Pozvání na konferenci „Jaderný odpad – nechtěné dědictví jaderné energetiky“ ve středu 11.4.2018, registrace do 4.4.2018

Cílem mezinárodní konference NEC 2018 „Jaderný odpad – nechtěné dědictví jaderné energetiky“ je za účasti zahraničních i českých expertek expertů diskutovat možnosti nalezení řešení problému jaderného odpadu, aniž by byla omezena práva obyvatel účinně hájit zájmy své i budoucích generací. Koná se ve středu 11. dubna 2018 od 10 hodin v Autoklubu ČR v Praze. Program konference a další podrobnosti včetně registračního formuláře najdete na www.nec2018.eu.

Česká republika, stejně jako další země, které se rozhodly vyrábět elektřinu v jaderných reaktorech, se potýká s problémem – kam s vyhořelým jaderným palivem. Sny o znovuvyužití jako suroviny se rozplynuly a každý rok proto na světě přibývají tisíce tun tohoto vysoce nebezpečného odpadu, který musí zůstat bezpečně izolován od biosféry po další statisíce let. Ale kdo by chtěl takového „souseda“? Přístupy různých zemí v Evropě k hledání řešení se liší. V České republice aktuálně kulminuje dlouho trvající spor mezi státními úřady a vybranými samosprávami a zodpovědná Správa úložišť radioaktivních odpadů hodlá letos vybrat čtyři lokality pro podrobné geologické průzkumy. Upřednostní při tom souhlasný přístup vedení obcí anebo geologickou vhodnost a tedy bezpečnost? A co když se ideální místo nenajde?

PROGRAM KONFERENCE:

 


Simultánní tlumočení česko/anglicko/německé bude zajištěno.

Zváni jsou představitelé a představitelky Senátu, Poslanecké sněmovny, veřejné správy, médií, energetické sféry, ekologických organizací a další zájemci a zájemkyně.

Vstup na konferenci je zdarma. Svou účast však, prosíme, potvrďte nejpozději do 4. dubna. Pokud potřebujete ubytování, můžeme Vám pomoci s jeho zprostředkováním. Potvrzení účasti a další informace: Daniela Magersteinová, Jihočeské matky, e-mail: magersteinova@centrum.cz , telefon: +420 603 532 067.

Akci pořádají Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, Hnutí DUHA a sdružení Jihočeské matky.

Zdroj: Chytrá energie info

 

Související příspěvky