Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Občanský svátek 17. listopad: svoboda je každodenní rozhodnutí, ne jednorázové vzepětí

Všimněme si: 17. listopadu nepředcházely týdny příprav, měsíce mediálního blbnutí, ještě není proměněný ve věc, ještě si udržuje svůj smysl, který se však týká těch občanů, kteří zůstali aktivní, nestali se konzumenty svobody, zastávají se jí, potřebují ji, bojí se o ni… Dokud se 17. listopad, den, kdy přišla svoboda, takto slaví, je to s Českem složité, ale v pořádku. Není to jejich svátek, jejich věc, jejich svoboda, svoboda nikomu nepatří, ani jim, ani nám. Je nám jen propůjčena, pokud o ni stojíme.

Pohleďme na dva momenty oslav 17. listopadu. Jeden se odehrál při demonstraci, kterou organizoval Milion chvilek pro demokracii na Staroměstském náměstí v Praze, druhý na Václavském náměstí při Koncertu pro budoucnost. Na tom prvním vystoupil katolický kněz Ladislav Heryán a pronesl modlitbu, kterou lidé odměnili potleskem. „Buďme stateční, ale  buďme nenásilní,“ vyzval a modlil se za soucit a otevřenost. Na Václavském náměstí katolický biskup Václav Malý zase pronesl tato slova: „Tady prožíváme svobodu. Ale svoboda je každodenní rozhodnutí, ne jednorázové vzepětí. Je potřeba mít svobodu od předsudků, od slepoty vůči pravdě.“… Jak na letošní 17. listopad reagovala „moc“? Typickým reprezentantem je už déle mluvčí Jiří Ovčáček. Tweetoval: „Úkol na rok 2019 pro všechny slušné lidi: Musíme vyrvat oslavy 17. listopadu z rukou fanatiků a vrátit je zpátky normálním občanům. Cílem je, aby se 30. výročí nezvrhlo v nenávistnou akci připomínající Vítězný únor.“ Nenávistná akce, kde se kněz modlí za soucit a otevřenost? Právě naopak, mizerně vyrobená fake news.
Celé ohlédnutí Martina Fendrycha z 19.11.2018 „17. listopad: Samet nám lídři ještě neukradli, Masaryka a 100 let republiky už ano“ na Aktuálně.cz ZDE.

17.11.2018 Praha, foto ON

Kopletní přehled občanského a státního svátku v Praze přinasla ČT24:
Oslavy, vzpomínky i protesty. Česko se zamýšlelo nad odkazem událostí z listopadu 1939 a 1989

Slavilo se po celé republice za všechna města a obce jmenujme Hradec Králové.  Při  Slavnosti světla – setkání nad hledáním pravdy, svobody a lásky – bylo uvedeno posledních pět zvonů do koncertní zvonohry. Nesou jména Milady Horákové, Jana Palacha, Jana Husa, Jana Milíče a Tomáše Štítného.

 

zvonkohra-ilustrační, pxhere

 

Hnutí ANO svolalo demonstraci na podporu Andreje Babiše, která skončila fiaskem. Sešlo se na ní několik desítek lidí a s plamennou obhajobou premiéra vystoupil i Pavel Šrytr, bývalý osobní strážce zavražděného kmotra českého podsvětí Františka Mrázka… „Voliči ANO jsou na polích nebo v továrnách,“ vysvětlil Šrytr, proč na akci nepřišlo víc podporovatelů. „Andrej Babiš je nejlepší premiér od roku 1989,“ míní…“ celý článek „Babiše hájil na akci „Souhlas s politikou ANO“ osobní strážce kmotra Mrázka“ Jiřího Sezemského s profilem babišova „obhájce“ Pavla Šrytra doporučujeme na Forum24 18.11.2018 ZDE. Akce na podporu Hnutí ANO si všímá i babišova Mladá fronta, jen pana Šrytra přejmenovala na Šlitra:

Jen čtyři desítky lidí přišly na manifestaci Souhlas s politikou hnutí ANO na pražském Klárově, která byla svolána na podporu premiéra. „Voliči ANO jsou na polích nebo v továrnách,“ vysvětlil Pavel Šlitr, proč nepřišlo více podporovatelů.

Skupinka se sešla odpoledne u laviček poblíž Památníku Okřídleného lva. „Vezměte si odznáčky, za chvíli přijde opozice, tak ať víme, že patříte k nám,“ nabádala Babišovy příznivce organizátorka manifestace Zdena Zimerman. I přes její obavy žádné zásadní střety neproběhly. Kolem skupinky jen okolo půl třetí prošlo zhruba pět lidí s transparentem „Babiš, synů a dcer se zbavíš“.

O tom, jestli akci považuje za vydařenou, se Zimerman odmítla bavit s odůvodněním, že s českými novináři nemluví. „Neuznáváte výsledky voleb,“ dodala. Organizátoři na trávníku vyskládali srdce ze svíček a zavzpomínali na sametovou revoluci…

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/demonstrace-protest-17-listopadu-andrej-babis-sametova-revoluce-pwm-/domaci.aspx?c=A181117_150830_domaci_linv

 

 

17.11.2018 Staroměstské náměstí, foto ON

 

PSÍ UŠI. Nejprve několik rychlých zpráv legislativního charakteru. Vláda ČR okamžitě ruší slevy na vlaky, protože se ukázalo, že smějící se bestie jimi nejezdí na nákupy do Kotvy, jak bylo plánováno, ale na demonstrace proti Babišovi. To za prvé. Za druhé bude jako zbytečný zrušen Parlament, a to bez náhrady. Propříště bude ústavní odstavec o hlasování o důvěře vládě nahrazen větou: Prezident jmenuje premiérem Andreje Babiše, i kdyby trakaře padaly. Vítejte v Absurdistánu vz. 2018.

„Podzimní českou oblohou se vedle namrzajícího smogu začal vznášet i přízrak abolice ve vysokém státním zájmu. Už jen dny nás dělí od okamžiku, kdy to prostě nepůjde jinak, než aby eskalující Babišovy problémy za něho vyřešil prezident Miloš Zeman, a nevtíravě si tak řekl o protislužbičku ve formě malé pomoci s Dukovany a Rosatomem. „Kde jsem, když mě potřebují?!“ bude pak pobíhat po Olomouci Ivo Ištvan, ale už bude pozdě.

V politice se nikdy neuchylujte k takto rezolutním prohlášením. My znali jednoho, co taky tvrdil, že nikdy neodstoupí. Jmenoval se Robert Mugabe, funkčně byl zařazen na postu zimbabwského diktátora a nakonec i na něj došlo. I když to v jeho případě od zmíněného prohlášení trvalo ještě devět let. A tak je možné, že až na to dojde, bude se ze sklepení Strakovy akademie ozývat ukňučený, ale odhodlaný hlas. „Jsme Slováci! Nikdy neodstoupíme, slyšíte? Nikdy!“..“

Celé „Psí uši“ Roberta Maleckého „Proč vláda ruší slevy na vlaky, kdy odstoupí Andrej Babiš a má Lucie Bílá klid na práci?“ z 18.11.2018 najdete na HlídacíPes org. ZDE.

…a nakonec (?):

Jak viděl sametovou revoluci soudruh Ondráček

Listopad 89 v Praze pohledem přesvědčeného komunisty: „Černé pivo teklo, život šel dál.“

 

Náhledový obrázek: ilustrační

Související v ON:

18.11.2018  Česká republika 17. listopadu 2018: máme premiéra a prezidenta, kteří představují politiku lži a nenávisti

Související příspěvky