Kalendárium Petra Macha na ZÁŘÍ 2015

ZÁŘÍ – slečny a páni – vaše babičky a dědečkové na vás myslí, tak s veselou do rachoty a následná dobrodružství spojená s poznáním ať ještě! převýší vzpomínky na bezstarostný čas velebených prázdnin – s veselou do jasného dne, do nového týdne, měsíce  – vzhůru do nového školního roku! Letošní vydařené prázdniny jsou už historií, s tím už se stejně nic nenadělá a tak radostný začátek je lepší než jiný. Vykročte a ono se to poddá … ostatně, Ježíšek je za humny. Nový školní rok začíná v září i v jiných zemích. Je tomu nejspíš proto, že děti dříve musely pomáhat při sklizních a teprve když bylo sklizeno, vyrazily do školy.

Září „nezáří“, ale je „za říjí“
Původ slova září nemá nic společného se zářením (ani slunečním) – staročeské označení tohoto měsíce bylo zářuj, „za říjí“, třebaže ta pravá – srnčí říje, začala už v srpnu (v prosinci pak přichází ještě druhá – nepravá a od poloviny září se počítá říje dančí).

Září na vinici
V předvečer svátku Narození P. Marie (8. 9.) se na moravských vinicích „zarážela hora“. Vinaři se modlili ke sv. Urbanovi (ale jsou i jiní patroni – třeba sv. Vavřinec) a prováděli při tom všelijaká kouzla a čáry, pak symbolicky zavřeli vinohrad a až do začátku vinobraní do něj nikdo nesměl vstoupit. Porušení tohoto svatého zákona se trestalo dokonce i smrtí, o nějakých useknutých nenechavých končetinách ani nepsáno.

Přichází podzim…
A teď, je mi líto, ale není zbytí – mám smutnou zprávu: zářím vstoupíme do podzimu (do pozdního léta – do polétí,  na rozdíl od podlétí – čas od dubna do května). Podzimů je hned několik: klimatický podzim nastává, když průměrná denní teplota klesne pod 15oC, což u nás podle dlouhodobých průměrů připadá na 15. září; astronomický podzim začíná letos 23. září v 9:20, kdy Slunce protne nebeský rovník a nastane u nás podzimní rovnodennost, pořád ještě máme před sebou babí léto – září je měsícem s nejnižší oblačností v roce, stabilním slunečním počasím a vyjma ranní rosy i relativně suchým ovzduším (které spolu s obsahem aerosolů způsobuje purpurové zbarvení ranní a večerní oblohy);  a taky bývá sucho a tudíž potřeba zalévat a ještě jednou zalévat (na každý ovocný strom 3×10 litrů), protože se blíží zima.

…a sklizeň úrody
V září začíná období podzimních sklizní. Kromě ovoce a brambor dozrává také vinná réva a chmel a proto se v lidové tradici českých zemích odehrávají v tomto měsíci sklizňové slavnosti – vinobraní, dočesná nebo i, bývala typická pro jižní Čechy, konopická slavnost. Na den sv. Václava se v nedávné minulosti v hornatých krajích už začal svádět dobytek z letních pastvin do vsí k přezimování. V některých oblastech také končila roční služba čeledi a zároveň se uzavíraly s hospodáři nové smlouvy na příští rok.
Podle observatoře v Klementinu nejstudenějším dnem v pražské historii bylo 27. září roku 1877- bylo naměřeno pouhých 0,7oC, naopak nejtepleji bylo 5. září roku 1781- 33,1oC.
Toť vše pro září 2015 všeobecně a teď, s pomocí kamaráda Internetu, hezky pomalu, po pořádku a barevně o všem možném co se v létech končících na patnáctku – dobrého i zlého, událo doma a ve světě.

Září den po dni:
1. září
bývával i počátkem kalendářního roku. Jako počátek liturgického roku platil tento den v Byzantské říši (a stále platí), v některých částech jižní Itálie a na Balkáně (u Jihoslovanů); od 13. století do roku 1700 i v Rusku („náš“ letopočet zavedl v Rusku Petr Veliký k 1. 1. 1700).

Den je zasvěcen svatému Jiljí – patronu invalidů a pomocníků v nouzi, což uznáte, by bylo pro začátek nového školního roku nepříliš stylové a povzbuzující a tak šáhneme jinam – do pranostik: Jiljí jasný, podzim krásný.

A když už jsme na počátku školního roku: v 11 hodin bude z londýnského nádraží Kingś Cross odjíždět spěšný vlak do Školy čar a kouzel v Bradavicích – z 9. nástupiště…

Den Hnutí nezúčastněných zemí byl vyhlášen na 8. konferenci ministrů zahraničních věcí v roce 1981.
Deň ústavy Slovenskej republiky – štátný sviatok.
1950 – byly zřízeny Pomocné technické prapory.
Definitivní zákaz všech klasických žárovek – zákaz EU.

2.
1950 – †George Bernard Shaw, (* 1856) – irský dramatik.

3.
2000 – †Oldřich Daněk, (* 16. ledna 1927) – český dramatik, spisovatel, režisér a scenárista.

4.
1890 – Vltavská stoletá voda pobořila pražský Karlův most a dorazila až na Staroměstské náměstí.

5.
Mezinárodní den míru – (zahajovací den zasedání Valného shromáždění OSN).
Dny evropského dědictví – 1. nebo 2. víkend

6.
1950 – nar. Luboš Pospíšil, zpěvák populární hudby.

7.
Den otevřených dveří památek v České republice.

8.
Mezinárodní den gramotnosti (Mezinárodní den boje proti negramotnosti) – se slaví od roku 1966 z rozhodnutí celosvětového kongresu o likvidaci negramotnosti (OSN).

Římskokatolická církev slaví jeden z nejstarších mariánských svátků – svátek Narození Panny Marie, která se prý rovněž narodila nepoznamenána dědičným hříchem. No budiž.
„Narození Panny Marie – co má studenou krev, se do země zaryje.“ Někteří se nezaryjí, ale – chybí tu stejně: „O Marie narození vlaštovek tu více není.“

9.
Mezinárodní den původního obyvatelstva – rozhodnutí přijato v prosince 1994 VS OSN, slaví se každý rok během Mezinárodní dekády původních obyvatel světa (1994 – 2004).

1994 – založen Ústav Českého národního korpusu – ve kterém jde především o korpusy zachycující češtinu v jejím současném stavu (synchronní korpusy psaného a mluveného jazyka), v jejím historickém vývoji a v překladovém srovnání s jinými jazyky.

Den dyslexie –  což je vývojová porucha čtení, kterýžto handicap výrazně znesnadňuje přístup ke vzdělávacím podnětům.
Poprvé se slavil v roce 2010 v Národní galerii v Praze. Zakladatelkou je česká malířka, sochařka a konceptualistka MgA. Alena Kupčíková, Ph.D. – je rovněž zakladatelkou neziskové organizace Umění a věda na podporu dyslektickým dětem.

10.
Světový den prevence sebevražd – vyhlásila Světová zdravotnická organizace, agentura OSN – na světě denně spáchá sebevraždu v průměru téměř 3 000 lidí, což u lidí ve věku 15 – 45 let (u obou pohlaví) představuje jednu ze tří hlavních příčin úmrtí.

10. – 11.
Dny evropského kulturního dědictví – společná aktivita Rady Evropy a Evropské komise. V České republice tyto dny zaštiťuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
Mezi jejich hlavní cíle patří zlepšovaní informovanosti i o jiných kulturách; ochrana a respektování kulturního dědictví jako takového a jeho využití v osvětě proti nesnášenlivosti a netolerantnosti, k potírání rasismu, xenofobie a k vzájemnému sbližování odlišných kultur.
S tím souvisí i zpřístupnění kulturních a stavebních památek, které nejsou jinak běžně pro veřejnost přístupné.

11.
1930 – nar.Pavel Kopta, († 21. srpna 1988) – textař, překladatel.

Pokračování Dnů evropského dědictví.

12.
490 př. n. l. – Athénské vojsko v bitvě u Marathonu porazilo Peršany. Voják Feidipidés běžel vítězství  oznámit z Marathonu do Athén, v cíli stačil říci jen „Zvítězili jsme“ a vyčerpáním zemřel. Cesta byla dlouhá přibližně 42,195 km – odtud pojmenována nejvyšší olympijská disciplína maratonský běh (maraton). (Feidipidés prý uběhl několik dní před tím s poselstvím z Athén do Sparty a zpět – celkem 480 km.)

1970 – Byla vypuštěna sovětská automatická sonda Luna 16, která přistála na měsíci a vrátila se s prvními vzorky měsíční půdy.

Druhá sobota v září – Světový (dříve „Evropský“) den první pomoci se koná od roku 2000. Vyhlašuje jej každoročně Mezinárodní federace červeného kříže a červeného půlměsíce. Do této akce propagující důležitost znalosti první pomoci se zapojuje cca 170 národních společností.

13.
Židovský svátek Roš ha-šana. Rok 5776 židovského kalendáře, první den jejich Nového kalendářního roku, začátek měsíce tišri.
Slavnostem Nového roku připisují Židé mnohem větší duchovní význam nežli naše křesťanská zkušenost.  Ostatně náš Nový rok není právě dnem, který by se přímo vázal k významnému aktu, datum je spíše jen otázkou náhody a z pohledu ne-náboženského by zajisté třeba jaro, bylo jako počátek roku mnohem vhodnějším časem.
Židé oslavují v tento den i stvoření světa (respektive stvoření Adama), o mnoho set let později se v tento den narodil praotec Abrahám; i jeho vnuk Jákob se narodil na roš ha-šana; Josef, uvězněný v egyptském žaláři byl právě prvního tišri osvobozen a předstoupil před faraóna, na roš ha-šana se vymanili Židé z otrocké práce v Egyptě, což byl první krok k celkovému osvobození. (Od roš ha-šana do pesachu proběhlo deset egyptských ran.)
Z důvodů nejistoty určení Nového měsíce, který je v tomto případě zároveň i Novým rokem, je roš ha-šana jediným biblickým svátkem, který i v Izraeli trvá dva dny.
Nejde jen o roztančené, přiopité a bujaré veselení našeho tradičního Silvestra – naopak, pro Židy přichází čas zpytování sebe sama a proseb Boha o odpuštění vlastních chyb a nedostatků.
Součástí novoročních oslav je troubení na šofar (beraní roh), jako vždy u židovských svátků a oslav – slavnostní a jedinečná je i hodovní tabule – nejznámějším symbolem novoroční hostiny jsou jablka namáčená v medu (což v sobě skrývá přání sladkého nového roku) a rybí hlava – symbol prvenství souvisejícího s hlavou jako takovou a pak ještě s prosbou rozmnožení se – „jako ryby ve vodě“.

14.
1820 – ⃰Václav Levý, († 30. dubna 1870) – sochař, zakladatel „moderního“ českého sochařství, učitel Josefa V. Myslbeka. (Pochován na Vyšehradě, spolu se svým celoživotním přítelem Karlem Purkyně.)

Pravoslavné církevní kalendárium: začátek nového církevního roku (v roce 2015 by to bylo už 7524 let od stvoření světa – nepotvrzeno).
15.
1990 – nar. Tereza Skoumalová, modelka, Česká Miss World 2014. Korunovala ji předsedkyně poroty Sophia Loren.
1890 – nar.Agatha Christie, († 12. ledna 1976) – anglická spisovatelka – „královna detektivek“.

Sedembolestná Panna Mária – na Slovensku den pracovního volna.
Mezinárodní den demokracie – OSN.

16.
1940 – nar. Petr Čepek, († 20. září 1994) – herec.

Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy – vyhlásilo v roce 1994 VS OSN, den výročí podepsání Montrealského protokolu v roce 1987
Den církevního školství z roku 1999 (OSN).
Evropský týden mobility od roku 2002 byl jednodenní Evropský den bez aut poprvé rozšířen na celotýdenní kampaň s názvem Evropský týden mobility a trvá od 16. – 22. září.
Vždy ve středu (a pak v pátek a sobotu) po dni Povýšení sv. Kříže (14. září) nastane věřícím jeden ze 4. „suchých postních dnů“ v roce. Co na to pane vrchní …?

17.
1910 – nar. František Hrubín, († 1. března 1971) – básník oslnivé milostné i přírodní lyriky, autor veršů a pohádek pro děti, dramatik, prozaik a překladatel; jeden z těch opravdu národních umělců, které česká kultura kdy měla.
Narodil se v Praze, přes I. světovou válku žil s rodiči v Lešanech v Posázaví kam později umístil i děj své básně v próze Romance pro křídlovku (v roce 1966 zfilmované režisérem Otakarem Vávrou). V roce 1946 se stal spisovatelem z povolání.
Na II. sjezdu Svazu československých spisovatelů (1956) protestoval s nečekanou odvahou  proti spojení literatury a politiky. Přirovnal stávající situaci v naší kultuře, ve shodě s básní francouzského proklatého básníka Malérem, k labuti přimrzlé k ledu. S kritickým pohledem se později přihlásil i básník Jaroslav Seifert. Toto vystoupení vedlo nejprve u něj k zákazu publikování, posléze mu ale bylo povoleno překládat a psát literaturu pro děti, jeho samostatná tvorba však i nadále procházela různými obdobími zákazů a vydávání.
Divadelní hra Srpnová neděle – 1958 byla básníkovým dramatickým debutem, byla inscenována na ND (v režii Otomara Krejči s panem Hőgerem a paní Šejbalovou v hlavních rolích, později rovněž zfilmována – opět O. Vávrou) – šlo o zlomový pohled ve stojatých vodách naší tehdejší literatury. Drama s existenciálním podtextem vrátilo naši literaturu do nového světa.
Stejně jako za války (v dnes již klasických verších pro děti: Říkejte si se mnou – s ilustracemi přítele Jiřího Trnky) se i po roce 1948 vrátil k poezii pro malé – Špalíček se stal pro několik dalších generací dětí i rodičů nejoblíbenější četbou s krásnou češtinou hladící něhou i moudrostí lidové slovesnosti v říkadlech, rozpočitadlech, písničkách, hádankách a pohádkách.
Zemřel v Českých Budějovicích, pochován je na Vyšehradě.

18.
1870 – nar. JUDr. František Uher, (* 23. prosince 1825) – český právník, politik, po rozchodu s ženou těžký alkoholik z kořalny Batalion (naproti domu U Zelené žáby). Uher se stal vůdcem a mluvčím před úřady, zejména před policií, podobných tuláků a bezdomovců jako byl on sám. Stal se legendou, předlohou a truchlivým hrdinou romantických písní a filmů – Batalion (tady v nezapomenutelné kreaci Mistra Fr. Smolíka).
1970 – †Jimmi Marshall Hendrix (†8. 9. 1970) –  „král elektrické kytary“, zpěvák a skladatel,
považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších instrumentalistů v historii rockové hudby. V roce 1969 byl hlavní hvězdou festivalu Woodstock.

Světový den bez aut – vyhlašuje organizace Děti Země (vždy pátek nejblíže 20.9.).

19.
1980 – nar. Zuzana Vejvodová, herečka, jedna z  nastupujících muzikálových stálic. Její poslední filmovou rolí je Klárka z filmu Ireny Pavláskové Fotograf z roku 2015. Je dcerou skladatele a kapelníka Josefa Vejvody, vnučkou Jaromíra Vejvody.

3. víkend v září (pořádá se dvakrát ročně v jarním a podzimním termínu) podzimní část celosvětové kampaně Ukliďme svět – v jejím rámci jednotlivci a skupinky dobrovolníků na celém světě se zaměřují na úklid, zlepšení a ochranu životního prostředí (např. likvidace černých skládek).
Zakladatelem kampaně byl Australan Ian Kiernan. Během plavby kolem světa ho šokovalo znečištění a zaneřádění moří, kterými proplouval a tak se následně v roce 1989, ještě spolu se 40 tisíci dobrovolníky, pustili do „úklidu“ sydneyského přístavu. V roce 1990 se obdobné kampaně už zúčastnilo téměř 300 tisíc lidí a v roce 1993 se do kampaně vložila UNEP – (Program OSN pro životní prostředí) a Den Ukliďme svět! nabral charakter mezinárodní akce, které se každoročně zúčastní zhruba 35 milionů dobrovolníků z více než 100 zemí.
V České republice probíhá kampaň Ukliďme svět! od roku 1993. Tož – vzhůru na sydneyský přístav, nebo újezdský les!

21.
1950 – nar. Václav Malý, římskokatolický duchovní, biskup, římskokatolický teolog.
1860 – †Arthur Schopenhauer, (* 1788) – německý filosof.

1945 – s platností už od počátku nového školního roku bylo na státních středních školách zrušeno placení školného.

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby – vyhlášen Mezinárodní alzheimerovskou organizací, v ČR se poprvé slavil v roce 1998.
Ani v současné době není známa příčina této zhoubné choroby, způsobující neurogenerativní onemocnění mozku. Ve věku nad 65 let trpí touto nemocí údajně každý 20. člověk a počet nemocných s přibývajícím věkem prudce stoupá.
Týden pro duševní zdraví.

třetí úterý v září – Mezinárodní den míru, slaví se od roku 1982 z rozhodnutí 36. zasedání OSN v roce 1981, den začátku pravidelného zasedání Valného shromáždění OSN. V roce 2001 ho definitivně schválilo Valné shromáždění OSN, slaví se po celém světě.

22.
1970 – Prof. RNDr. Vojtěch Jarník, DrSc., (nar.1897) – patří mezi největší české matematiky 20. století. Je pohřben na břevnovském hřbitově v Praze.
1980 – †Bohuš Záhorský, (* 5. února 1906) – Pan herec, přes 30 let člen ND v Praze, druhý manžel herečky Vlasty Fabianové, pochován na Vyšehradě.

Mezinárodní den antikoncepce.

A protože žijeme v modelech desetinné soustavy – za 100 dní skončí rok 2015.

23.
1840 – nar.František Wichterle, († 14. června 1891) – významný prostějovský podnikatel a zakladatel firmy První prostějovská továrna na hospodářské stroje F. Wichterle, která se po sloučení s firmou F. a J. Kovářík stala největším výrobcem zemědělské techniky v Československu. V roce 1948 byla firma znárodněna a stal se z ní podnik Agrostroj Prostějov.
František Wichterle byl dědečkem profesora Otto Wichterleho.
1930 –  nar.Ray Charles, († 10. června 2004) – americký zpěvák, klavírista a skladatel.
1990 – †Milan Šimečka, (* 7. dubna 1930) – český a slovenský filosof, literární kritik, po listopadu 1989 předseda Rady konzultantů prezidenta V. Havla.

Mezinárodní den neslyšících – slaví se od roku 1958.

Den podzimní rovnodennosti (na jižní polokouli ho slaví samozřejmě jako jarní rovnodennost) a třebaže tato definice není přesná, tvrdíme, že tento den trvá stejně dlouho jako noc. Jisté ale je, že tohoto dne přejde v poledne na rovníku Slunce přes nadhlavník, že ráno vyjde Slunce přesně na východě a zapadne na západě, že na severním pólu začíná polární noc, a když vstoupí Slunce v 9:20 v středoevropském (letním) čase do souhvězdí Vah, začne u nás podzim.  Což všechno souvisí s náklonem zemské osy vůči rovině oběhu Země okolo Slunce.
Končí období PANNY…

24.
1980 –  zemřel Jiří Hrzán, (* 30. března 1939) – herec, zpěvák, dlouholetý člen legendárního Činoherního klubu.

Světový den proti softwarovým patentům.

25.
1920 – nar. Sergej Bondarčuk, († 20. října 1994) – ruský herec, scenárista a režisér.
1970 – †Erich Maria Remarque, (* 1898) – německý spisovatel.

26.
1900 – †Eduard Albert, (* 20. ledna 1841) – chirurg, univerzitní profesor, popularizátor poezie, překladatel a básník.

Den Evropský den jazyků – od roku 2001 se Výbor ministrů Rady Evropy rozhodl založit tuto tradici. Jde o ochranu jazykové rozmanitosti evropského kontinentu a při prosazování diversifikace jazykového vzdělávání. Každá členská země ho bude organizovat v závislosti na svých podmínkách a možnostech.
Mezinárodní den kulturního dialogu.

27.
1960 – nar. David Koller, zpěvák.

1900 – otevřeno Muzeum hlavního města Prahy.

Světový den cestovního ruchu.
Den českého piva.

čtvrtý zářijový pátek – Evropská noc vědců – vyhlásila ji evropská komise. V České republice se uskuteční již po deváté. Národním koordinátorem celé akce, která se již tradičně konaná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Zastoupení Evropské komise v ČR, je Techmania Science Center – plzeňská instituce neformálního vzdělávání.

28.
Den české státnosti od r. 2000
Jako výročí zavraždění knížete Václava (?929/ ?935) – hlavního patrona české země. Byl zavražděn ve Staré Boleslavi na popud mladšího bratra Boleslava (podle Kosmase zvaného Ukrutný, jinak –  jednoho z nejúspěšnějších českých panovníků, za jehož vlády se české země povznesly politicky i ekonomicky).  Boleslav I. nechal v roce 938 převézt a pohřbít ostatky knížete Václava v rotundě sv. Víta. Jde o dnešní kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta.
Svatý Václav zavírá zem, říká česká pranostika o konci září – konci léta. Svatý Václav tady – sklízí hady.

995 – na popud Přemyslovců byl v Libici vyvražděn rod Slavníkovců. Vršovcům, kteří tenhle mord spáchali, připadla Libice za odměnu do majetku. Neužili si ji ale dlouho, Přemyslovci zlikvidovali i je – a Čechy tak sjednotili pod svou výsostnou správu.

29.
1890 – nar. Alois Eliáš, († 19. června 1942) – odbojář a předseda protektorátní vlády.
1920 – nar. Václav Neumann, († 2. září 1995) – dirigent.
1820 – †Antonín Jaroslav Puchmajer, (nar. 7. ledna 1769) – český spisovatel, básník, překladatel a vlastenecký kněz; přední představitel první generace českých literárně činných obrozenců. Během desetitýdenního pobytu mezi Romy na šternberském panství v Radnicích u Plzně jako vůbec první Čech popsal v roce 1819 romštinu a sestavil i první romsko-německý slovník. (V příloze byl i krátký slovník českého zlodějského argotu, čímž chtěl dokázat, že romština a česká hantýrka mají různé jazykové kořeny.)
1560 – †Gustav I. Vasa, (* 12. května 1496) –  švédský král, považovaný za zakladatele moderního švédského státu, za „otce vlasti“.
1930 – †Ilja Jefimovič Repin, (* 5. srpna 1844) – ruský malíř a sochař.

poslední neděle v září – Mezinárodní den modliteb za pronásledované křesťany, vyhlašuje Světový evangelikální svaz

poslední týden v září – Mezinárodní týden námořnictva.

30.
420 – Svatý Jeroným, italský křesťanský spisovatel, teolog a překladatel bible do latiny.
1980 – nar. Martina Hingisová –  švýcarská tenistka (matka je Češka, otec má slovensko-maďarský původ).  V březnu 1997 se stala historicky nejmladší světovou jedničkou ve dvouhře žen a přerušovaně jí byla až do srpna 1999.
1950 – Sidonie Nádherná, (* 1. prosince 1885) – mecenáška a organizátorka kulturního života, šlechtična z rodu Nádherných z Borutína, poslední šlechtická majitelka zámku Vrchotovy Janovice. Mezi její přátele patřily přední osobnosti tehdejšího kulturního a politického života, nejbližšími dlouholetými přáteli byli básník Rainer Maria Rilke a spisovatel a novinář Karl Kraus, jimž oběma byla múzou.
V roce 1999 byly její ostatky převezeny z Anglie na rodinný hřbitov v janovickém zámeckém parku.

Světový den srdce.
Světový den moří. Světový den námořnictva – z rozhodnutí Mezinárodní námořní organizace se od roku 1978 slaví ve vhodný den v posledním zářijovém týdnu.
Světový den překladatelů – slaví se na svátek patrona překladatelů sv. Jeronýma (v ČR udělována Cena Josefa Jungmanna).

Seniory opět čeká DEN PLNÝ SPORTU na Stadionu mládeže v Dejvicích – Na Kotlářce. Sportovat (samozřejmě že i soutěžit, ale hlavně jde vždycky především o zábavu) budeme moci ve třech věkových kategoriích: 60-64, 65-69, 70+, muži a ženy zvláštˇ; disciplíny:  nordic walking na 800 m, slalom 2x 25 m, seniorský biatlonu a pétanque (v tříčlenných družstvech). Informace a přihlášky na www.BudFitSeniore.cz

OBLOHA  V  ZÁŘÍ  2015
Nadále nám může pomoci v orientaci veliký „letní“ trojúhelník (nebo taky „letní kříž“) z hvězd Vega v Lyře (téměř v nadhlavníku), Deneb v souhvězdí Labutě (nejvýše v jižním směru) a Altaje v Orlu (v trojúhelníku pod nimi).
Nad východním obzorem se nasouvají už i typická zimní souhvězdí. Nejzřetelnější je „Pegasův čtverec“,( který je nalevo od jasné hvězdy Altaje, ležící v nejnižší poloze výše popsaného „letního trojúhelníka“) už od časů bájných Féničanů byl zobrazován jako půl koně s hlavou dolů – to proto, že takhle se kůň jevil při pohledu na kýl jejich lodí.
Od jihozápadu přes zenit až k severovýchodu prochází zřetelná (někdy a někde i pro Pražany) Mléčná dráha.
Zářijová obloha je standardně jednou z nejkrásnějších v roce a tak když se opatříme teplým oblečením, setkáme se spolu pod hvězdami… třeba hned ráno – 10. v 7.00 hod bude vidět seskupení Měsíce, Venuše a s triedrem i Marsu; 21. o půlnoci bude Venuše dosahovat své maximální světelnosti; 23. V 9 ráno vstoupí Slunce do Vah a začne astronomický podzim (podzimní rovnodennost padne o 20 minut později);  25. v 5 hod. ráno bude na východě u nejjasnější hvězdy souhvězdí Lva Regulus k vidění další skupinka planet – Jupiter, Mars i Venuše.

Úplné zatmění měsíce
A teď ta hlavní (a nejen zářijová) atrakce: 28. září, ve 3 hod. ráno (Měsíc bude v přízemí – tj. 356 878 km od Země), nastane totální zatmění Měsíce, viditelné u nás v celém jeho průběhu. Všechno by štymovalo, bude i úplněk!, noci budou teplé – až na ten smrťácký čas – vrchol zatmění připadne na 3hod 47 min a představení bude trvat do 4hod 23 minut, pak se začne Měsíc opět vynořovat, ale zároveň už bude pomalu zapadat při svítání…
Na shledanou při zatmění, nebo jindy a jinde
Petr Mach

Petr Mach

Související příspěvky