„… Komise trvá na tom, aby se národní plány obnovy dotýkaly sedmi hlavních evropských iniciativ – budování obnovitelné energie, posilování energetické účinnosti budov, rozvoje čisté mobility, zavádění vysokorychlostního internetu, digitalizace veřejné správy, vytváření evropského průmyslového datového cloudu a prohlubování dovedností a kvalifikací... Nejen ekologové, ale i ministerstvo životního prostředí během připomínkového řízení upozornilo, že plán obnovy nereflektuje princip „do no harm“, tedy princip „neškodit“. Evropská komise přitom na dodržování tohoto principu, který znemožňuje financovat projekty s negativním dopadem na životní prostředí, trvá.
Další kritika směřuje k nedostatečné podpoře obnovitelných zdrojů energie. „Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje do obnovitelné energetiky poslat jen pět až deset miliard, tedy tři až pět procent,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE).
Spokojeni nejsou ani odborníci na dopravu. Přestože dopravní infrastruktura patří mezi hlavní pilíře národního plánu obnovy, i zde se návrh ministerstva průmyslu a obchodu setkává s kritikou…
Nedostatečný důraz na zelenou transformaci není jedinou slabou stránkou národního plánu obnovy. Na další problémy upozornila Hospodářská komora ČR…“
Celou informaci „Babiš předal von der Leyenové národní plán obnovy. Dokument je terčem kritiky“
najdete na Euractiv.cz, 15. 10. 2020 ZDE.
A co když Andrej Babiš ty příští volby vůbec vyhrát nechce? Ne, to není jen narážka na neuvěřitelně nezvládnutou roli vlády před nástupem druhé vlny nákazy koronavirem a během ní. Ani na porážku v senátních volbách a ztrátu vlivu v krajích.
Nejzřetelněji vypovídají o změně premiérova směřování tři velké balíky financí: půlbilionový schodek letošního státního rozpočtu, další stamiliardový schodek rozpočtu na příští rok a také 180 miliard pro Česko z evropského Fondu obnovy. Je přece lákavé užít si rozdávání takových peněz, navíc s vědomím, že okno příležitostí v oboru „politika“ se zavírá a bude třeba včas obrátit pozornost k jinému byznysu.
Národní plán obnovy, na jehož základě by mělo Česko dostat oněch 182 miliard korun z Evropy na reformy a o němž vláda jedná právě dnes, je krystalicky čistým příkladem, jak je Babišovu kabinetu lhostejná budoucnost země.
…DOPORUČUJEME
Komentář: Babišovy poslední byznysové hody v politice
Petr Šabata, šéfredaktor ČRo Plus, 12. 10.2020 ZDE.
Související – Česká rada dětí a mláděže, 13. 10. 2020:
Související – Komise pro životní prostředí AV ČR: Stanovisko k návrhu Národního plánu obnovy, 9. 10. 2020:
Podle současné verze Národního plánu obnovy, který má v nejbližší době projednávat vláda, má být z těchto peněz věnováno na ochranu přírody a adaptaci na klimatickou změnu pouze zcela nedostatečných 15 miliard Kč, přičemž detailně má jít o tyto aktivity:
… čtěte v Ekolistu ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační