V nedávné době představilo Hnutí Duha balíček opatření, v němž navrhuje široké spektrum opatření pro zlepšení celého lesnicko-dřevařské sektoru. Můžeme mít různé názory na Hnutí Duha, ale je faktem, že v balíčku je celá řada dobrých návrhů. Řeší se v něm např. vyšší finanční podpora vlastníkům lesů, novelizace mysliveckého zákona či návrh na zlepšení sociálních a ekologických aspektů v lesnictví vycházející především z nového poslání Lesů ČR, s.p. Jsem si vědom, že Hnutí Duha budí velké vášně kvůli Národnímu parku Šumava a jiným ochranářským aktivitám, ačkoliv bez těchto aktivit by již nebyla ekologickou organizací. Na druhou stranu je zbytečné podléhat emocím kvůli navrhovaným opatřením Hnutí Duha. Pokusme se na celý návrh pohlédnout racionálně a s určitým nadhledem. Nemělo by se při tom zapomenout, že tento balíček je výsledkem jednání ekologů, ochránců přírody a také lesníků, kteří mají podobný názor na nutná opatření ke změně hospodaření v českých lesích. A změny nelze dosáhnout bez veřejné diskuze, zájmu médií a tím pádem i politiků.
Kde jsou chyby českého lesnictví?
- Není nutné zdlouhavě popisovat důvody, které vedly ke krizi v lesnicko-dřevařském sektoru:
- špatné druhové složení a struktura našich lesů,
- přemnožená spárkatá zvěř,
- nedostatečná podpora vlastníků lesů,
- nevhodný obchodní model Lesů ČR, který zapříčinil odchod tisíců pracovníků z lesnictví kvůli špatným pracovním podmínkám a nízkému platovému ohodnocení a který lesnické firmy dostává během kalamit do existenčních problémů, čímž vychyluje celý lesnicko-dřevařský trh z rovnováhy.
- Na tyto hlavní příčiny krize lesnictví reaguje balíček Hnutí Duha ve třech bodech, a sice:
- Zavedení finanční podpory vlastníkům lesů.
- Novelizace mysliveckého zákona.
- Zavedení speciálního zákona o státním podniku LČR.
Speciálnímu zákonu o státním podniku Lesy ČR musí předcházet jasná vize zakladatele Lesů ČR, tj. MZe, a to především o směřování státního podniku a jeho poslání, které by mělo vzejít ze společenské objednávky. Na základě toho musí vzniknout koncepce hospodaření ve státních lesích, kde se musí zásadně vybilancovat sociální a ekologický pilíř s pilířem ekonomickým.
„Věřím, že návrhy Hnutí Duha podpoří veřejnou diskuzi o nutných změnách v lesnictví vedoucích ke společnému cíli s lesníky i dřevaři, a to k pestrým, odolným lesním ekosystémům a stabilnímu lesnicko-dřevařskému sektoru, který také bude dbát na vytváření dobrých pracovních podmínek a odpovídajícího mzdového ohodnocení pro lesnický personál, dřevorubce a lesní dělníky v pěstební činnosti. Jsem přesvědčen o tom, že místo hloubění příkopů je nutné hledat mosty porozumění a společné cesty. Kde je vůle něco změnit, tam je i cesta změn dosáhnout.“
Citace z článku Ing. Aleše Erbera, lesnického specialisty Fairwood z.s. (národní kancelář FSC ČR)
Celý článek na Ekolistu, 2.7.2018, ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
Předchozí v ON, včetně odkazů na články související:
22.6.2018 Lesy nejsou jen na dřevo. Návrhy opatření na ozdravění českých lesů. Zachraňme lesy!