Peklo v Austrálii je i naší vinou. Sbírka ZOO Praha „Pomáháme jim přežít“

Vaši zemi nechají klidně shořet

Austrálie se momentálně potýká s nejhoršími požáry v historii. Před dopady globálního oteplování na počasí v Austrálii přitom varovali vědci už před třiceti lety a ve svých předpovědích ohledně extrémních požárů se trefili přesně. „V roce 1988 publikoval doktor Tom Beer první studii na světě, která zkoumala vztah globálního oteplování a požárů. V souvislosti s klimatickou změnou poukazovala studie na korelaci mezi snižující se relativní vlhkostí a stoupající teplotou.“ Podobné požáry se nyní dají očekávat častěji. „Právě teď se tedy díváme do budoucnosti. Globální teplota totiž zatím stoupla o pouhý jeden stupeň Celsia. Pokud budeme dále sledovat vysokoemisní scénář globální ekonomiky, pak budeme v následujících desetiletích směřovat k oteplení o 2,6 až 4,8 stupňů Celsia do roku 2100. Vyloučeny nejsou ale ani scénáře, kdy bude nárůst teploty ještě vyšší,“ píše ve svém textu sociolog Vojtěch Pecka. Tváří v tvář počínající apokalypse se však u nás tváříme, jako by se nás to netýkalo. Prezident Zeman dokonce využil svůj čas ve vánočním proslovu, aby zkritizoval studentské hnutí za záchranu klimatu Fridays for Future a zpochybnil dopady lidské činnosti na oteplování naší planety. Jak dokládá ve svém textu Vojtěch Pecka, o tom, že za oteplováním planety stojí lidská činnost, dnes už nemůžou být sebemenší pochyby. „Prezident kapitalizuje svůj vliv a ukazuje svou potřebnost pro fosilní oligarchie, které ho podporují. Vědecké argumenty nicméně přesvědčivě dokazují, že za globální oteplování nemůžou žádné kosmické vlivy, ale člověk.“

Zdroj: A2larm
Náhledový obrázek: ilustrační

Související:

Australské požáry vykazují den ode dne smutnější bilanci. Neobvykle ničivý oheň už od září spálil přes deset milionů hektarů půdy. Na svědomí má životy nejméně 27 lidí a okolo půl miliardy zvířat. Podle některých odborníků se však do smutných statistik nepočítá hmyz, netopýři a obojživelníci. Toto už tak těžce uvěřitelné číslo by tedy podle odhadů mohlo být až dvojnásobné.

Seznam Zprávy 11.1.2020 ZDE.

„Koaly v plamenech. ‚Domy vzal ďas, ty se postaví, nejhorší je dopad požárů na zvířata,‘ říká Ika Detrichová“
Lenka Kabrhelová mluví s novinářkou ze Sydney Ikou Detrichovou.
Podcast Vinohradská 12 na iRozhlas 10.1.200 ZDE.

V souvislosti s ničivými požáry v Austrálii bychom vás rádi upozornili na možnost přispět prostřednictvím veřejné sbírky Zoo Praha „Pomáháme jim přežít“.

ZOO Praha ZDE.

 

Související příspěvky

2 komentáře

  • Jana Mencáková

    Poslala jsem peníze na účet s VS 12020 a heslem -pomáháme jim přežít,ale ne s poznámkou,že je to na neštěstí v Austrálii.Budou tam směrovány i bez této poznámky?
    Děkuji za odpověď Mencáková