náměstí Václava Havla

Zdroj: ND program

Bude odhalena bronzová busty jednoho z iniciátorů myšlenky založení ND Karla HI. Schwarzenberga. Z budovy Nové scény bude probíhat živé vysílání Českého rozhlasu

https://c.pxhere.com/photos/70/f7/national_theatre_theater_vltava_art_open_air_theater-1148990.jpg!d


Stručně k připomínání výročí v roce 2018:

„Naše činohra nastuduje speciální představení s názvem Nová krev: Základní kameny, kde se zaměříme na založení Národního divadla formou inscenované prohlídky. Uvedeme novou inscenaci slavnostní opery Libuše. Připomínáme si i sto let od založení Československa – v březnu proběhla premiéra Výletů páně Broučkových, což je grotesknější pohled na české dějiny. Chystáme autorskou inscenaci na Nové scéně, která se jmenuje Zbyhoň, v ní bychom se chtěli věnovat dějinám z kritického hlediska. Připravujeme reprezentativní inscenaci z toho nejlepšího z tvorby choreografa Jiřího Kyliána. Na podzim budeme inscenovat na základě hry Rudolfa Medka Plukovníka Švece, kde ožijí dějiny českých legií. V neděli 28. října plánujeme videomapping na historickou budovu divadla.

Nechceme dělat nějaké schůze nebo projevy, chceme na výročí odpovídat živou tvorbou.

citace z rozhovoru s Janem Burianem, ředitelem ND, metro.cz ZDE.

Prima rozhovor s Janem Burianem na téma založení Národního divadla v českých dějinách a současnosti DOPORUČUJEME na ČRo Vltava 11.5. 2018 v ranní Mozaice, záznam ZDE.

… a jak to bylo před 150 lety?

…Národ náš posud ovšem nevyšinul se na ono místo, jež v řadě ostatních národů evropských zaujímali předkové jeho; národ náš není posud pevnou hradbou práva, po otcích jemu příslušícího, zabezpečen proti útokům, jimiž ohrožují jej odvěcí nepřátelé jeho, a posud jen duch času brání tomu mocnou rukou svou, aby nyní ještě nestíhalo jej ono ukrutenství, jemuž bez mala již navždy by byl podlehl.

To však svědectví může v slavném tomto okamžení národ náš dáti si před celým světem, že krátkého oddechu několika desítiletí, jehož dopřáno mu bylo po staleté trýzni nelidské, nemohl bedlivěji, nemohl vydatněji použiti k zotaveni svému duševnímu i hmotnému, než jak skutečně se stalo…

…slavnostní řeč Dr. Karla Sladkovského, novináře a mladočeského politika, v den položení základního kamene Národního divala 16. května 1868 najdete ZDE.

Náhledový obrázek: Národní divadlo a most císaře Františka v r. 1908

PS: nezapomeňte – v sobotu 12. května jako každoročně začíná mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2018. Zahájení si můžeme užít „open air“ od 16 h na Kampě:
https://festival.cz/koncert/zahajeni-na-kampe-2/

 

Související příspěvky