Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Jeden „balíček“ a dost? Hra na schovávanou s veřejnými financemi

Víc už veřejné finance ozdravovat nemusíme, nechal se po dnešní (pozn.red. 5. 10. 2023) schůzce s prezidentem slyšet ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

„Další velkou legislativní změnu nechystáme. Už ve volební kampani jsme říkali, že chceme změnit daně jednou za volební období. Nebudeme připravovat další balíček,“ oznámil Stanjura, který s Petrem Pavlem mluvil právě o vládním konsolidačním plánu.


Ekonomové říkají pravý opak.

Balíček, který má v příštích dvou letech kombinací úspor a růstu daní přinést kolem 150 miliard korun, by podle nich měl být jen první výkop.

Soubor opatření je nastaven tak, aby každého zabolel trochu, ale nikoho příliš. Můžeme to brát za chvályhodnou vyváženost, výsledkem je ale kočkopes.


Co jiného než daň z příjmů znamená znovuzavedení plateb nemocenského pojištění zaměstnanců nebo nedávno oznámené osekání cenové regulace energií, které dopadne na všechny domácnosti?

Obě opatření státní kase ušetří či přinesou desítky miliard.
Na zásadní umazání strukturálního dluhu, který s sebou státní kasa pořád vláčí, to ale stačit nebude.

Snahou vlády je ekonomickými reformami pokud možno nenaštvat nikoho ze svých voličů, kteří přitom strany pětikoalice volili i s vidinou toho, že zbrzdí zadlužování státu. Výsledek tak může být přesně opačný.

Lidi může víc naštvat, že s nimi kabinet nejedná na rovinu a peníze na umazávání státního dluhu z nich tahá podloudně.

Nebylo by lepší, kdyby Stanjura a jeho kolegové z vlády raději řekli: „Musíme šetřit, bude to všechny bolet, a tak se teď všichni uskromníme?“

 

Zdroj: newsletter Pointa N z 5. 10. 2023
Náhledový obrázek: ilustrační


Související:

… některé výdaje vláda „vyšoupla“ z výdajů do takzvaných mimorozpočtových fondů. To znamená, že stát sice bude mít dluhy (například z výstavby dopravní infrastruktury), ale v hlavním „účetním dokumentu“ jménem rozpočet nebudou vidět. To však neznamená, že neexistují, případně že někam zmizí…

… to, co skutečně tuzemské veřejné finance potřebují, je reálná konsolidace, která není založena na přesunu jednotek či nízkých desítek miliard z jednoho roku na druhý nebo do fondů mimo rozpočet.

Celý komentář Julie Hrstkové najdete v HN, 6. 10. 2023:
Vládní ekonomové chválí rozpočet na příští rok. Má to ale háček, o kterém raději nemluví

 

Související v ON:

ODS je jako výsadek z 90. let: klausismus, klientelismus a vulgární neoliberalismus. Neboli „ódéesáctví“

 

Související příspěvky