Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Jste v karanténě? Pak nejste občan ČR. Babišova vláda vám nedovolí volit. AKTUALIZACE

„… Na podzim budou lidé vybírat krajské zastupitele a část senátorů. Může se však stát, že právě zkraje podzimu může epidemie koronaviru startovat ke druhé vlně, o níž mluví epidemiologové. Volby to může ovlivnit – úředníci státu totiž mluví o tom, že lidem v karanténě by bylo hlasování zapovězeno.

„Když krajská hygienická stanice nařídí karanténu, je to podle volebního zákona překážka výkonu volebního práva. V takovém případě člověk nevolí a ani za ním nejede přenosná urna,“ cituje náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu deník MF Dnes…

V takovém případě by Ústavní soud mohl podle něho na základě volební stížnosti dojít k závěru, že volební zákon sice striktně porušen nebyl, ale výsledek voleb neodpovídal vůli voličů…

Jan Hamáček ale uvedl, že podle předpisů není možné, aby se lidé izolovaní kvůli nakažlivé nemoci dostavili do volební místnosti. „Nelze ani za nimi poslat urnu, protože by hrozilo nakažení volební komise. To není nic, co by si vymyslelo Ministerstvo vnitra, je to tady dlouhodobě, je to realita,“ uvedl…

„Na jaře jsem dvakrát navrhovala, aby se korespondenční zákon zařadil na jednání Sněmovny, ale nestalo se tak. Navíc ministerští úředníci řeknou, že ti, co budou v izolaci, nemají možnost volby, tak to vnímám jako odebrání základního práva,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní existují možnosti, jak situaci řešit, vláda ale zatím podle ní nepředložila žádné řešení…“

Celý článek Zdislavy Pokorné na Seznam zprávy.cz, 20.7.2020 ZDE.

 

„Korespondenční hlasování se do října stihnout nedá, navíc by to situaci nevyřešilo,“ podotkl Hamáček. Na obálkách by podle něj mohl virus zůstat, což by s sebou přineslo například nutnost jejich dezinfekce. „Vystavilo by to riziku všechny, kdo by s tou zásilkou přišli do kontaktu,“ řekl Hamáček.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara vydrží aerosolizovaný virus na papíře v ideálních laboratorních podmínkách řádově hodiny. „Toto riziko však lze eliminovat prací v rukavicích bez dotyku obličeje s následnou dezinfekcí rukou,“ napsal.

[box type=“shadow“ ]
Podle dřívějších informací z webu Státního zdravotního ústavu na předmětech virus zůstává různě dlouho, zřejmě až dva dny se může udržet na plastech a 24 hodin na papíru nebo nerezové oceli. Například pražská městská knihovna nechává knihy, které čtenáři vrátí, dva dny v karanténě, než je nabídne k dalšímu půjčení. O tom, že v zásilkách z čínských e-shopů virus být nemůže, ujišťovala v počátcích pandemie Česká pošta.

Přenos z kontaminovaného povrchu není pravděpodobný ani podle odborníků z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR. Ve čtvrtek novinářům řekli, že hrubost povrchu výrazně převyšuje velikost zachycených virových částic, které se proto při kontaktu nesetřou.
[/box]

Lidovci pokládají postoj vlády za nebezpečný a totalitní. „Vláda musí zařídit, aby lidé s volební právem mohli splnit svou občanskou povinnost, jinak nepůjde o férové a svobodné volby,“ míní předseda KDU-ČSL Marian Jurečka...“

Celá zpráva ČTK na Aktuálně.cz, 20.7.2020 ZDE.

Náhledový obrázek a obrázky v textu: ilustrační



Devastující vliv Andreje Babiše

na českou společnost, českou krajinu, české zájmy, českou politiku a ekonomiku
mapují Otevřené noviny pod štítkem Hnutí ANO.

 

 

AKTUALIZACE 28.7.2020

Volby jako v McDonald’s.

A když jsme u toho státu. Dneska se sešli lídři koaličních i opozičních stran a dohadovali se, jak to zařídit, aby člověk mohl volit, i když bude zrovna kvůli koronaviru v karanténě.

Ministr vnitra Hamáček to měl původně vymyšleno moc dobře: takový člověk prostě volit nebude moci. Až teprve poté, co se ozvaly hlasy, že to není zrovna demokratické, začala se hledat jiná řešení. Většina z nich není nijak originální, ale třeba hlasování drive-in (podobné nákupu hamburgeru z okénka auta) by u nás bylo novinkou. Více se dočtete v článku Jana Tvrdoně.

Související:

Múzami políbený záchranář. Třináct let pracoval jako záchranář, který v sanitce vyjíždí k lidem potřebujícím zdravotní pomoc. Viděl všemožné lidské utrpení i bídu, v níž někteří žijí (zažil ale také, když si kdosi zavolal záchranku, protože nemohl sehnat taxík, a ještě vyhrožoval známostmi nahoře). Ministr zdravotnictví Vojtěch je podle něj neschopný „jantar“, covid-19 tu zvládáme jen díky nasazení a disciplíně lidí, stát pokazil, na co sáhl. S Vítem Samkem, kterého mnozí znají z televizního pořadu, Facebooku i jeho knížky (o svém psaní říká, že je jadrné, ostatně ty, co ho na FB sledují, oslovuje „holoto“), si povídala Jana Ciglerová.

Za „uzdravené“ nikdo nemůže. Kolegyně Iva Bezděková ve svém textu vysvětluje, kde se ve statistikách vzaly stovky „náhle uzdravených“ a proč stát změnil způsob počítání nemocných. A jak to tak chodí, úředníci, hygienici i zdravotníci se teď dohadují, kdo co nestíhal nebo nezvládal.

Zdroj: Note DeníkuN, 28.7.2020

Související příspěvky