Dobré zprávy:
Úvodní stránka 30 NÁZOR 30 EET: zdánlivě pouze technologický nástroj byl efektivním prostředkem na poštvávání jedněch proti druhým. Na míru babišovi a jeho byznysu. AKTUALIZACE

EET: zdánlivě pouze technologický nástroj byl efektivním prostředkem na poštvávání jedněch proti druhým. Na míru babišovi a jeho byznysu. AKTUALIZACE

AKTUALIZACE 24. 6. 2022 iRozhlas:

Poslanci v prvním čtení podpořili návrh na zrušení EET. Jednali o něm osm hodin

Nynější krok neznamená schválení návrhu, ale jen jeho posunutí do dalšího kola projednávání. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl poslanec ANO Robert Králíček.

 

Původní ze dne 9. 5. 2022:

Poslanci projednají zákon, který k prvnímu lednu příštího roku ukončí projekt Andreje Babiše, o němž sám jeho autor mluvil málem jako o zázraku, jenž zachrání státní finance.

Je to dobře, že skončí. Nikdy totiž nesplnil to, co od něj čekali jeho zastánci, naopak naplnil obavy odpůrců.

Důvodů, proč se s ním rozloučit, je celý kopec. Jak ekonomických, tak společenských…

Celá politická filozofie Andreje Babiše stojí od začátku na zásadách populismu, který je založen na poštvávání jedněch proti druhým. Přičemž ti jedni jsou „naši lidi“ a druzí „ti, kteří nám to kazí“. EET do toho zapadla perfektně.

Zdánlivě pouze technologický nástroj byl efektivním prostředkem, jak označit celou sociální skupinu – živnostníky –  jako potenciální kazisvěty, kteří ohrožují blahobyt „našich lidí“, rozumějme voličů populistů.

Bylo to chytré, protože ukázat prstem na nepřítele vždycky fungovalo jako způsob vybuzení zvýšené afinity k vůdci. Andrej Babiš měl v tomto smyslu na co navazovat. Stačí si vzpomenout na sociálnědemokratického ministra průmyslu Jana Mládka, který svého času tvrdil, že živnostníci jsou paraziti. Útok na ně v každém případě pomohl Babišovi při nástupu k moci.

Bonus pro majitele hnutí ANO spočíval v tom, že se zcela zamlžilo, kde stát přichází o skutečně velké peníze.

Tedy nikoliv na odvodech drobných živnostníků, ale skrze daňové optimalizace některých koncernů, jež navíc neváhají čerpat dotace, seč jim kapacita příslušných divizí stačí.

Hezkým příkladem je právě Babišův Agrofert, neochotný plátce, přeochotný čerpač.

Proti tomuto rozpočtově destruktivnímu fenoménu se neudělalo v minulých letech samozřejmě vůbec nic. Projekt EET byl tak dokonalým potvrzením staré pravdy, že pokud ukradnete rohlík, půjdete do kriminálu, když ukradnete miliardu, dostanete další dvě.

Celý komentář Petra Honzejka
Konec EET je důvod k oslavě. Končí populistický projekt, který dělal z živnostníků zloděje a parazity
v HN, 4. 5. 2022, ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační


Související:

Celá TZ Ministerstva financí ČR z 9. 3. 2022 ZDE.


Související:
Opozice oddaluje konec EET obstrukcemi, část podnikatelů volá po zachování. Evidence přesto míří ke zrušení

EET v ON v roce 2016 – 2017:

Systém EET je fiasko, po Chorvatsku to přiznává Slovinsko a Rakousko. Babišovy problémy s vlastními daněmi

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Pozvání na besedu s Újezďanem Markem Havrdou, přímým účastníkem českého předsednictví v Radě Evropské unie, ve středu 1. února 2023

Přijďte si poslechnout besedu o přímých zkušenostech z příprav a průběhu českého předsednictví v Radě EU, dozvědět se z první ruky o tom, čemu naši zástupci přispěli, jak změnilo předsednictví ...