Klimatická krize není jen CO2. Jde hlavně o to, co děláme se sluneční energií

Každá nevhodná úprava v městských parcích, kde se rozšiřují zpevněné plochy na úkor zeleně, může podle Jana Pokorného, klimatologa a odborníka na rovnováhu mezi vegetací a sluneční energií, vést k dalekosáhlým důsledkům. Zapomínáme totiž na základní koloběh vody v přírodě.

Pokud slunce svítí na suchou plochu, předá jí za jasného počasí kolem 600 až 800 wattů na metr čtvereční. Tato energie se přemění na teplo, od kterého se ohřeje okolní vzduch. „Když svítí na vegetaci nebo na vodní plochu, tak se velká část sluneční energie spotřebovává na výpar vody. Energie se tudíž schovává ve vodní páře, vzduch je nasycen vodou a stoupá vzhůru a postupně se ochlazuje,“ vysvětluje Pokorný v rozhovoru pro českobudějovický rozhlas

Lidmi vyráběná klimatizace spotřebovává elektrickou energii, vypouští studený vzduch do místnosti a teplý vzduch ven, podobně pracuje lednice, srovnává Pokorný: „Oproti tomu strom to teplo uloží do vodní páry, ta stoupá vzhůru, v noci se srazí a k ránu spadne jako rosa. Čímž přenese tu sluneční energii ze dne do rána a nemáme ranní mráz.“

Stejný proces popisuje Pokorný u sekání trávy kolem domů. „Když je tráva posekána pět centimetrů, tak se to chová skoro jako suchá plocha. Ale když je posekaná na 20 centimetrů, chová se úplně jinak. Tráva zadrží vodu a najednou nemáte proti oknům 50 stupňů Celsia, ale jen 25.“

 

Celý rozhovor s klimatologem Janem Pokorným si poslechněte v audiozáznamu na iRozhlas, 14. 8. 2022:
Klimatolog: Jeden strom vydá za pět klimatizačních jednotek. Teplo uloží do páry a ta se vrátí jako rosa

Náhledový obrázek: ilustrační

Sledujte články se štítkem Voda-klima-krajina v ON.

 

Související v ON:

Klimatická změna je komplexní. Komplexní musí být i naše reakce

Související příspěvky