O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 15. do neděle 21. února 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.
Už od poloviny října je Česko permanentně v nouzovém stavu. Když minulý týden nenašla vláda ANO a ČSSD podporu pro jeho nové prodloužení, vypadalo to z rétoriky vlády na konec světa (který pak vláda – podle všeho neústavně – obešla a zakryla to dohodou s hejtmany). Demokratická opozice přitom argumentovala tím, že vláda měla dost času na přijetí tzv. pandemického zákona. Máme pondělí a hle, zákon je na světě: má umožnit snazší přijetí protikoronavirových opatření i bez nouzového stavu, a snad i v souladu se zákonem a s ústavou…
Jistým vysvětlením zázračné rychlosti je však to, že jde de facto o kopii pokusu o podobný zákon z loňského května, který coby nepovedený paskvil sněmovna ani neprojednala…
Nouzový stav a Babišova kreativní práce s ústavním pořádkem za asistence hejtmanů tvoří podstatnou část toho, čemu jsme se dnes v redakci věnovali. Jan Tvrdoň mluvil s ústavním právníkem Janem Wintrem – nejen o tom, že vláda jednala protiústavně, ale také o možnostech, které mají Sněmovna, ústavní činitelé, případně soudy. Rozhovor bourá některé mýty – například, že Sněmovna, pokud s nouzovým stavem nesouhlasí, tak ho může jednoduše zrušit. To sice může, není to ale totéž.
Hejtmani, kteří vládě posloužili coby záminka k neústavnímu kroku, se podle Michala Tomeše začínají ozývat. Některá vyjádření ministrů – třeba o tom, že je vyloučeno otevření obchodů a služeb – jdou prý proti nedělní dohodě. Na to snad jde říct jen jedno: svatá prostoto!
Premiér hejtmanům také slíbil, že předloží pandemický zákon, který by umožnil přijímat rozsáhlá opatření i bez nouzového stavu. Hana Mazancová a Eva Romancovová zjistily, že se bude s drobnými úpravami jednat o návrh, který vláda vypracovala už na jaře a pak ho sama shodila pod stůl.
Česko stále patří k nejnebezpečnějším zemím v Evropě co se covidu týče, přesto ale napříč politickým spektrem slyšíme unisono: rozvolňovat opatření! Je to paradox demokracie. Zvolíme si zástupce, kteří by měli zastupovat naše zájmy. A pokud většina touží po něčem, co je prokazatelně smrtelně nebezpečné, politikům zřejmě nezbývá než naslouchat hlasu lidu. Jinak by to bylo politicky riskantní. Jak to, že v jiných zemích jsou lidé opatrnější a po politicích chtějí totéž?
K vyčerpání kapacity nemocnic by v Česku mohlo dojít v řádu „dnů či týdnů“, říká v rozhovoru s Prokopem Vodrážkou náměstek ministra zdravotnictví Černý. A nepomáhá ani náš (myšleno Čechů) přístup k opatřením a jejich dodržování. „Myslím, že na to lidé kašlou, část z nich si možná myslí, že stav není tak závažný, část je již unavená. Při existenci stejných postupů je podle mě hlavní důvod nechuť a ignorance toho, co se má dělat,“ míní.
Česká politická scéna se prakticky na ničem neshodne, v jedné věci ale panuje jednota – vláda i opozice chtějí rozvolňovat protipandemická opatření. A to navzdory tomu, že čísla nakažených neklesají a nemocnice hlásí plno. „Situace je vyhrocená, vítězí emoce. Interpretace pandemie hodně záleží na tom, koho člověk volí. Nejzákladnější model je ten, že voliči opozičních stran ze všeho obviňují Babiše a neschopnou vládu, voliči ANO zase řeknou, že za to může opozice,“ říká politolog Josef Mlejnek.
Sněmovna dnes (18. 2. 2021) po krátkém odkladu, kdy si poslanci SPD stěžovali, že jim nikdo nevytiskl pozměňovací návrhy, schválila pandemický zákon. Ten už na rozdíl od nouzového stavu nedovoluje ministerstvu zdravotnictví dělat si prakticky cokoliv, ale resort bude muset opatření jednou za dva týdny vyhodnocovat a ve stejné lhůtě by toto vyhodnocení předkládal Sněmovně. O tom, co všechno nový zákon přináší, píše Eva Romancovová s Bárou Janákovou.
Jediné, co by teď zřejmě pomohlo, by byla důvěra občanů ve svůj vlastní stát. Důvěra, kterou vláda neztratila jen tak naráz pochybnými schůzkami na Vyšehradě ani zpackaným rezervačním systémem, nýbrž dlouhodobou ignorací reality, ve které žijeme. A právě frustrace, neznalost a nedůvěra jsou nejčastěji skloňovanými pojmy, které ve velké anketě Deníku N odborníci uvádějí jako důvody, proč jako země pandemii nezvládáme.
Zdroj: Notesy Deníku N
Kraje, v jejichž čele stáli hejtmani hnutí ANO, byly v letech 2016 – 2020 u vypsaných zakázek výrazně štědřejší k firmám ze svěřenských fondů Andreje Babiše, než kraje řízené politiky jiných stran. „S firmami patřícími premiérovu holdingu uzavřely až trojnásobný objem smluv, než je tomu v krajích, které byly vedeny hejtmany z jiných stran,“ konstatuje analýza serveru Hlídač státu. Agrofert čísla odmítá jako „účelově zavádějící“… celý článek Jana Žabky, 15. 2. 2021 na HlídacíPes.org, ZDE.
Moderátor. Taková role během víkendové schůze vlády a hejtmanů připadla na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Podle šéfů krajů se právě šéf resortu zdravotnictví zasloužil o to, že nakonec hejtmani kývli na prodloužení nouzového stavu o další dva týdny. „Je to z velké části úspěch ministra zdravotnictví,“ přiznává pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Server iROZHLAS.cz přináší rekonstrukci klíčových jednání o budoucnosti země… na iRozhlas, 16. 2. 2021 ZDE.
Celý článek Vojtěcha Bergera
Vláda u opatření proti covidu ignoruje právní řád. Nahrává podvodníkům s nekvalitními respirátory
najdete na HlídacíPes.org, 18. 2. 2021 ZDE.
„V pondělí ministerstvo zdravotnictví nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických ústenek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) půjde o obchody, veřejnou dopravu a další místa, která budou v mimořádném opatření vypsána. Řekl to na páteční tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády...“ ČTK v HN, 19. 2. 2021 ZDE.
Na základě dřívějších veřejných prohášení ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (ANO) o otevření obchodů od pondělí 22.2.2021, které se ukázalo jako napravdivé, se obchodníci připravovali na otevření a zbatečně investovali poslední peníze. V prohlášení na ČT24 19. 2. 2021 toto komentovala Hospodářská komora a Svaz obchodu.
„Svým postupem vláda opět vzbudila naděje, když o otevření obchodů mluvila jako o hotové věci, a obchodníci opět zbytečně investovali desítky milionů do přípravy svých obchodů na otevření. Takový postup vůči nim je nefér a opět vytváří další nedůvěru vůči vládě a jejím opatřením. Až bude vláda přemýšlet o změně opatření příště, prosím ji, aby se nejdřív dohodla a teprve pak to říkala do médií,“ Tomáš Prouza na Twitteru ZDE.
KOMENTÁŘ. Slovo krizový manažer dostává ve vztahu ke covidovému dění v Česku nový význam: ve vládě nejsou lidé, kteří by dokázali řídit krizi, ale ti, jejichž výkon se v kritickém období ukazuje jako naprosto krizový…
… celý komentář Roberta Břešťana
Vláda to nezvládá: 137 dní nouzového stavu a výsledek? Lékaři mají selektovat pacienty
na HlídacíPes.org, 19. 2. 2021 ZDE.
Jan Kubita, editor HN, 19. 2. 2021, více při čtení Názorů HN.
Spuštění největšího tendru v novodobé historii České republiky – toho na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany – je otázkou několika týdnů, maximálně měsíců. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karel Havlíček. Stále ale není jasno v otázkách financování či bezpečnosti. A podle Havlíčka už možná bude stačit jen souhlas jeho resortu bez dalšího schvalování vládou… na iRozhlas, 19. 2. 2021 ZDE.