Moravská Amazonie na soutoku Moravy a Dyje mizí pod pilami. Občané, spolky a odborná veřejnost burcují k záchraně. Otevřený dopis k podpisu. AKTUALIZACE

Jihomoravští občané nechtějí dále tolerovat liknavý postup státních orgánů a proto v září 2020 spustili petici za ukončení bezohledných zásahů v cenném lužním lese Moravské Amazonie na soutoku řek Moravy a Dyje.

Stalo se tak poté, co přes šest tisíc vědců z odborných společností, státní ochrana přírody, orgány Evropské unie i běžní občané marně požadovali po státním podniku Lesy ČR, aby splnil požadavky ochrany přírody a začal zde hospodařit jako řádný správce státního majetku. 

K uspokojivému řešení přitom stačí jen pár kroků. „Nejprve je třeba zastavit těžbu starých stromů, vzápětí dokončit neustále oddalované vyhlášení maloplošných chráněných územích a teprve pak v úzké spolupráci se státní ochranou přírody začít do lesů opět zasahovat,“ říká Jakub Těšitel, docent Masarykovy univerzity v Brně, který se zabývá ekosytémovou ekologií. 

 

Žádný z odborníků dnes už nepochybuje o významu Moravské Amazonie, kde jsou vyhlášeny snad všechny možné kategorie mezinárodní ochrany. Přesto se ale již téměř 50 let nedaří toto unikátní území adekvátně chránit v praxi. V ochraně našeho přírodního dědictví bychom těžko hledali větší dluh,“ uzavírá Dalimil Toman, předseda Hnutí Brontosaurus Podluží v Mikulčicích.


Více na
www.zachranmesoutok.cz 


21. srpna Spúšťáme celostatní petici „za záchranu Moravské Amazonie“.

Přečíst a stáhnút možete tu: petice a podpisový arch

Souhlasíte? Přidejte se!

 

 

AKTUALIZACE prosinec 2020:

Lesy České republiky zahájily provoz diskusního webového portálu Soutok všem. Zároveň vyzývají odborníky a veřejnost k diskusi na sociálních sítích. Také touto netradiční formou chce podnik moderovat výměnu názorů mezi lesními hospodáři, ekology i občany a vyjasnit si tak, co je při péči o krajinu a unikátní komplex lužních lesů na jižní Moravě možné a nutné.

Celý článek podle TZ LČR na Silvarium.cz ZDE.

Související příspěvky