Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Minulý týden aneb listování novinami 1. – 7. 11. 2021: spiknutí světa proti (babišovu, zemanovu a okamurovu) Česku

O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 1. do neděle 7. listopadu 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.

 

 

Stejně jako euro, i Green Deal údajně ohrožuje českou ekonomiku, zbavuje ji suverenity, zbavuje nás našich tradičních hodnot a výrobků a vůbec. Občas to vypadá, jako by se celý svět spikl a začal dělat projekty, které jsou stvořené pro jednu jedinou věc: odebrání české suverenity. Mnoho politiků tento negativní obraz vykresluje, aby se zbavili vlastní zodpovědnosti…

Doporučujeme celý komentář Tomáše Sedláčka
Konec ostudy v Čechách? Aneb kolaps východní koketerie
v HN z 29. 10. 2021 ZDE.

 

Předvolební mítink Andreje Babiše, na který byl pozván maďarský premiér Viktor Orbán, zaplatil český stát.
Jak ukazují dokumenty, které měli novináři k dispozici, jde o částku ve výši více než čtvrt milionu korun. [Seznam Zprávy]

 

Za menší úvahu totiž stojí, kolik takové rozhodnutí „nechat vydělat bankám“ bude stát Babišův Agrofert, toho času zaparkovaný ve svěřenských fondech.

Odpověď najdeme přímo v poslední výroční zprávě skupiny z letošního dubna. Na straně 95 samo vedení holdingu píše, že by nárůst úrokové sazby jen o 0,5 procentního bodu znamenal snížení zisku skupiny Agrofert o 157 984 000 Kč…

Celá Poznámka Roberta Maleckého na HlídacíPes.org, 5. 11. 2021 ZDE.

 

Vždycky, když politik využívá mezinárodní prostředí k vedení nějaké domácí kampaně, působí to trapně. Platí to stoprocentně také pro projev premiéra Andreje Babiše (ANO) na fóru OSN proti globálnímu oteplování COP26 v Glasgow.

Vést polemiku s Evropskou komisí v tomto kontextu je prostě nepatřičné a nehorázné. Pouze to potvrzuje v očích našich evropských spojenců, že Česko nechápe ani světovou úlohu Evropské unie, ani svou roli v ní. Že se chová nesolidárně, nejapně a divně…

Klima už by nemělo být bitevním polem politiků a ideologií, ale stále více tématem shody a rozhodných kroků. Evropa zde jde jednoznačně příkladem – její Zelená dohoda ukazuje cestu ostatním částem světa, slouží jako návod a inspirace.

Pokud premiér Babiš varuje před „zelenou sebevraždou“, ocitá se mimo toto snažení, po boku ruského prezidenta nebo čínského premiéra.

Celý komentář a související odkazy
Karel Barták: Babiš se na COP26 ocitl v osamění, ačkoli klimatický summit nepřinese převratná rozhodnutí
ČRo Plus, 3. 11. 2021 ZDE.

Celou úvahu
Jan Urban: Je v nejlepším zájmu země, aby Zeman odešel – důstojně a lidsky
doporučujeme na HlídacíPes.org, 3. 11. 2021 ZDE.

a související:
Jan Kalvoda: Parlament není okresní posudková komise. Proti Zemanovi měl vystoupit dávno

A ještě související:
Zeman v den hospitalizace omilostnil podnikatele. Má být těžce nemocný, přesto rozvíjí byznys i v Karibiku

Podcast Vinohradská 12 z 3. 11. 2021 ZdE.

 

Často používané heslo „je třeba začít u sebe“ vypadá jako klišé, ale ve skutečnosti opravdu funguje. A to i v politice. V letošních volbách to dokázali mladí lidé. Místo pasivního fňukání, že stejně nic nemá cenu, protože je převálcují staří, kterých je víc, se prostě zvedli a přišli k volbám ve větším počtu než kdykoliv předtím.

Co se stalo, že se mladí najednou dokázali zmobilizovat? Nabízím hypotézu, že největší kus práce odvedli lidé, kterým mladí věří a naslouchají jim.

Ne, nejsou to politici. Petr Fiala je pro mladé nesrozumitelně mluvící strejda a Ivan Bartoš, ač má na hlavě dredy, je pro ně také spíš „starej mladej“.

Nejmladší voliče dokázali rozhýbat jiní. Na jedné straně to byli lídři Milionu chvilek pro demokracii, hnutí mladých lidí, které u vrstevníků vyvolalo zájem o věci veřejné. A na straně druhé to byli populární influenceři. Například video, v němž youtuber Mikýř na ploše 16 minut se švihem a vtipem vysvětluje, proč Babiš představuje problém pro budoucnost Česka, mělo milion tři sta tisíc zhlédnutí. Podobně kvalitní práci odvedl i Kovy a další. Mladí voliči pochopili, že by mohlo být zle, přišli k urnám a 64 procent z nich zvolilo PirSTAN nebo Spolu…

Celý komentář Petra Honzejka
Babiše ve skutečnosti porazili Mikýř, Kovy a Milion chvilek
najdete v HN z 1. 1. 2021 ZDE.


A co mezitím kovid?

Po týdnu přestřelek mezi ministry hlavní hygienička rozhodla o tom, že od 15. 11. testování na školách ukončí.

 

V pondělí vláda rozhodla, že testování se rozšíří z osmi na 23 okresů (novinky.cz). Ministr Plaga oznámil, že hasiči rozvezou do škol 575 tisíc antigenních testů (twitter) a opřel se do rezortu zdravotnictví, že podle něj nemá pro školy připravenou jasnou strategii. „Mimo jiné se ohradil proti tvrzení, že se žáci testují na základě starých dat vinou ministerstva školství. Do konce roku podle něj ministerstvo zdravotnictví nechce pro školy ani přiobjednat žádné další testy, uvedla ČTK. Ministerstvo školství přitom navrhuje, aby se žáci pravidelně každé pondělí testovali (CNN Prima News). Hlavní hygienička Pavla Svrčinová plošné testování odmítá, testovat chce na základě příznaků.Řídíme se novou filozofií, která nám byla představena ze strany Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. Ve své podstatě se nepočítá s plošnými testy ve školách,“ řekla Svrčinová (novinky.cz). Přestřelku mezi ministry to neuklidnilo, Plaga poukázal na to, že jsme již překročili předem stanovenou hranici pro testování, ale nic se neděje (Radiožurnál).  SeznamZpravy.cz zjistil, že stát nemá informaci o epidemiologické situaci na školách, od září hygienické stanice nemají povinnost data posílat, ne všechny je sbírají. Molekulární biolog Marián Hajdúch je pesimistický, virová nálož v populaci je podle něj tak velká, že testování ve školách povede de facto k jejich uzavření, navrhl na dva týdny školy uzavřít (DVTV). Organizování provozu školy za těchto podmínek zatěžuje jejich ředitele, upozornil irozhlas.cz. Krátkodobý lockdown na konci týdne podpořil i hejtman nejvíce postiženého Moravskoslezského kraje. „Testováním nezaženeme koronavirus do kouta. Uzavřením škol na týden či dva však můžeme předejít tomu, že by se za pár měsíců uzavřely dlouhodobě, uvedl Ivo Vondrák. Plaga i Gazdík se postavili proti plošnému lockdownu, Gazdík je pro lokální opatření (novinky.cz). V neděli hlavní hygienička Pavla Svrčinová rozhodla, že od 15. listopadu testy na školách ukončí, nedokážou podle ní identifikovat bezpříznakové onemocnění, které mezi dětmi převládá (ceskenoviny.cz).

Zdroj: EDUin

 

Předchozí Minulý týden v ON:

Minulý týden aneb listování novinami 25. – 31. 10. 2021: státní svátek bez zemana. Zemanova mynáře a spol. prověřuje protimafiánská policie

Související příspěvky