„Hmyzu, polního ptactva, zajíců, ale i drobných savců ve volné přírodě ubývá. Zhoršuje se kvalita půdy a povrchové i podzemní vody jsou znečištěné hnojivy a pesticidy. Podle 3600 evropských vědců, zejména těch zaměřených na životní prostředí, je to hlavně důsledkem intenzivního zemědělství. Požadují proto, aby evropské dotace zemědělce více tlačily k ekologičtějšímu hospodaření…
[box type=“shadow“ ]
Výzva evropských vědců žádá Evropskou komisi, Parlament, Radu a členské státy k využití vědeckých poznatků a zkušeností z minulých reforem Společné zemědělské politiky.
Chce rapidní zlepšení tohoto dotačního systému, aby se předešlo dalšímu neefektivnímu využití peněz daňových poplatníků.
Zastřešujícím cílem by mělo být sladění všech prvků Společné zemědělské politiky se zásadami udržitelnosti.
Navrhuje deset „naléhavých akčních bodů“ včetně cílů a způsobů, jak jich docílit.
Chce zlepšit management na polovině rozlohy obhospodařované půdy EU.
https://www.idiv.de/en/cap-scientists-statement.html
[/box]
…O šetrnější zemědělství s menším množstvím chemických postřiků požádala koncem minulého roku i česká petice s více než 56 tisíci podpisy. Ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi (za ČSSD) ji tehdy předali zástupci České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty.
Toman tehdy slíbil, že se požadavky petice bude zabývat.“
Celý článek Viktora Votruby „Vědci žádají přísnější rozdělování peněz zemědělcům. Eurodotace je mají tlačit k ekologickému hospodaření“ v HN 10.3.2020 najdete ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
Půda-pole-louky-zemědělství
v Otevřených novinách ZDE.
Související v ON: