Setkání městských částí Prahy k místní Agendě 21 se uskutečnilo v úterý 1. března 2016 v prostorách Magistrátu hlavního města Prahy. Akce, která byla určena zástupcům nejen MČ Prahy, ale i všem dalším zájemcům, spolupracujícím organizacím a institucím, se uskutečnila pod záštitou hlavního města Prahy udělenou radním Ing. Radkem Lackem. Jejím cílem bylo především sdílet osvědčené postupy k udržitelnému rozvoji v městských částech Prahy a diskutovat nad možnostmi vzájemné spolupráce.
Setkání zahájil ředitel NSZM ČR Petr Švec uvítáním více než 50ti účastníků. Marie Petrová, tajemnice PS MA21, představila místní Agendu 21 jako metodu kvality veřejné správy. Ve své prezentaci seznámila přítomné s principy MA21, strategickými dokumenty vznikajícími v současné době (Česko 2030+) a především s finančními zdroji, které jsou pro městské části aktuální (MŽP, MPSV).
Aktivity NSZM ČR představil ředitel Petr Švec. Upozornil především na nástroje a metodiky, které jsou pro zástupce měst a obcí k dispozici. Představil nový projekt NSZM ČR, který právě startuje a rovněž možnost se do něj aktivně zapojit.
Jindřich Exner, koordinátor PZM a MA21 hlavního města Prahy, seznámil účastníky s dotačním programem MHMP pro městské části v oblasti podpory zdraví a MA21. Zdůraznil podmínky a praktické informace, které se týkají formálního zabezpečení projektu.
Koordinátorka PZM a MA21 Prahy 8 Iva Hájková prezentovala problematiku zapojování veřejnosti a fungování Komise PZM a MA21. Svou prezentaci uvedla krátkým videozáznamem ze zpracování strategického plánu za účasti veřejnosti, v níž vystoupil místostarosta a politik PZM a MA21 Petr Vilgus.
V následující panelové diskuzi vystoupili zástupci Zdravých městských částí Praha 4, Praha 12 a Praha Slivenec. Zaznělo mnoho přínosných postřehů a námětů z realizace procesu MA21 v různě velkých městských částech. Diskutovala se rovněž rizika, která by mohla proces MA21 ohrozit. Příklady dobré praxe, které zazněly od jednotlivých účastníků, se dotýkaly témat jako např. realizace ekologické výchovy na školách, zapojování místních podnikatelů a mládeže do komunitních akcí či specifika realizace MA21 v malé městské části.
Po přestávce pokračovaly panelové diskuze ve dvou blocích. V prvním bloku představili zástupci městských částí Prahy 18, Prahy 20 a Prahy 21 témata genderové politiky úřadu, participativního rozpočtování se žáky základních škol či projektu bezbariérové městské části.
Druhý, již odpolední blok, patřil nejpokročilejším městským částem v realizaci MA21. Zdravé městské části Praha 7, Praha – Libuš a Praha – Dolní Počernice prezentovaly témata Integračních aktivit, činnosti žákovského zastupitelstva, osvědčených postupů a forem spolupráce s veřejností či Projekt „Art District“.
V závěru akce proběhla diskuse k představeným tématům a dalším oblastem či problémům, se kterými se zástupci městských částí Prahy setkávají.
Podpořeno finančními prostředky Evropského sociálního fondu, které byly na realizaci projektu poskytnuty z Operačního programu Zaměstnanost.
podrobný program a jednotlivé prezentace najdete ZDE
náhledový obrázek: Koordinátorka PZM a MA21 Prahy 8 Bc. Iva Hájková
převzato: NSZM, 1.3.2016