Olšanské hřbitovy, Památník ticha a Blanka

První náhrobek s QR kódem najdeme na Olšanských hřbitovech a je to hrob Karla Havlíčka Borovského. Na Olšanech už delší dobu funguje “ naučná stezka“ po hrobech slavných či zajímavých osobností a populární je i projekt adopce hrobů s dobrovolnou péčí o zanedbané náhrobky. QR kód na náhrobek své rodiny si může pořídit každý po zaplacení poplatku a registaci na webových stránkách projektu. Stránky mají příhodný název Život po životě.

Památník ticha byl  v pondělí 9.3.2015 odhalen na nádraží Praha – Bubny. Památník představují koleje směřující k nebi a připomínají transporty Židů za 2.války, které odjížděly právě odsud do vyhlazovacích  táborů. Další význam památníku od Aleše Veselého uvádí Pavel Štingl, ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa: “Je to památník ticha, protože ta mlčící většina je velká příčina toho, co se děje i dnes.” Obecně prospěšné společnost si drážní budovou v Bubnech pronajala na 50 let  a plánuje zde provozovat muzeum se stálou expozicí i  aktuálními výstavami.
použitý zdroj: http://www.prahatv.eu

Již na počátku došlo k nedorozumění, které bohužel zásadně poznamenalo celou stavbu
( tunelu Blanka – pozn.red. )
: na rozdíl od ještě mnohem dražšího projektu „olympiáda v Praze“ se nepodařilo celou věc po zinkasování plateb za poradenské a konzultační služby sprovodit ze světa a stavba nedopatřením začala přesně tak, jak byla oficiálně naplánována.

O nepřízni osudu stíhající (zatím) největší a nejznámější český tunel, si přečtěte celý článek Jindřicha Šídla v Hospodářských novinách ZDE.

Související příspěvky