Mou vlastí v provedení Vídeňských filharmoniků dnes začíná Pražské jaro 2017

Jako každým rokem, i letos 12. května (na výročí úmrtí Bedřicha Smetany) začíná mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2017. Koncerty a doprovodné pořady se budou konat v různých koncertních sálech a na různých místech do 4.6.2017.

http://www.festival.cz/cz

„Přehlídku prominentních zahraničních symfonických orchestrů, jakožto i festival samotný, zahájí těleso, které mnozí řadí na první příčku pomyslného žebříčku nejlepších světových orchestrů – Vídeňští filharmonikové v čele s dirigentem Danielem Barenboimem.

Orchestr na Pražské jaro zavítá již posedmé – pocty zahájit festival se jim ale dostává vůbec poprvé. Daniel Barenboim pojal přípravy zahajovacího koncertu skutečně důkladně i velkolepě. Smetanovu Mou vlast zařadil na program abonentního koncertu Staatskapelle Berlin 12. a 13. prosince 2016 v Berlíně (shodou okolností na den přesně se zahájením prodeje vstupenek na Pražské jaro). Jen několik dní poté dílo nastuduje s Vídeňskými filharmoniky a uvede jej na koncertech ve Vídni, Paříži a Kolíně nad Rýnem (16. až 21. prosince 2016). S Vídeňskými filharmoniky Mou vlast zahraje v předvečer festivalu, tedy 11. května 2017, v Mnichově – symbolicky ve městě, které po dlouhá desetiletí bylo spjato s působením dirigenta Rafaela Kubelíka, jenž tam Smetanův cyklus s velkým úspěchem uváděl.

Po zahajovacích koncertech Pražského jara dílo představí ještě v Linci a opětovně ve Vídni.  Zajímavostí je, že si Daniel Barenboim nechal zaslat videozáznam slavné Kubelíkovy interpretace z Pražského jara 1990. Ve spolupráci s Českou televizí festival připravuje dokumentární film, který zachytí Barenboimovu cestu k Mé vlasti. Téma „vlasti“ je v dnešní době stejně aktuální, jako v době Smetanově. Úzce se přitom dotýká i samotného Daniela Barenboima, který je známý svým světoobčanstvím a aktivním angažmá v hledání mírového řešení palestinsko-izraelské otázky.“

Koncert se koná v pátek 12.5.2017 od 20 h ve Smetanově síni Obecního domu. Přímý přenos si nalaďte na ČRo Vltava.

Program festivalu, doprovodné pořady a všechny informace najdete na:

http://www.festival.cz/cz

 

zdroj text a náhledový obrázek: Pražské jaro 2017

 

Související příspěvky