Dosud byla Praha jen divákem činění developerů. Od ledna 2022 se to mění: Metodika spoluúčasti investorů na rozvoji hl. m. Prahy

Pražští zastupitelé schválili klíčový dokument pro kvalitu života a budoucnost bydlení. Jeho hlavním cílem je podpořit rozvoj města tak, aby se na něm férovým způsobem podílel jak veřejný sektor, tak soukromí investoři.

Ti proto budou nově muset při rozsáhlejší výstavbě městu za zhodnocení pozemků zajistit výstavbu školy, školky, kvalitního veřejného prostoru a zeleně, nebo určitý podíl bydlení či finanční kompenzaci do dané lokality.

Pravidla se uplatní v případech, kdy město zvyšuje hodnotu pozemků developera změnou územního plánu, kterou město díky novým pravidlům urychlí o několik let.

Nová pravidla výrazně urychlují povolovací procesy a odemykají pro výstavbu dosud zablokované brownfieldy.

Také upravují proces jednání s developery, na jehož základě bude město a městské části uzavírat s investory smlouvy, které zajistí závazky developerů i podrobnost regulačních plánů v nových čtvrtích.

Metodika proto umožní Praze růst odpovědněji a přitom rozvíjet kvalitu zázemí pro stávající i budoucí obyvatele, ať už jde o životní prostředí, služby a nutnou infrastrukturu…

Dosud byla praxe taková, že město bylo spíše divákem celého procesu.
Nyní má Praha nástroj, pomocí kterého může celý vznik nových čtvrtí včas koordinovat a řídit budování vybavenosti…

Pravidla s oficiálním názvem Metodika spoluúčasti investorů na rozvoji hl. m. Prahy (verze 5.0) schválilo Zastupitelstvo hl. města Prahy 27. ledna 2022. Začínají platit ihned.

Celý materiál je k dispozici zde:
https://www.petr-hlavacek.eu/projekt/metodika-kontribuce-investoru

Zdroj: praha.eu, 28. 1. 2022- text a foto ZDE.

 


Související:

„… Města musí podle zákona o obcích o své území a jeho trvale udržitelný rozvoj pečovat a chránit veřejný zájem.

Důsledkem stavebního rozvoje je ale vyšší zátěž území obce, která vede k nutnosti zajistit odpovídající kapacitu veřejné dopravní a technické infrastruktury (např. silniční komunikace, vodovody, kanalizace), občanské vybavenosti (např. stavby ZŠ, MŠ apod.) a veřejných služeb pro nové i stávající obyvatele.

Města proto využívají Zásady spolupráce s investory pro nastavení transparentních a nediskriminačních podmínek, za nichž se investoři na nákladech na rozvoj a údržbu veřejné infrastruktury mají podílet (ať už finančně či nefinančně, tedy jejím vybudováním) a za nichž jim samospráva města poskytne součinnost při přípravě stavebního projektu a jeho umístění do území.

Výsledkem jednání mezi městem a investorem je pak uzavření smlouvy stanovující vzájemné podmínky ke konkrétnímu projektu. Zásady se týkají pouze činnosti samosprávy města a její spolupráce s investorem a nijak nezasahují a ani zasahovat nemohou do činnosti stavebního úřadu či dotčených orgánů státní správy, které rozhodují o konkrétním stavebním projektu.

Cílem Zásad je tedy stanovit spravedlivou a odůvodněnou spoluúčast investorů na zvýšených nákladech města na veřejnou infrastrukturu, kterou investičními záměry vyvolávají, dále řešit deficity veřejné infrastruktury a občanské vybavenosti a zajištění udržitelného rozvoje a ochrany zájmů obyvatel města…“

Zdroj: Frank Bold advokáti

 

 

Předchozí v ON:

Vzniká metodika pro spolupráci Prahy s developery ve prospěch občanské vybavenosti. Pozvání na online diskusi 26. 4. 2021 od 19 h


Související v ON:

Jednou přijde developer pod naše okno a s novým stavebním zákonem vyasfaltuje všechno kolem nás

Vzniká metodika pro spolupráci Prahy s developery ve prospěch občanské vybavenosti. Pozvání na online diskusi 26. 4. 2021 od 19 h

Související příspěvky