Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Jak dětem vysvětlit váku. Rozcestník pomoci EDUin pro pedagogy i rodiče

Obsáhnout současné události není jednoduché ani pro dospělé, natož pro děti. Mohou prožívat silné emoce a budou se ptát, a to doma i ve škole.

Jak zvládnout dětské otázky?
A jak jim pomoci vyrovnat se s tím, co se kolem nich děje?
Nabízíme několik tipů na materiály a organizace, které nabízejí pomoc.

Mimochodem pro všechny, kdo i na sociálních sítích uvažují, zda mluvit o agresi Ruska proti Ukrajině není porušením zásad apolitické školy, je odpověď – NENÍ. Školský zákon v § 32 výslovně zakazuje na školách a ve školských zařízeních činnost politických stran a politických hnutí a jejich propagaci. Daniel Pražák, kterého překvapilo, že „vůbec někdo vede diskuze o tom, jestli s žáky rozebírat téma ruské agrese na Ukrajině“, vypsal z rámcového vzdělávacího programu (RVP) několik konkrétních výstupů (twitter).

 

Samostatným tématem jsou média:

Metodiku, která pracuje se čtyřmi médii a jejich dez/informováním o ruském útoku na Ukrajinu, nabízí Tajný učitel.

Zdroje informací pro ty, kdo by se rádi v hodinách se svými žáky (nebo sami pro sebe) chtěli věnovat tématu ruské propagandy, shromáždil na webu Mediální výchova pro 21. století Dominik Voráč. Zdaleka nejde jen o materiály vztahující se přímo k aktuálnímu dění, odkazuje například na výroční zprávy Bezpečnostní informační služby, která sleduje dopady ruské propagandy dlouhodobě, a na dokument odvysílaný ruskou televizí, který ukazuje, jak moc se mohou lišit historické narativy na příkladu československého roku 1968. Dále odkazuje i na materiály týkající se utváření obrazu současného rusko-ukrajinského konfliktu. Zajímavý je i odkaz na krátké video z webu ČT edu o technikách ruské propagandy v současném konfliktu.

 

Zdroj: bEUin 28. 2. 2022

Související příspěvky