„Pokud nechceme naději promarnit, musíme začít u svých duší“

… „Pravda a láska“ v nynějším Česku platí za nadávky,..Pravda už není něco, o co stojí za to usilovat, vlastně žádná pravda už ani není. Je jen rozplizlá relativita, která zbavuje jakékoliv odpovědnosti a ospravedlňuje snahu urvat co nejvíc tady a teď, a tudíž je nadšeně přijímána. Láska? S tou je to podobné. ..v kurzu je rozdělování, rozeštvávání, nenávist.

…základní linie politického střetu v Česku (a vlastně ani jinde v Evropě) dnes už dávno nevede mezi pravicí a levicí. Ale mezi otevřeností a obranářstvím, mezi spoluprací a izolacionismem, mezi odvahou a ustrašeností, mezi svobodomyslností a dobrovolným poddanstvím. .. Je to opět zcela konkrétní střet, na jehož výsledku závisí, kam se Česko v budoucnu přikloní. Liberalismus, nebo autoritářství? Západ, nebo Východ?

Ne, není to beznadějné, i když to tak možná vypadá. Naděje je vždycky. Ovšem, jak Václav Havel často říkal, „pokud nechceme naději promarnit, pak musíme začít u svých duší“. Kvalifikovanějšího poradce než Václava Havla nemáme. ..

Petr Honzejk, HN, 26.9.2016 , celý článek ZDE.

 

Přestože transformace vygenerovala i jiné osobnosti, jednoznačně a neoddiskutovatelně nejvýznamnější a globálně nejsympatičtější z nich byl Václav Havel. Už jen to, že na něj po tolika letech od jeho odchodu vzpomíná celý svět, svědčí o tom, že se u nás skutečně objevilo cosi vzácného. My to bereme jako samozřejmost, ale je důležité uvědomit si, že je to výjimečná věc − existuje velké množství zemí, které tak respektovanou osobnost ve svých dějinách nikdy neměly.

Přitom není pochyb o tom, že Václav Havel dělal chyby, stejně jako není pochyb, že chyby dělal asi každý pod sluncem zrozený, včetně Buddhy nebo Gándhího. Naopak, Havel o svých chybách často a veřejně mluvil, což je vlastnost u politiků a i lidí obecně vcelku vzácná.

Kritizovat Havla za to, že i on dělal chyby, je vlamování se do otevřených dveří. Václav Havel je doposud naším největším vývozním artiklem. Buď se tedy mýlí celý západní svět, nebo se mýlí pár našich domácích politiků. Ať si to každý koneckonců spočítá sám.

…Už roky před revolucí mi byla jako malému klukovi jedna věc záhadou: sovětská propaganda byla tak stupidní a průhledná, že to bylo zjevné i malému dítěti − to neustálé omílání, že vše dobré přišlo z Východu a že vše zlé, včetně mandelinky, pocházelo ze Západu… Možná je Havlův hlas dnes třeba slyšet víc než po revoluci. Dnes, když jsme znaveni Sluncem.

Celý článek Tomáše Sedláčka v HN 6.10.2016, ZDE.

 

Tématické články Havel80 v ON:

https://otevrenenoviny.cz/vaclavu-havlovi-k-narozeninam-vdecnosti-uctou-pratelstvim/

https://otevrenenoviny.cz/hledame-prezidenta-aneb-kromerizska-vyzva/

Kdybych byl/a prezidentem…doporučujeme seriál RESPEKTu

Související příspěvky