OBRAZEM: Tip na výlet na kole – díl 22: Újezd and Lesy – Kouřim – Hradec a zpět

Přátelé cykloturistiky a přírody!

V tomto roce – 2016 – prohlásila vláda Velký Pátek za státní svátek a byla svolná se dnem volna. Tak to tejkonc je a pěkně se to rýmuje. Toho jsme využili my – cyklofanatici z klubu sedmi statečných  a vodotěsných.

Přijměte tento výlet jako další tip pro vaše cyklovýlety, tentokrát pro dálkoplazy:
VEKLOPÁTEČNÍ CYKLOJÍZDA DEŠTIVÝM KOUŘIMSKEM 25.3.2016

Za průběžného poprchávání jsme vyrazili od Lidla v Újezdě nad Lesy do zamračené otevřené krajiny směrem na Kouřim. Před dojezdem do Kouřimi se přestávky a kulturní vložky s fotografováním konaly před tvrzí Tuchoraz, u zachovalého židovského hřbitova v Přistoupimi a pak ještě před chrámovým sloupem v Klášterní Skalici. Po dojezdu do historické Kouřimi jsme si naplnili teřichy „dietní“ dršťkovou a výpečky v jediné otevřené a použitelné hospodě na jinak liduprázdném náměstí. Měchýře jsme v onom bohulibém lokálu po pivu a kofole vyprázdnili na pánské toaletě opatřené ještě klasickým žlábkem, kteréžto zařízení lze označit za skoro stejně historické jako Lechův Kámen nad městem.

V Kouřimi byla poslední možnost zkrátit si trasu návratem k vlaku, čehož dva účastníci využili a oddělili se od nás, takže na štrece nás zbylo už jen pět vodotěsných. Tak či onak, s příjemným teplem kolem pupíku jsme po vysokokalorickém obědě jsme v pěti vysupěli nekonečný stoupák k vesnici Bulánka, kterou kromě asfaltky prochází i pověstná Čertova Brázda. Na tu jsme – lapajíce po dechu – v dané chvíli ani nepomysleli, jsouce rádi, že na kopci vůbec žijeme.

Přes Olešku, Nučice a Konojedy jsme ze silnice číslo 108 odbočili doprava na Hradec a konečně se začali vracet zpět k Praze. Asfaltkou bez aut jsme úzkým údolím lemovaným mechem porostlými kameny funěli k Jevanskému rybníku.  Po jeho břehu jsme za drobného deště po červené šlapali do Louňovic, Žernovky a přes Škvorec (kde jeden z nás píchnul a spravoval) a přes Dobročovice zpět k Lidlu do Újezda nad Lesy. Tam se konala rozlučka nás tří, kteří jsme se doplandali až sem, majíce v nohou 95 výživných kilometrů v lezavém chladnu a občasném dešti.

Pro organisátora této velkopáteční pološílené cykloakce skončila jízda po 110-ti kilometrech u dveří domu před osmou večer. Tenhle Velký Pátek byl fakt nářez.

Rudolf  Zemek
cyklovyletypraha@seznam.cz
mobil: 702 183 101

Související příspěvky