Metropolitní plán nyní prochází kontrolou na Odboru územního rozvoje Magistrátu. Pak přijdou na řadu městské části a veřejnost

Na konci r.2015 se připravovaný Metropolitní plán Prahy (MPP) dostal do další fáze svého vývoje. Jeho dosavadní zpracovatel, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), jej předal Odboru územního rozvoje magistrátu. Odboru bude nyní trvat tři měsíce, než vytvořený návrh zkontroluje. Poté by měl návrh začít projednávat s dotčenými orgány, městskými částmi a veřejností.

Ačkoli se Metropolitní plán připravuje již tři roky, není jasné, jak reaguje na polistopadový rozvoj Prahy a očekávání jejích obyvatel. Kromě obecných principů není zřejmé, co nová regulace přinese konkrétním lokalitám. Nedostatečné zapojení veřejnosti kritizují občanské spolky i část odborné obce. Podle nich by mohlo dojít k živelnému nárůstu nové zástavby.

Praha začala před třemi lety připravovat nový územní plán. Takzvaný Metropolitní plán začal vznikat za éry primátora Tomáše Hudečka, pro něhož byl územní rozvoj jednou z priorit. Z impulzu primátora Hudečka také došlo k přeměně bývalého Útvaru rozvoje města na nový Institut plánování a rozvoje, který jako příspěvková organizace města Metropolitní plán připravoval. Jeho ředitelem se tehdy stal opozicí kritizovaný stavebník Karel Ctibor, pod jehož vedením vznikla i Kancelář pro Metropolitní plán. Vedoucím týmu Metropolitního plánu se stal architekt Roman Koucký. Spolu s Kouckým se do klíčových pozic institutu dostala nová generace architektů.

Po volbách v roce 2014 získal IPR nové vedení, příprava Metropolitního plánu však pokračovala ve stejném duchu. Jeho motivem je výrazné zjednodušení regulace a přenesení zodpovědnosti na stavební úřady, které působí na městských částech. V důsledku změny by mohlo dojít k oživení výstavby a zjednodušení přípravy nových staveb. Díky uvolnění regulativ, které by pravděpodobně mimo jiné na některých místech umožnilo výstavbu „mrakodrapů“, se do konfliktu s Kouckým dostal i náměstek pro územní rozvoj Matěj Stropnický. Stropnického důsledné trvání na principech udržitelného rozvoje města prozatím vyústilo v jeho odvolání z rady hlavního města. V pozadí vlivu na územní plánování lze také tušit pražskou ČSSD, která řadu let kontrolovala Výbor pro územní rozvoj. Dlouhodobý zastupitel a předseda výboru pro územní plánování Jan Slezák ( zastupitel v MČ P21,ČSSD)  byl ze své funkce na Magistrátu odvolán na zastupitelstvu 26. listopadu 2015.

Dosluhující a nekompletní rada hlavního města odhlasovala, že na jednání zastupitelstva 17. prosince bude projednáno i několik návrhů úprav územního plánu. Tyto návrhy ale byly jednoznačně nedoporučeny Komisí Rady pro změny ÚP, návrh odmítl i Institut plánování a rozvoje. Přesto radní poslali na zastupitelstvo návrhy na změnu ú.p. s tím, že mají být schváleny:  výstavba rodinných domů v Suchdole, obytná zástavba U Strnadových zahrad na Veleslavíně, nebo zahuštění lokalit v blízkosti klášterních zahrad na Břevnově nebo v Šáreckém údolí. Nakonec ( a naštěstí) bez udání důvodu stáhla radní Plamínková (Trojkoalice/STAN)  materiály z projednávání.

znáte územní plán Prahy? tunel9e164678c37_L

 

zdroj: Arnika.org
náhledový obrázek: praha.pirati.cz

Související příspěvky