Soud ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která kvůli koronaviru omezila volný pohyb a maloobchod. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona. Pražský městský soud tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který je kritizoval jako svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí je pravomocné, ministerstvo může podat kasační stížnost.
Soud konkrétně zrušil opatření z 26. března a 17. dubna, která se týkají omezení maloobchodního prodeje, a opatření z 23. března a 15. dubna, jež omezují volný pohyb osob. „Soud shledal, že za situace, kdy je vyhlášen nouzový stav, může omezit základní práva a svobody v natolik masivní míře pouze vláda, a to svým unesením vydaným na základě krizového zákona,“ uvedl soudce Štěpán Výborný.
Zdůraznil, že i za aktuální situace je nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. „Soud musí odmítnout, aby takovouto pravomocí disponovalo pouze jedno ministerstvo,“ uvedl. Ministerstvo podle něj vydáním těchto opatření překročilo meze svojí působnosti.
Vláda má nyní podle soudce do 27. dubna čas, aby opatření omezující volný pohyb, maloobchod a služby přijala v zákonné formě, tedy jako krizové opatření. „Soud si je vědom účelu, za kterým byla mimořádná opatření přijata. Proto je nezrušil k dnešnímu datu, aby dal vládě určitý prostor, aby doposud závadný právní stav napravila,“ vysvětlil ve čtvrtek.
Výborný zároveň podotkl, že soud nehodnotil přiměřenost či účelnost daných opatření, pouze jejich právní formu. Upozornil, že do pondělka zůstávají účinná a občané je musí nadále dodržovat…
Celý článek ‚Chaotická a nesrozumitelná.‘ Soud zrušil čtyři opatření omezující volný pohyb a maloobchod v Česku,
včetně Tiskové zprávy o jednání soudu doporučujeme na iRozhlas ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
Související:
„… jak zjistila Adéla Skoupá, vláda se o rozvolňování karanténních opatření ani neporadila s celým týmem „svých“ epidemiologů. „Chtěli jsme za stávající situace také urychlovat, ale ne až takto moc,“ říká šéf odborného týmu Karanténa Rastislav Maďar a má s postupem kabinetu „osobně problém“.
Ministerstvo zdravotnictví mezitím vydalo k uvolněním, která vstoupí v platnost od 27. dubna, další podrobnosti. V posilovně se nevysprchujete, oblečení si v prodejně nevyzkoušíte a knihy neprolistujete.
Proč jen bylo nutné tak závažná rozhodnutí prezentovat překotně ve stejný den, kdy Městský soud zrušil předchozí nařízení ministerstva zdravotnictví?
Náhoda? Nemyslím si.
Soud přitom velmi srozumitelně uvedl, že dává vládě čas na nápravu.
K včerejšímu rozsudku (ze dne 23.4.2020) se vrací v analýze provozní ředitelka Deníku N a zároveň zkušená právnička Eva Romancovová s kolegou Honzou Tvrdoněm. Soud vládě vzkazuje zhruba toto: Udělali jste žádoucí opatření, ale nesprávně. Chaoticky a nezákonně. Základní práva nesmí omezovat jeden ministr, ale celá vláda. Napravte to.
A tak vystoupil jeden ministr a pár těch opatření radši rovnou zrušil. Nejspíš bez vědomí expertů. Pic pic bum.
U soudu ještě zůstaneme. Jak zjistili Lukáš Prchal a Jakub Zelenka, vládu u něj zastupovala advokátní kancelář jistého Karla Muzikáře. A pozor: své služby státu u prohraného soudu firma poskytla zdarma. Byla to prý čest. Hezký dárek. Ale něco vám na té velkorysosti nehraje? A možná vám na tom nehraje ani jméno Muzikář, že? Tento právník figuroval v kauze Nagyová, taky jako „dárce“. Podle policie od něj někdejší šéfka kabinetu a milenka Petra Nečase měla dostat šperky a svršky za stovky tisíc korun. A ne každý dárek je zdarma…“
Zdroj: Notes DeníkuN „Notes: Uvolňovací losovačka z klobouku kouzelníka Pokustona. A tisíce zachráněných mrtvých“, 24.4.2020
Související předchozí informace na iRozhlas z 25. března 2020:
Dopad nových opatření kvůli koronaviru: lidé i firmy přišli podle právníků o nárok na odškodnění