Odborníci .. dlouhodobě upozorňují na to, že český stát komunikaci s občany ohledně pandemie, očkování a bezpečnosti vakcíny naprosto nezvládá.
… Vakcínou se může v zemích Evropské unie očkovat teprve poté, co ji jako bezpečnou schválí odborníci zasedající v Evropské lékové agentuře (EMA). Zkoumání vakcín má na starosti její Výbor pro humánní léčivé přípravky, ve kterém jsou i dva Češi − profesor Ondřej Slanař z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a doktor Tomáš Radiměřský ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). HN je oslovily s žádostí o rozhovor, aby vysvětlili, jak posuzování vakcín vypadá. Experti souhlasili s tím, že ke komunikaci s médii potřebují svolení SÚKL.
Na tom se rozhovor zasekl. Tisková mluvčí SÚKL Klára Brunclíková nejprve sdělila, že souhlas musí dát EMA, protože „bez jejího vědomí a schválení není možné, aby člen výboru rozhovor poskytl“. Místo obou expertů nabídla ředitelku ústavu Irenu Storovou. Byť dodala, že chápe záměr přiblížit čtenářům konkrétní osobu, která je přímo v centru dění.
HN se tedy obrátily na EMA. Agentura z nizozemského Amsterdamu uvedla, že oba čeští odborníci mohou poskytnout rozhovor bez jejího souhlasu. Mluvčí EMA Vladimíra Yalmanová toto stanovisko poslala také SÚKL. Po telefonu navíc sdělila, že vítá možnost, aby vědci, kteří vakcíny posuzují, mohli lidem proces přiblížit.
Když se HN obrátily znovu na SÚKL s tím, že EMA nic nenamítá, český ústav rozhovor zamítl s tím, že by to bylo „v rozporu s platnou směrnicí SÚKL“. Původně přitom nic takového nezmínil, ale tvrdil, že rozhovor je v kompetenci evropské agentury. Navíc se nyní odvolal na „citlivost informací“. A to přesto, že HN mu výjimečně nabízely autorizaci rozhovoru tak, aby se případně na veřejnost nedostaly citlivé nebo neúplné informace…
… postoj SÚKL je naprosto nepochopitelný. Ústav… propásl možnost dostat na veřejnost „pohled, který v našich médiích prakticky chybí“, a to popis situace od lidí, kteří se přímo podílejí na schvalování vakcín. Posuzování očkovacích látek je… „prezentováno ukřivděně, jako že za nás někdo rozhodl, a to navzdory tomu, že Česko má ve výboru EMA pro vakcíny více hlasů, než by mu náleželo při čistě rovnoměrném zastoupení členských zemí Evropské unie„.
Celý článek Ondeje Housky
Bezpečnost vakcín, kterými se v EU očkuje proti covidu, posuzují i Češi. Stát jim o tom ale zakazuje mluvit
doporučujeme v HN, 26. 1. 2021 ZDE.
Odkaz pro sdílení:
https://archiv.ihned.cz/c7-66873710-mcrn6-4390180a8a87620
Náhledový obrázek: ilustrační
Související:
Šedo končí jako náměstek ministra zdravotnictví. ‚Naše pohledy na zdravotní péči se liší,‘ uvedl Blatný
„… Od září resort opustili tři náměstci. Po odchodu Vojtěcha odešel z úřadu také jeho politický náměstek Filip Vrubl. Blatný se na odchodu dohodl také s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly. Skončit musela po kauze s přednostním očkováním proti covidu-19 před týdnem také náměstkyně Alena Šteflová.
V pondělí také z ministerstva odešel národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta. Práce se podle něj již nedala na omezený úvazek stíhat…“
zpráva ČTK na iRozhlas, 26. 1. 2021