NÁZOR: první lednový týden v komentářích HN

Namísto sedmdesátimiliardové „sekyry“ skončila státní kasa v roce 2016 v rekordním plusu. Máme tu ministra financí, který dokázal, co nikdo před ním: poprvé reálně z roku na rok výrazně snížit zadlužení státu. Je to tím, že Babiš na rozdíl od všech svých předchůdců „umí vybírat daně“? Nebo má jen štěstí, že ministerstvu financí šéfuje v době růstu? Odpovědět by mohla následující fakta. Z těch vyplývá, že nejdůležitějším faktorem byl příliv peněz z unie. Jde o důsledek „spurtu“, kdy se doháněly programy z minulého období. Celkově tak přišlo do rozpočtu zhruba o šedesát pět miliard víc, než s čím stát počítal…celý článek „Rekord, kerý se nemůže opakovat“ Julie Hrstkové a Luďka Vainerta v HN dne 4.1.2017, ZDE.

„Dobrý den, vítejte v Novém roce a novém výběru toho nejlepšího z Názorů HN.

Rok nám začal Andrej Babiš, miliardář, majitel Agrofertu, majitel vydavatelství MAFRA, majitel Čapího hnízda, majitel… tedy předseda hnutí ANO a ministr financí. A začal ho slavným oznámením, že „jeho“ rozpočet skončil rekordním přebytkem 62 miliard korun. Babiš se samozřejmě pochválil, ale na chlubení to zase tak moc není. Už pro to seknutí se o 120 miliard proti původnímu plánu. Jakkoli je to seknutí se do plusu, je to zarážející. Co kdyby se příště takhle Babišovo ministerstvo seklo obráceně?

A pak jsou tu také důvody, pro které rozpočet skončil v přebytku. Kdosi na twitteru to trefně přirovnal ke Společenství vlastníků bytových jednotek, kteří žijí polorozpadlé ruině, ale za to mají ve fondu oprav spoustu volných peněz.

Andreji Babišovi tohle ale nevadí. Cokoli, co se odehrává uvnitř rozpočtu, je natolik komplikované, že jeho běžný volič, a je to dnes zároveň většinový volič, se tím nebude vůbec zabývat.

Vy se tím zabývat můžete. Naši komentátoři k tomu připravili několik textů. Například tenhle.

Přejeme dobré čtení našich dalších Názorů. Ať se vám letos daří.

Jan Kubita, editor HN“

převzato z Hospodářských novin, dne 6.1.2017

Související příspěvky