William Shakespeare jich napsal 154 (tedy tolik se jich dochovalo). Inženýr chemie Miroslav Kalousek sonetů podle kusých informací vytvořil možná ještě více, i když ty jeho zatím tiskem nevyšly a jsou někde v šuplíku (ale existují, to se ví jistě, a prý vůbec nejsou špatné). Na rozdíl od anglického barda ovšem stihl přivést do sněmovny jako předseda hned dvě strany, být ministrem financí ve dvou vládách a nakonec se stát tím, na koho Andrej Babiš konzistentně svádí veškeré zlo tohoto světa. O tom si starý harcovník Will mohl nechat jen zdát (tedy kdyby chtěl).
Teď, devět měsíců před dalšími volbami, se Kalousek, jeden ze služebně nejstarších matadorů mezi českými zákonodárci, rozhodl poslanecké lavice opustit. O tom, co ho k tomu podle jeho slov vedlo, se dočtete ve zpravodajském textu Hany Mazancové. Nad tím, co ho k tomu přimět mohlo, se v komentáři zamýšlí Jan Moláček. A co si o jeho rozhodnutí myslí političtí partneři i oponenti, zjišťovali Bára Janáková a Jan Tvrdoň.
Dnešní (20.1.2021) dění ovládla inaugurace Joea Bidena. Na ceremoniál, který byl letos skromnější než obvykle, přijeli bývalí prezidenti Clinton, Bush nebo Obama. A zazpívaly i Lady Gaga nebo Jennifer Lopez. Zato odcházející prezident Trump na inauguraci nepřišel, prchl na Floridu už několik hodin předtím. O střídání státníků a dění v USA více v naší online reportáži.
To v Česku dnešní dění ovládly potravinové kvóty. Poslanci schválili kontroverzní návrh, aby v prodejnách byla nejméně polovina potravin česká. „Buďme trochu nacionalisti, co se týká potravin, naší země a našeho zemědělství,“ vyzýval poslance ministr zemědělství Miroslav Toman. Poslanci by si podle něj měli uvědomit, že si ve Sněmovně sami lijí do kávy německé mléko. A kdo by chtěl německé, když může mít české… třeba z Olmy. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy si mléka užijeme ažaž. „Celý národ přejde na pivo a mléko a třikrát týdně k tomu budete mít kus hovězího. To jsou jediné tři komodity, ve kterých je Česká republika soběstačná,“ říká v rozhovoru.
Jenže jak se zdá, poslanci SPD místo kvót na české potraviny nabízené v regálech obchodů prosadili omezení prodaného zboží. Prodejci by tak od příštího roku museli hlídat, aby z celkového počtu prodaných potravin bylo 58 procent českých. Záměr? Nedopatření? Více v článku dua Hanka Mazancová a Jan Tvrdoň.
A před kvótami Česko varují i některé státy EU. Nejen proto, že se bude jednat o diskriminaci zahraničních výrobků, ale i proto, že ceny potravin pravděpodobně porostou. Tak vzhůru k lepším zítřkům!
Těsně po schválení novely se od ní odstřihli i ti, od kterých se to nečekalo: Tomio Okamura (protože, kdo by to čekal, jídlo bude dražší) a Andrej Babiš, kterému se to sice nejspíš hodí, ale možná by narazil na odpor EU. Paradoxní situace ve svém komentáři popisuje kolega Honza Moláček.
Dnes (21.1.2021) jsme byli svědky zatím největší fyzické potyčky na půdě Sněmovny, když si poslanec Volný řekl, že dávat „flákance“ svým kolegům je určitě dobrý nápad. Volný právě za mikrofonem prozrazoval kryptické historky ze sumáře osobní historie předsedajícího sněmovny Tomáše Hanzela z ČSSD.
Kryptické proto, že těsně předtím, než dořekl vysvětlení, proč se údajně Hanzelovi přezdívá na Karvinsku „Hanzel Desítka“, mu byl kvůli stylu projevu mikrofon vypnut. A tak se rozhodl promluvit do mikrofonu právě předsedajícího Hanzela. Poté uštědřil pár ran i poslancům Chvojkovi a Veselému, kteří přišli panu předsedajícímu na pomoc. Incident nakonec odsoudil i Tomio Okamura z SPD. Právě za toto hnutí se Volný do Sněmovny dostal. Nicméně momentálně Volný žádný poslanecký klub, který by ho mohl odvolat, nemá. A rezignovat nehodlá. Hrozí mu ale pokuta až ve výši jednoho poslaneckého platu.
Zdroj: Notesy Deníku N
Petr Bartoň: PPP dálnice a mýtus odložení dluhu na jindy. Je to podobné jako věřit na Mikuláše,
18. 1. 2021 na Hlídací Pes.org
… Není tajemstvím, že čeští politici toho v Evropě nemají mnoho co říct. O fungování EU se nezajímají a nerozumí jí – čest výjimkám. Když jsou nuceni o unii přece jen něco vypotit, opakují mantru, že klíčovou hodnotou je pro Česko jednotný unijní trh, a že ho proto unie musí dál rozvíjet. Odbourávejme zbylé překážky, hlásají. To vše je svatá pravda. Jenže až to bude premiér nebo jakýkoliv jiný zástupce Česka zase opakovat, bude vypadat jako hlupák. Česko totiž teď začalo dělat úplně něco jiného, než je to, čeho má jinak plná ústa.
Celý článek Ondřeje Housky
Češi jsou za hlupáky. Schválení povinných kvót na prodej českých potravin zvítězí v soutěži o absurditu roku
v HN 20. 1. 2021 ZDE.
Odkaz pro sdílení:
https://nazory.ihned.cz/c7-66871520-mcrn6-0d9200d65e42362
„Na to, že se v naší bohulibé zemi občas urodí pěkná blbost, jsme si zvykli. Své by o tom mohli vyprávět Švejk, Čapek, Havel a dnešní školáci, kteří si dělají srandu z prezidentových výroků snad ještě víc, než jsme si my dělali z Husákových.
Co se ovšem děje teď se snahou o potravinovou soběstačnost, je donebevolající…“
Celý komentář Tomáše Sedláčka
Cesta do pravěku, obilné války aneb potravinová soběblbost
v HN, 22. 1. 2021 ZDE.
„… Podstatou trumpismu je pocit ublíženosti, zmaru, nemožnosti najít uplatnění hlavně těch, kteří nerozumí změnám moderního světa, jež takové lidi semlely. Součástí je i snaha vytvářet si vlastní, do velké míry virtuální realitu, která vytěsňuje pro ně často nepříjemná fakta a místo toho dává přednost mýtu. Historik Timothy Snyder tomu říká postpravda. Do tohoto základu je přidaná příměs rasismu, názorové uzavřenosti a malé schopnosti vlastní sebereflexe, která umožňuje politickým vůdcům tohoto směru snadno ukázat na nepřítele zvenčí. Hlavně to poslední je osvědčený recept autoritářských režimů na odlákání pozornosti a vybudování zdánlivé jednoty.
Trumpovo dědictví není žádná novinka. Známe je ze zemí, které si prošly fašismem či komunismem. Ale pro Američany je to nové a bolestné…“
Celý článek Martina Ehla
Trumpovo temné dědictví
v HN, 21. 1. 2021 ZDE.
Celý komentář Petra Honzejka
Šulím, šulíš, šulíme. A mrtví přibývají
v HN, 22. 1. 2021 ZDE.
Předchozí v ON: