Ta socha v roce 1980 nebyla symbolem odvahy a statečnosti sovětských vojáků roku 1945.
Představovala jedinou skutečnou legitimitu okupantských „normalizátorů“ z roku 1968 – sovětské tanky a divize, které je dostaly k moci.
Nedivte se tedy, prosím, že rozpad komunistického impéria a Sovětského svazu vnímáme jako osvobození, a ne jako největší tragédii v dějinách jako váš prezident. Ta socha byla ve své době především výhrůžkou vlastním občanům a její odstranění je opožděné o třicet let.
Umělecky podřadná práce druhořadého československého sochaře Zdeňka Krybuse vznikla v roce 1980 pouze jako politická demonstrace síly okupačního režimu, dosazeného sovětskými tanky v roce 1968. Pamatujete?
…
Publicista, historik a někdejší disident Jan Urban se rozhodl napsat otevřený dopis ministru zahraničí Ruské federace Sergeji Viktoroviči Lavrovovi.
Nejde o nic menšího než o sochu maršála Koněva v nadživotní velikosti.
DOPORUČUJEME celý otevřený dopis
„Jan Urban: O ošklivé soše Koněva. Otevřený dopis ruskému ministrovi zahraničí“
z 20.4.2020 na Hlídací Pes.org ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační, rok 1968
Související:
Napětí ve vztazích s Ruskem kvůli kauze Koněv sílí. Pražská socha sovětského maršála skončila počátkem dubna v depozitáři, ruští vyšetřovatelé reagovali zahájením trestního stíhání. Z Ruska se ale také dál ozývají výpady na adresu českých představitelů. Proč právě odstranění Koněvovy sochy ruské úřady tak pobuřuje? A jak moc zajímá téma ruskou veřejnost?
Spor o Koněva: Moskvě nejde jen o historii, chce podpořit proruskou scénu v Česku, říká zpravodajka
Lenka Kabrhelová mluví se zpravodajkou Českého rozhlasu v Rusku Ivanou Milenkovičovou.
iRozhlas 29.4.2020 PODCAST ZDE.