Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Doprava: 76% znečištění se zdravotním rizikem. Není velký rozdíl mezi centrem a periferií Prahy

V současností mezi hlavní problémy kvality ovzduší v Česku patří podobně jako v dalších zemích Evropské unie zejména znečištění prachovými částicemi, oxidem dusičitým, benzo(a)pyrenem a ozonem. Většina obyvatel je u nás vystavena koncentracím těchto škodlivin, které překračují platné limity a bývají příčinou dýchacích onemocnění.

Lidé z velkých měst jsou vystaveni velkému znečištění a s tím se pojí rizika pro jejich zdraví. Neznamená to, že i v malých obcích nemůže být znečištění stejné jako ve městech, ale z celkového součtu hodnot vychází, že lidé z měst jsou více vystaveni těmto rizikům…

Město je neustále v pohybu a ten s sebou přináší kolony aut, které jsou zdrojem znečišťujících látek včetně zmiňovaných prachových částic. Na prachové částice se vážou škodliviny a ty mohou způsobovat další rizika pro naše zdraví. V Praze se doprava podílí na celkovém znečistění ovzduší VÍCE NEŽ ZE 76 PROCENT.

Zatížená ovšem nejsou jen centra měst, znečištění ovzduší postihuje i jejich okraje – měření Českého hydrometeorologického ústavu prokázala, že škodlivé látky se pomocí nejjemnějších prachových částic přesouvají po celém městě i za jeho hranice. Zjednodušeně bychom mohli říci, že mezi periferií města a centrem Prahy velký rozdíl není.

Podrobně na Čistou stopou Prahou, 23.3.2019 ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

Související:

Ze stovky měst a obcí Evropské Unie s nejvyšší úrovní jemného polétavého prachu jich je 26 v České republice. Ukazuje to aktuální celosvětová analýza dat o kvalitě ovzduší. Nejhorší ovzduší je v Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji. Staré domácí kotle a kamna jsou hlavním zdrojem prachu ve vzduchu a limity pro znečištění ovzduší splňují jen odlehlé oblasti na Šumavě a pár dalších v hlubokých lesích. Podle Světové zdravotnické organizace je znečištění ovzduší největším environmentálním zdravotním rizikem a jen v ČR jeho důsledkem předčasně umírá 11 000 lidí.

Připojte se k naší výzvě Nedusme se!, sdílejte ji mezi své známé a pomozte nám prosadit čistý vzduch a zdravé plíce!

Hnutí DUHA – Duhovky 28.3.2019

Související příspěvky