Shrnutí současné situace
- V posledních měsících dochází k významnému nárůstu incidence (ke dni 16. 10. 2021 je to 81 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní), reprodukčního čísla R (aktuálně ~1,45) a procentuální pozitivity testů (aktuálně je sedmidenní průměr pozitivity PCR testů přibližně 4,59 %). Tyto indikátory se ale výrazně liší na úrovni jednotlivých krajů a okresů.
- Nárůst indikátorů epidemie nejspíše souvisí se sezónními vlivy a nárůstem kontaktů v populaci v důsledku ukončení prázdnin a návratů z dovolených. Virová nálož v populaci se zvyšuje a lze předpokládat, že tento trend bude v důsledku významnějších sezónních vlivů (zhoršení počasí, častější trávení času ve vnitřních prostorách a s poklesem venkovní teploty s omezenou možností větrání vnitřních prostor) po nějakou dobu pokračovat. [1]
- Očkování je stále velmi efektivní v prevenci závažného průběhu nemoci a následné hospitalizace [2] a je cenově nejefektivnějším nástrojem pro redukci epidemie.
- V Česku je míra proočkovanosti v porovnání s obdobnými státy relativně nízká. [3] V populaci jsou přibližně 3 miliony lidí, kteří se mohou očkovat a dosud tak neučinili, z toho přibližně 500 tisíc ve věkové skupině 60+ [4], kterou lze považovat z hlediska vyšší pravděpodobnosti závažného průběhu onemocnění za rizikovou. Tato populace je v případě dalšího šíření viru obzvláště ohrožená.
- Kromě imunity získané očkováním omezuje šíření viru i imunita získaná po onemocnění. Ačkoli lze z epidemiologických modelů odhadnout podíl populace, který nemocí prošel, bez dalších výzkumů je obtížné odhadnout, do jaké míry se populace po nemoci a po očkování překrývají a jaká je tedy celková míra imunity v populaci. Je nepochybné, že procento promořené populace je vyšší než uvádějí oficiální statistiky diagnosticky potvrzených případů, do jaké míry se však tato skupina překrývá s očkovanou populací není známo.
- Další obtíží odhadů imunitního stavu populace je pokles imunity v čase, ke kterému dochází jak po očkování, tak po prodělání nemoci. [5]
- Z důvodu neznámého stavu odolnosti populace nelze s velkou spolehlivostí predikovat další vývoj epidemie. Rozsah možné další vlny epidemie na tomto faktoru významně závisí, a proto existuje nejistota ohledně budoucích možných scénářů. Je jednoznačně přínosné investovat do výzkumných studií, které by upřesnily míru vnímavosti populace.
- Nejrobustnější formu ochrany mají pravděpodobně osoby, které mají imunitu kombinovanou – nemoc prodělaly a zároveň se očkovaly. [6] [7]
Jaké jsou Obecné principy dalšího rozhodování?
A jaká jsou Doporučení?
Dozvíme se na stránkách Iniciativy SNÍH
ZDE.
Předchozí info z Iniciativy SNÍH v ON:
Mutace, očkování, imunita… sledujte platformu aktualizovaných odborných informací Iniciativy SNÍH
Základní a aktualizované informace, doporučení, články a pozvánky
z našeho okolí, z České republiky a ze světa
v souvislosti s pandemií COVID-19
v Otevřených novinách souhrnně ZDE.
Související:
Lenka Kabrhelová mluví s biochemikem Janem Trnkou z 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy
v Podcastu Vinohradská 12 ZDE.
Související zEDUin, 18. 10. 2021: