Od petard a oňostrojů zpět k dobré náladě a oslav bez obětí?

Hlasité výbuchy a oslňující světelné efekty jsou nejenom stresující, ale mohou ohrozit zdraví i životy zvířat. Nebezpečné jsou pro domácí mazlíčky a hospodářská zvířata, ale také pro volně žijící zvěř, například ptáky.

Česká společnost ornitologická zveřejnila výzvu, aby se lidé vyvarovali odpalování rachejtlí a světlic, a to alespoň v blízkosti zimovišť. Hluk a výbuchy jsou pro divoce žijící ptactvo stresující, vylekaným ptákům může jít i o život, uvedli ornitologové. „Ohňostroje jsou pro ptáky nepříjemné až traumatizující a mohou mít za následek i smrt,“ upozornil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Divoce žijící ptáci vylekaní hlukem v panice prchají ze svého nocoviště a kvůli dezorientaci a tmě narážejí do budov, mostů, trolejí a dalších překážek. Střety mohou být i smrtelné, což dokládá i úhyn labutí před šesti lety v Praze. Lidé by ale podle Vermouzka měli být ohleduplní vůči všem volně žijícím živočichům. Oslava příchodu může být důstojná a veselá i bez ohňostroje, dodal.

„Hlasité rány mnohdy doprovázené i světelnými efekty zvířata děsí, a ty se pak v útěkové panice zraňují o překážky v okolí, které jsou pro ně navíc ve tmě méně zřetelné. Nejčastěji naráží do vedení elektrického proudu a prosklených ploch. Mohou se ale zranit také o větve stromů, savci mohou uvíznout v oplocení a podobně,“ uvedl Stanislav Němec z vlašimské Záchranné stanice pro živočichy.

Zdroj: ČTK, Ekolist ZDE

 

„Podle masové oblíbenosti rachejtlí a ohňostrojů se zdá, že je potřebuje většina národa a že o jejich důsledcích hlouběji přemýšlí jen málokdo. Jak se také zdá, píši nadčasové texty, protože tento blog je bohužel stále aktuální. Proto potřetí.
Přitom těch několik minut světel na obloze vynese do vzduchu částečky prachu s mnoha toxickými kovy a chemikáliemi. Pro několik minut zábavy ubližujeme zvířatům, ohrožujeme zdraví citlivých lidí a znečišťujeme prostředí. A doplácíme na to všichni…“ celý článek  PharmDr Margit Slimákové  na Aktuálně.cz doporučujeme ZDE.

„…Co se týče řešení oslav příchodu nového roku v příštích letech, tak je pravda, že některá evropská města ustupují od klasických ohňostrojů. Slibovali jsme, že budeme koalicí změny. Myslím, že by bylo vhodné také zkusit příští rok něco trochu jiného. Mám na mysli například variantu tichého ohňostroje.

Ten se prý zvažoval už letos, proč k tomu nakonec nedošlo?
Nebylo možné tak rychle upravit to, co bylo objednané minulým vedením. Možná ale narazíme na technické omezení, protože tichý ohňostroj je možný realizovat jen do určité velikosti. A ten celoměstský je na tichou variantu možná už příliš veliký.

Ve hře jsou ale ještě další varianty, ke kterým přistupují jiné metropole. Jde například o světelnou show s drony. Příští rok zkusíme třeba něco jiného…“
Celý rozhovor s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem na iRozhlas 2.1.2019 ZDE.

 

„Oslavy k Novému roku určitě patří, chceme ale, aby se starší lidé, nemocní, malé děti i zvířata nemuseli silvestrovské noci v Praze děsit. Stejně tak je nezodpovědné podílet se na zhoršování smogové situace. Hledáme samozřejmě jinou variantu městského novoročního ohňostroje a řešit budeme i odpalování zábavní pyrotechniky obecně. Pravidla bychom chtěli nejen dobře nastavit, ale také dobře odkomunikovat Pražanům. Smyslem není bez rozmyslu zakazovat, ale vést k respektu k našemu městu a všem jeho obyvatelům.“ odpověď radní Hany Třeštíkové z Prahy sobě v článku Jana Kubity v HN 10.1.019 ZDE.

 

 

…pokračování?

 

Náhledový obrázek a obrázky v textu: ilustrační

 

Související příspěvky