Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Návrat voskovaných ubrousků na obalení potravin? Návod na výrobu z kousku látky a včelího vosku, pomocí žehličky nebo kuchyňské trouby

Chcete si zkusit sami vyrobit užitečný voskovaný ubrousek, vhodný pro školní svačiny i domácí využití?
Zvládnete to v troubě nebo s obyčejnou žehličkou, s návodem od Bezobalu je to hračka

Multifunkční pomocník
Voskované ubrousky se hodí každému, kdo chce ochránit potraviny před vlhkem, pachy a jiným nevhodným stykem s okolním prostředím. Chrání a zdobí svačinu v batohu nebo kabelce, nebo zabraňují, aby se vzduch a pachy dostaly k jídlu jak v lednici, tak na kuchyňské lince. Vyzkoušet je můžete i na uchování chleba. Jednoduché a snadno využitelné látkové pomocníky si můžete koupit v Bezobalu, nebo se je s trochou šikovnosti naučíte vyrábět nebo oživovat doma. O návod jste si sami psali na našem facebooku, tak tady ho máte!

Opatřete si, co je třeba
Není třeba nikterak velkého arzenálu pomůcek. Stačit bude látka, včelí vosk a žehlička nebo trouba. Při práci se žehličkou také starší látka, mezi kterou voskovanou látku vložíte, a u které vám nebude líto, když ji zaneřádíte voskem. Začátečníkům doporučujeme polevit na vteřinu v zero waste ostražitosti a použít pečicí papír.

Vosk se nanáší z jedné strany, ale měl by se propít látkou a obalit vlákna ze všech stran. Záleží tedy na hustotě tkaniny. Ideální pro tento účel je (bio) bavlna lehké gramáže.

Pracujeme s čistou vyžehlenou látkou (pokud děláte refresh používaného ubrousku, zbytky vosku a nečistot odstraňte v pračce praním na 70°C).

Zažehlování
Vosk taje při cca 65°C. Roztavený se vpije do látky, ale nesmí se připálit. Proto voskové perly rozprostřete na látku (pláty nastrouhejte nebo rozdrobte) a mezi dvěma vrstvami pečicího papíru či látky ho rozžehlete na nízkou střední teplotu tak, aby obalil veškerá vlákna. Jak to poznáte? Podívejte se skrze zavoskovanou látku proti světlu. Za čerstva musí být látka všude souměrně tmavá. Místa, kam se vosk nedostal, jsou světlejší a můžete je zaplnit dalším rozžehlováním. Ubrousek se z papíru/látky sundává s ještě horkým tekutým voskem a věší se, aby vosk zatuhnul a utvořil souvislý povrch.

 

V troubě
Pokud máte možnost, jak využít zbylý vosk, je snadné vyrobit ubrousky za pomoci trouby. Stačí vosk rozehřát v zapékací nádobě a látku ve vosku „vykoupat“, zavěsit ji a nechat zaschnout.

 

Údržba a použití
Vosk zajistí voděodolnost a pachuodolnost. Látka je tvárná a obejme hrdla mističek v lednici, přizpůsobí se tvaru jablka či sendviče ke svačině. Po nějaké době se může vosk z ubrousku začít drolit v místě ohybů. Když o něj ale budete dobře pečovat, vydrží bez ztráty kondice klidně celý rok. Pak jej můžete převoskovat.

Zdroj: bezobalu.org
Náhledový obrázek: ilustrační

 

 

 

 

 

 

 

Související příspěvky