Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Dobré zprávy z okolí – díl 100: úcta a péče je jedna. Může jít o krajinu, o zeleň ve městech, nebo o kulturní odkaz

Chytrá Amálie – pilotní projekt udržitelného hospodaření a nakládání s krajinou v ČR

Odborníci z České zemědělské univerzity (ČZU) upravují krajinu s prvky, které mají zajistit, aby půda odolala suchu i povodním. Lokalita zvaná Amálie, která se mění v takzvanou chytrou krajinu, nyní zabírá plochu kolem 500 hektarů. Budou tam mokřady, rybníky a zavlažovací systémy v kombinaci s moderními technologiemi. Lokalita Amálie u Lán na Kladensku, byla vybrána záměrně, protože historicky leží ve srážkovém stínu, což je nyní realita pro většinu území ČR.

Celkově jde nejen o systém investičních akcí vodohospodářského charakteru, což jsou například rybníky či mokřady, ale také o propojení dalších opatření jako například protierozního pásového zpracování půdy, setí speciálních plodin šetrných ke krajině a půdě.

Lokalita Amálie spadá pod správu Školního zemědělského statku ČZU, vymezuje ji Brejlský potok a Králův luh. Jde o pilotní projekt Centra pro vodu, půdu a krajinu. Následovat mají další projekty, a to lesní krajina a urbanizovaná krajina. Projekt by měl být vzorem i pro jiná míst v Česku a Evropě. Vznikat začal loni v létě, hotovo by mohlo být tak za tři roky, řekl při představení projektu rektor ČZU Petr Sklenička.
Zdroj: Aktuálně.cz, NSZM, Kladenský deník

Cena Jiřího Bělohlávka

Ve středu 19. června 2019 se na Hradčanském náměstí uskutečnil už sedmý ročník Open air koncertu České filharmonie. Vedle příjemně odlehčeného programu přinesl koncert pod širým nebem posluchačům ještě jeden zážitek. Byla na něm předána historicky první Cena Jiřího Bělohlávka.

Když se Jiří Bělohlávek v roce 2012 stal šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie, objevila se na programu nadcházející sezony novinka – slavnostní zakončení sezony v podobě koncertu pod širým nebem. Jiří Bělohlávek se celý život snažil získat pro klasickou hudbu co nejvíce posluchačů. I proto je tento mimořádný večer volně přístupný a je přímým přenosem zprostředkováván také divákům u televizních obrazovek. Součástí Open air koncertu je každoročně podpora vybrané neziskové organizace.

Na sklonku května 2017 Jiří Bělohlávek zemřel a Česká filharmonie začala hledat způsob, jak uctít památku svého milovaného šéfdirigenta. „Když jsme přemýšleli, jak nejlépe na Jiřího Bělohlávka vzpomenout, jednoznačně vyhrál koncert pod širým nebem pro svou uvolněnou atmosféru a taky pro spojení s mladými sólisty, které Jiří Bělohlávek po celý svůj život podporoval. A tak od letoška každý koncert pod širým nebem věnujeme památce Jiřího Bělohlávka a bude také nově spojen s cenou nesoucí jeho jméno,“ říká generální ředitel České filharmonie, David Mareček.

V letošním roce se komise Ceny Jiřího Bělohlávka jednomyslně shodla na udělení ceny Kateřině Javůrkové. Vedle mimořádného interpretačního umění české hornistky komise ocenila také její vynikající sólovou kariéru a podporu české komorní hudby v souboru Belfiato Quintet.
Celý článek v Magazínu České filharmonie 3/2019 ZDE.

 

Svépomocné zalévaní stromů ve veřejném prostoru – tip pro sdílení dobré praxe

Dlouhodobé sucho je velkým problémem pro zemědělce, zahrádkáře, ale také pro města. Usychají v nich nejen mladé stromy, ale i staré, letité. Vedení Zdavého města Hodonín se proto rozhodlo podpořit a motivovat občany k zálivkám stromů.

Každá kapka pomoci se zúročí! Dobrovolníci, kteří si vyberou jeden nebo i více stromů k zalévání, můžou zaslat e-mailem své jméno a kontakt, spolu s určením stromu, který si vybrali, na adresu městského úřadu. Každý, kdo se zapojí, bude odměněn.

Zdroj: NSZM

Náhledový obrázek a obrázky v textu: ilustrační

Image courtesy of Pavel Roušar

Související příspěvky