Austrálie se momentálně potýká s nejhoršími požáry v historii. Před dopady globálního oteplování na počasí v Austrálii přitom varovali vědci už před třiceti lety a ve svých předpovědích ohledně extrémních požárů se trefili přesně. „V roce 1988 publikoval doktor Tom Beer první studii na světě, která zkoumala vztah globálního oteplování a požárů. V souvislosti s klimatickou změnou poukazovala studie na korelaci mezi snižující se relativní vlhkostí a stoupající teplotou.“ Podobné požáry se nyní dají očekávat častěji. „Právě teď se tedy díváme do budoucnosti. Globální teplota totiž zatím stoupla o pouhý jeden stupeň Celsia. Pokud budeme dále sledovat vysokoemisní scénář globální ekonomiky, pak budeme v následujících desetiletích směřovat k oteplení o 2,6 až 4,8 stupňů Celsia do roku 2100. Vyloučeny nejsou ale ani scénáře, kdy bude nárůst teploty ještě vyšší,“ píše ve svém textu sociolog Vojtěch Pecka. Tváří v tvář počínající apokalypse se však u nás tváříme, jako by se nás to netýkalo. Prezident Zeman dokonce využil svůj čas ve vánočním proslovu, aby zkritizoval studentské hnutí za záchranu klimatu Fridays for Future a zpochybnil dopady lidské činnosti na oteplování naší planety. Jak dokládá ve svém textu Vojtěch Pecka, o tom, že za oteplováním planety stojí lidská činnost, dnes už nemůžou být sebemenší pochyby. „Prezident kapitalizuje svůj vliv a ukazuje svou potřebnost pro fosilní oligarchie, které ho podporují. Vědecké argumenty nicméně přesvědčivě dokazují, že za globální oteplování nemůžou žádné kosmické vlivy, ale člověk.“ |
||||
|
||||
|
Související:
Australské požáry vykazují den ode dne smutnější bilanci. Neobvykle ničivý oheň už od září spálil přes deset milionů hektarů půdy. Na svědomí má životy nejméně 27 lidí a okolo půl miliardy zvířat. Podle některých odborníků se však do smutných statistik nepočítá hmyz, netopýři a obojživelníci. Toto už tak těžce uvěřitelné číslo by tedy podle odhadů mohlo být až dvojnásobné.
Seznam Zprávy 11.1.2020 ZDE.
„Koaly v plamenech. ‚Domy vzal ďas, ty se postaví, nejhorší je dopad požárů na zvířata,‘ říká Ika Detrichová“
Lenka Kabrhelová mluví s novinářkou ze Sydney Ikou Detrichovou.
Podcast Vinohradská 12 na iRozhlas 10.1.200 ZDE.
V souvislosti s ničivými požáry v Austrálii bychom vás rádi upozornili na možnost přispět prostřednictvím veřejné sbírky Zoo Praha „Pomáháme jim přežít“.
ZOO Praha ZDE.
2 komentáře
Jana Mencáková
Poslala jsem peníze na účet s VS 12020 a heslem -pomáháme jim přežít,ale ne s poznámkou,že je to na neštěstí v Austrálii.Budou tam směrovány i bez této poznámky?
Děkuji za odpověď Mencáková
Zita Kazdová
Vážená paní Mencáková,
především Vám chci za sebe a za Otevřené noviny poděkovat za pomoc.
Informace o sbírce „Pomáháme jim přežít“ jsem převzala od ZOO Praha: https://www.zoopraha.cz/aktualne/ostatni-clanky/12125-pomahejte-s-nami-australske-faune-postizene-pozary
kde jsou zprávy aktualizovány. Je tam též uvedený kontakt pro dotazy:
„Máte-li jiné dotazy, náměty či připomínky, napište prosím na mail pr@zoopraha.cz„
Obraťte se prosím s dotazem k účtu přímo na uvedenou adresu.
Ještě jednou Vám děkuji, Zita Kazdová, ON