Ohlédnutí za konferencí Beneš – zachránce, nebo zrádce národa? AKTUALIZACE

21. února 2024 se v Topičově salonu v Praze konala prestižní konference o Edvardu Benešovi, kterou uspořádal časopis Přítomnost.

Jakého Beneše jsme našli spolu s historiky a publicisty? Záměrně provokující otázka v názvu akce „Beneš – zachránce, nebo zrádce národa?“ se rychle přetavila do komplexního pohledu, v němž se ukázaly souvislosti zajímavé a důležité i pro dnešek.

… Že byl Edvard, původně Eduard Beneš zásadní figurou zahraničního odboje před vznikem první československé republiky, není samozřejmě pochyb… Konference se nakonec velmi rychle a přirozeně soustředila na klíčové politické krize a body proměny druhého československého prezidenta…

Z poznámek z exilových jednání s Benešem i ze zápisu a zpráv ruských diplomatů, s nimiž se Beneš setkával už před válkou i během ní, vystupovala postava Beneše coby politika přesvědčeného o významné budoucí roli Sovětského svazu… Beneš, jevilo se v debatě stále více, jako by propadal vizi spojovatele světů, v němž už nejde o hranice, protože Rusko přináší novou civilizační revoluci a svět už nikdy nebude takový, jaký jsme ho znali. Ostatně Beneš měl v jistém ohledu pravdu, více méně se tak stalo, otázkou ale je, zda jsme jako stát a politické společenství o takovou civilizační revoluci, o nový státní řád, stáli.

Beneš udělá během války vše pro to, aby se odvděčil Stalinovi za přízeň.
Odstaví na konci války domácí odboj od vlivu v novém státě a nechá nový politický program formulovat komunisty. Košický vládní program je i Benešův program.

Jak padlo v diskusi: i dveře otevřené „vylikvidování“ německé otázky byla od Stalina léčka, způsob, jak vtáhnout někoho do mafiánského spolku tím, že se sám ušpiní zločinem.

Cesta ke čtyřiceti letům komunistické totality se začala rýsovat dávno a mnohem přímočařeji, vyplynulo z debaty historiků.

 

Doporučujeme texty Petra Fischera, v nichž shrnuje benešovskou konferenci a vrací se podrobněji k jednotlivým příspěvkům a myšlenkám:

Přiznat se k Benešovi

Beneš ambiciózní, pracovitý, sebestředný

Benešova mnichovská zrada

 

 

 

Zdroj: Přítomnost – Časopis s tradicí od roku 1924
Náhledový obrázek: ilustrační (pix4free)

Související příspěvky