Úvodní stránka 30 ZPRÁVY 30 Aktuality 30 Evropská unie a hlavní město Praha mají společné cíle v oblasti životního prostředí a klimatické změny. Návštěva Franse Timmermanse u primátora
dopis pražanům
Magistrát hl.m.Praha_wikimedia free

Evropská unie a hlavní město Praha mají společné cíle v oblasti životního prostředí a klimatické změny. Návštěva Franse Timmermanse u primátora

V Rezidenci primátora hl. m. Prahy v pátek 16. 7. 2021 zahájil svou návštěvu České republiky první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Sešel se s primátorem hl. m. Prahy Zdeňkem Hřibem, náměstkem primátora pro oblast životního prostředí Petrem Hlubučkem, poslancem Janem Lipavským a předsedou pražské klimatické komise Martinem Bursíkem.

Shodli se na společných cílech Prahy a Evropské unie v oblasti životního prostředí a klimatické změny.

Část jednání se také týkala pražského Klimatického plánu, který byl v minulých měsících schválen a má srovnatelné cíle jako legislativní balíček EU pro snížení emisí do roku 2030 Fit for 55.

Evropská unie má podle Zelené dohody pro Evropu za cíl snížit do roku 2030 emise oproti roku 1990 o 55 %. Cestu k tomuto cíli ukazuje legislativní balíček Fit for 55, který Evropská komise tento týden představila.

Pražští zastupitelé přitom už v květnu schválili Klimatický plánem hl. m. Prahy – soubor 69 konkrétních opatření, které do roku 2030 povedou ke snížení emisí oxidu uhličitého o 45 % oproti roku 2010.

Vzhledem k rozdílnému výchozímu roku je nicméně pražský plán dokonce mírně ambicióznější než cíle Evropské Unie.

… „Praha nedávno schválila svůj klimatický plán. Ten má podobné cíle jako balíček Evropské komise. Zároveň je tento plán nástroj, jak do české ekonomiky získat desítky miliard z evropských fondů a pomoct tak naší ekonomice.

Pokud tuto příležitost správně uchopíme, můžeme být lídrem v oblasti technologií a inovací. České firmy na to mají kapacity i schopnosti.

V této věci jsme právě probírali možnost, aby Praha, protože zastupuje významné procento obyvatel České republiky, mohla žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů samostatně, bez ohledu na českou vládu, která je v tomto vyjednávání velice laxní. Jedná se například o zdroje z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Celá TZ pražského primátora Dr. Hřiba ze 16. 7. 2021 na praha.eu ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační – Magistrát hl.m.P, Mariánské náměstí, P1

 

 

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Přestupní terminál Úvaly: cíl a výsledek architektonické soutěže

Železniční zastávka Úvaly patří mezi jedny z nejvíce vytížené železniční zastávky na trati Kolín – Praha. Proto již při rekonstrukce koridoru v letech 2015 – 2017 město Úvaly intenzivně spolupracovalo ...