Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Ohlédnutí za státním svátkem v době klimatických změn, aneb Na mrtvé planetě nikdo na 17. listopad vzpomínat nebude

Máme za sebou na události velmi bohatý svátek 17. listopadu 2022, který patří vůbec k nejdůležitějším dnům české kolektivní paměti.
Nevzpomínáme přitom pouze na sametovou revoluci, která akcelerovala konec komunistického režimu v Československu, ale také na studentské protesty proti nacistické okupaci v roce 1939.

Je to den, který nese velký symbolický význam a během něhož se řada lidí snaží poukázat na aktuální problémy naší společnosti.

Letos se část studentů rozhodla 17. listopad věnovat debatám o klimatické krizi. Okupační stávka, kterou zorganizovali studenti na několika vysokoškolských fakultách, se snažila rozproudit debaty o tom, jestli děláme dost pro to, aby budoucí generace mohly žít na planetě, která bude slučitelná s životem. Studenti při té příležitosti představili seznam požadavků, kde kromě bezodkladného snižování emisí a zavírání uhelných elektráren požadují od české vlády odstoupení České republiky od tzv. energetické charty, která fosilním korporacím umožňuje vést se státy mezinárodní arbitráže za jejich klimatickou politiku, čímž prospívá zájmům největších znečišťovatelů:

Fotoreport: Začala klimatická stávka na univerzitách

 

Zatímco mladší generace je čím dál tím zoufalejší a hledá stále radikálnější způsoby protestu, kterými se snaží donutit politickou reprezentaci, ale i zbytek veřejnosti vzít odpovědnost do svých rukou a snažit se co nejvíce zmírnit dopady klimatické změny, část veřejnosti, která patří většinou ke starší generaci, vyjadřuje vůči protestujícím studentům odpor a nesouhlas.

Částečně tento odpor lze vysvětlit i tím, že se kritika nedostatečné ochrany planety nutně dotýká toho, jestli je vůbec možné zachránit planetu a současně globální kapitalismus. Téma klimatické krize je nutně generačním konfliktem. Pro mladší generace je totiž výrazně větší hrozbou než pro ty starší. „Nespravedlnost, která z toho vyplývá, můžeme shrnout jednoduše: vy ničíte svět, v němž my budeme muset žít. Je to připomínka faktu, že svět, do něhož se rodíme, je svět vždy již uzpůsobený pro ty, kteří se narodili před námi. Zatímco se tedy starší generace obávají toho, co vidí ve zpětném zrcátku, mladé generace se děsí toho, co na ně čeká v neprostupné tmě před nimi,” píše ve svém komentáři ke stávce náš klimatický redaktor Martin Vrba:

Protestujme dnes poklidně, abychom zítra mohli odpočívat v pokoji

 

Na hysterické komentáře, které v reakci na studentskou okupační stávku bily na poplach jako kdyby se schylovalo ke státnímu převratu, reagoval v novém dílu svého pořadu Všichni tady umřeme také Standa Biler. Generace vychovaná bolševiky a normalizací si sice myslí, že porazila bolševiky a normalizaci, ale ve skutečnosti jsou jejími dědici, kteří udržují ten nelidský motor v chodu ve své vlastní hlavě. Nikdo z nich se nevzteká, proč tenhle svět kolabuje, ale do ruda je vytáčí, že to někomu vadí, stejně jako Jakeš nechápou, proč nevděčná mládež nejde vyčistit raději potok, uzavírá Standa Biler:

 

Zdroj: newsletter Na mrtvé planetě nikdo na 17. listopad vzpomínat nebude

Související příspěvky