Množství viru Covid-19 v české populaci se zvyšuje. Jaké jsou možné scénáře? A jaká jsou doporučení? Informace Iniciativy SNÍH

Shrnutí současné situace

  1. V posledních měsících dochází k významnému nárůstu incidence (ke dni 16. 10. 2021 je to 81 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní), reprodukčního čísla R (aktuálně ~1,45) a procentuální pozitivity testů (aktuálně je sedmidenní průměr pozitivity PCR testů přibližně 4,59 %). Tyto indikátory se ale výrazně liší na úrovni jednotlivých krajů a okresů.
  2. Nárůst indikátorů epidemie nejspíše souvisí se sezónními vlivy a nárůstem kontaktů v populaci v důsledku ukončení prázdnin a návratů z dovolených. Virová nálož v populaci se zvyšuje a lze předpokládat, že tento trend bude v důsledku významnějších sezónních vlivů (zhoršení počasí, častější trávení času ve vnitřních prostorách a s poklesem venkovní teploty s omezenou možností větrání vnitřních prostor) po nějakou dobu pokračovat. [1]
  3. Očkování je stále velmi efektivní v prevenci závažného průběhu nemoci a následné hospitalizace [2] a je cenově nejefektivnějším nástrojem pro redukci epidemie.
  4. V Česku je míra proočkovanosti v porovnání s obdobnými státy relativně nízká. [3] V populaci jsou přibližně 3 miliony lidí, kteří se mohou očkovat a dosud tak neučinili, z toho přibližně 500 tisíc ve věkové skupině 60+ [4], kterou lze považovat z hlediska vyšší pravděpodobnosti závažného průběhu onemocnění za rizikovou. Tato populace je v případě dalšího šíření viru obzvláště ohrožená.
  5. Kromě imunity získané očkováním omezuje šíření viru i imunita získaná po onemocnění. Ačkoli lze z epidemiologických modelů odhadnout podíl populace, který nemocí prošel, bez dalších výzkumů je obtížné odhadnout, do jaké míry se populace po nemoci a po očkování překrývají a jaká je tedy celková míra imunity v populaci. Je nepochybné, že procento promořené populace je vyšší než uvádějí oficiální statistiky diagnosticky potvrzených případů, do jaké míry se však tato skupina překrývá s očkovanou populací není známo.
  6. Další obtíží odhadů imunitního stavu populace je pokles imunity v čase, ke kterému dochází jak po očkování, tak po prodělání nemoci. [5]
  7. Z důvodu neznámého stavu odolnosti populace nelze s velkou spolehlivostí predikovat další vývoj epidemie. Rozsah možné další vlny epidemie na tomto faktoru významně závisí, a proto existuje nejistota ohledně budoucích možných scénářů. Je jednoznačně přínosné investovat do výzkumných studií, které by upřesnily míru vnímavosti populace.
  8. Nejrobustnější formu ochrany mají pravděpodobně osoby, které mají imunitu kombinovanou – nemoc prodělaly a zároveň se očkovaly. [6]  [7]

 

 

Jaké jsou Obecné principy dalšího rozhodování?

A jaká jsou Doporučení?

Dozvíme se na stránkách Iniciativy SNÍH
ZDE.

 

Předchozí info z Iniciativy SNÍH v ON:

Mutace, očkování, imunita… sledujte platformu aktualizovaných odborných informací Iniciativy SNÍH

 

Základní a aktualizované informace, doporučení, články a pozvánky
z našeho okolí, z České republiky a ze světa
v souvislosti s pandemií COVID-19
v Otevřených novinách souhrnně ZDE.

 

Související:

Lenka Kabrhelová mluví s biochemikem Janem Trnkou z 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy
v Podcastu Vinohradská 12 ZDE.

 

Související zEDUin, 18. 10. 2021:

Ministerstvo zdravotnictví ustoupilo od dalšího plošného testování na školách, epidemiology toto rozhodnutí překvapilo.
Padlo rozhodnutí, že z pohledu epidemiologického není pro další testování ve školách důvod,“ uvedl v úterý dopoledne mluvčí rezortu Daniel Köppl (irozhlas.cz). Josef Mačí a Petr Švihel to v textu na SeznamZpravy.cz označili za názorový veletoč a upozornili, že počet nově diagnostikovaných případů v některých regionech překročil hranici, kterou hlavní hygienička Svrčinová v září označila za „varovnou pro eskalaci epidemie“. Rozhodnutím jsou zaskočeni členové skupiny Meses i opozice. Ministerstvu školství se nepodařilo dokoupit antigenní testy. (…) Ministerstvo zdravotnictví by muselo dodavateli prodloužit povolení pro uvedení testů na trh. To se ale nestalo,“ píše se v článku. Už na konci září tedy zřejmě ministr zdravotnictví s dalším testováním nepočítal. V karanténě jsou tisíce dětí, nejvíce 4112 (tedy 176 tříd) – jich ve čtvrtek bylo v Moravskoslezském kraji (SeznamZpravy.cz). Část ředitelů škol chce jednat o tom, aby plošné testování proběhlo. V Praze jsou v karanténě tři tisíce žáků (denik.cz). Nový klastr zaznamenali hygienici i po divadelním představení, na kterém herci vyzvali děti, aby si sundali roušky (SeznamZpravy.cz). Ne že bychom měli z testování radost, ale představuje pro nás informace. Nyní řešíme, s čím za ministerstvem školství půjdeme, řekl šéf Asociace základních škol Luboš Zajíc (idnes.cz). Epidemiolog Petr Smejkal navrhuje testování ve školách v okresech, kde za týden přibylo více než 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Situace je podle něj jiná než vloni, nevíme ale, nakolik je populace chráněná (lidovky.cz). Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do karantény muselo podle Svrčinové zatím tisíc dětí, uzavřeny byly čtyři školy (novinky.cz). Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, kde měli za poslední týden 117 nemocných na 100 tisíc obyvatel, vidí jako jediné řešení proočkování, a to včetně školáků (novinky.cz).

Související příspěvky