Zelená dohoda není hobby bohatých elit. Je to odpověď na to, co se děje. Musíme změnit naše chování, nemáme na vybranou. Paradoxem celé věci přitom je, že pokud se do toho nepustíme, nejvyšší cenu zaplatí ti nejchudší.
Hlavním bodem zelené dohody je dosažení uhlíkové neutrality EU v roce 2050, kdy by evropské ekonomiky měly produkovat minimum emisí skleníkových plynů. Jak si představujete život v Evropě té doby? Budou na ulicích auta, zůstane tu nějaký průmysl?
Auta určitě zůstanou. Jen to budou elektroauta, ne na spalovací motor. Na ulicích bude víc trolejbusů, elektrokol, v krajině víc vlaků. Města budou zelenější, bude v nich lepší vzduch, vysadíme miliony nových stromů. A průmysl? Zůstane, ale změní se. Ocelárny například nepoběží na spalování uhlí, ale budou poháněné vodíkem, budeme mít rozvinutý IT průmysl, podstatnou roli v organizaci našich společností bude hrát umělá inteligence. Zkrátka – bude to čistší Evropa.
Několik českých vlád včetně té aktuální považovalo za cestu k čistší ekonomice jadernou energii. Je to cesta i podle vás?
V každém případě je to cesta k nulovým emisím, protože jaderná energie je čistý zdroj, neprodukuje emise skleníkových plynů. Ale není to dlouhodobě udržitelný, obnovitelný zdroj, protože pro něj potřebujete palivo a pak se donekonečna musíte potýkat s jaderným odpadem. Já nejsem předpojatý vůči tomuto druhu energie. Jen bych doporučoval, aby země, které zvažují rozvoj jaderné energetiky, udělaly svůj domácí úkol a dobře si spočítaly náklady, protože jaderná elektrárna je velmi drahý špás. Česká republika leží uprostřed Evropy obklopená státy, které všechny čelí stejnému problému a všechny chtějí ušetřit, možná by se proto měla zkusit zaměřit na dobré nadnárodní propojení rozvodných sítí. Možná by to byla zajímavější nabídka pro české obyvatele než jádro, i proto, že Unie bude investovat to přeshraničních přípojek a úložišť energie. Do jádra investovat nebude.
Pokud byste teď přijel do České republiky, většina politiků by vám řekla, že jste hysterický. Že planeta se měnila vždycky – tak proč kvůli momentálně teplejšímu a suššímu období překopávat celý náš život? Podlehl jste hysterii?
Myslíte si, že nedávné požáry v Austrálii byly zelená hysterie? Že bouře nad Evropou a nedostatek vody v zimě jsou zelená hysterie? Že překotné vymírání druhů patří k zelené hysterii? Je jeden slavný italský román o revolučních časech v Itálii druhé poloviny 19. století, Gepard, a jedna z hlavních postav, otec, se ptá svého syna, proč se rozhodl vstoupit do Garibaldiho armády. „Já chci, aby věci zůstaly tak, jak jsou, nepřeju si žádnou změnu,“ říká ten otec. A syn mu odpoví: „Otče, pokud mají věci zůstat tak, jak jsou, všechno se bude muset změnit.“ To je klíč k pochopení všeho, o čem jsme se dosud bavili. Pokud chceme, aby naše hodnoty, uspořádání našich společností, věci, které máme rádi, zůstaly tak, jak jsou, budeme se muset změnit. Setrvání statu quo je cesta k úpadku. Tohle musíme dostat do našich hlav.
Green deal je evropskou odpovědí na čtvrtou průmyslovou revoluci, na přechod k digitální ekonomice.
DOPORUČUJEME velký rozhovor Kateřiny Šafaříkové s Fransem Timmermansem, prvním místopředsedou Evropské komise v RESPEKTu 23.2.2020: „Timmermans: Vše se musí změnit, aby věci zůstaly stejné – Rozhovor s místopředsedou Evropské komise“