Ibisové jsou zpátky v ZOO! Poděkování všem, kdo se podíleli na jejich záchraně

Posledního z osmnácti uprchlých ibisů skalních pracovníci zahrady odchytili na fotbalovém hřišti v Řeporyjích. Uvedl to ředitel zoo Miroslav Bobek. Z chycených ibisů jeden uhynul kvůli neprůchodnosti střev. Z voliéry se ptáci dostali minulé úterý dírami v ochranné síti, která nevydržela tíhu těžkého mokrého sněhu.

…Ředitel nečekal, že se ibisy podaří vrátit do zoo všechny. „Když ulítli, tak jsem si říkal, že pět je optimismus a polovina, devět, je nerealistický pohled,“ řekl. Hodně podle něj pomohli dobrovolníci a lidé, kteří do zoo volali na speciální telefonní číslo nebo zveřejňovali na sociálních sítích informace a fotografie ptáků na útěku. Uprchlí ptáci byli odchyceni v různých částech Prahy a Středočeského kraje – v Ruzyni a Podolí, u vodní nádrže Džbán, poblíž Václavského náměstí, nedaleko Brandýsa nad Labem, v Kralupech nad Vltavou či Říčanech.

…Nalezence umísťují pracovníci zahrady do zázemí, aby se zotavili z nezvyklého zážitku. Část navrácených ibisů mohou návštěvníci vidět už od minulé soboty v náhradní voliéře proti expozici tapírů. Oprava voliéry poškozené sněhem podle Bobka potrvá delší dobu, protože se bude muset upravit její projekt, aby se útěk při dalším přívalu sněhu neopakoval. Na práce zoo vypíše soutěž, náklady Bobek odhadl na statisíce korun.

ČTK, celý článek na Týden. cz ZDE

K pátrání se připojily Otevřené noviny ZDE, do Klánovického lesa a jeho okolí žádný z uprchlíků nezamířil :-) Děkujeme všem, kdo se zajímali o osud ohrožených ibisů skalních a pomohli k jejich návratu do pražské ZOO. V tomto případě bohužel neplatí, že česká „divočina“ je pro vzácné ptáky, kteří jsou domovem na Jižní polokouli, tou nejlepší volbou. Vzhledem k tomu, že ve své původní domovině byli téměř, nebo zcela vyhubeni, zoo je pro ně pravděpodobně jedinou možností přežití…

Související příspěvky