Střídání tzv. letního a zimního času byla změna, zavedená v tehdejším ČSSR v r. 1979, jejímž hlavním účelem byl „prodloužit den“ a uspořit elektrickou energii, nutnou pro večerní pracovní osvětlení. Od r. 1996 trvá letní čas od konce března do konce října a tento model byl zaveden v celé EU. Čas se nemění pouze na Islandu, v Rusku, Bělorusku, v části Grónska a norských ostrovů.
Umělý „letní čas“ je trvalým terčem kritiky, zejména pro diskutabilní energetický přínos, který je mnohdy převážen opačným efektem – zvýšením spotřeby pohonných hmot nebo zvýšením odběru energie na provoz klimatizace a jiné energeticky náročné aktivity. Značný je také dopad na zdraví a pohodu života, protože lidský organismuse se s hodinovou změnou vyrovnává několik týdnů.
V České republice dochází v současnosti ke změně času během posledního víkendu, jehož oba dva dny náleží do měsíce března, respektive října. V říjnu dochází ke změně zpět na středoevropský čas, nikoli na zimní čas.
Na půdě Evropského parlamentu se střídání letního a „normálního“ času opětovně projednávalo naposledy 17.10.2016 viz ZDE.
Každopádne letos se čas mění v 0:3h z 29. na 30.10. a „vrací“ se nám hodina spánku.
Informace o jízdních řádech MHD v noci z 29. na 30.10.2016 najdete ZDE.
zdroj: EU, Wikipedie, ROPID